آخرین شلیک به ترامپ؟! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37977
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۱۶ | 217 بازدید |

آخرین شلیک به ترامپ؟!

دموکرات‌ها و برخی جمهوری‌خواهان اصرار دارند تا هر چه سریع‌تر موجبات حذف ترامپ از معادلات سیاسی و اجرایی آمریکا را فراهم سازند. اگرچه ترامپ کاخ سفید را ترک کرده است، اما تمایل وی مبنی بر تشکیل حزب سوم ( حزب میهن‌پرستان) در آمریکا و احتمال حضور دوباره وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024، سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان را بر آن ساخته است تا یک‌بار برای همیشه تکلیف خود را با وی مشخص کنند! 
آخرین شلیک به ترامپ؟!

 گروه  بین‌الملل   
دموکرات‌ها و برخی جمهوری‌خواهان اصرار دارند تا هر چه سریع‌تر موجبات حذف ترامپ از معادلات سیاسی و اجرایی آمریکا را فراهم سازند. اگرچه ترامپ کاخ سفید را ترک کرده است، اما تمایل وی مبنی بر تشکیل حزب سوم ( حزب میهن‌پرستان) در آمریکا و احتمال حضور دوباره وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴، سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان را بر آن ساخته است تا یک‌بار برای همیشه تکلیف خود را با وی مشخص کنند! 
چنانکه شبکه یورونیوز گزارش داده است، طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور  سابق ایالات‌متحده آمریکا از مجلس نمایندگان به مجلس سنای آمریکا ارجاع شد.مجلس نمایندگان روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) با ۲۳۲ رأی موافق در برابر ۱۹۷ رأی مخالف طرح استیضاح دونالد ترامپ را به دلیل «تحریک به شورش» تصویب کرده بود. این طرح یک هفته پس از یورش هواداران رئیس‌جمهور  وقت ایالات‌متحده به ساختمان کنگره آمریکا به تصویب رسید. هرچند دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این فاصله به پایان رسیده اما مجلس سنا قرار است به‌طور رسمی او را برای روند رسیدگی به طرح استیضاح که مشابه «محاکمه» خواهد بود فرابخواند.جلسات «محاکمه» رئیس‌جمهور  پیشین آمریکا البته قرار است با حضور وکلای او و در غیاب شخص وی از روز ۹ فوریه (۲۱ بهمن) آغاز شود. در جریان بررسی طرح استیضاح در مجلس سنا گروهی از اعضای مجلس نمایندگان که   از آن‌ها به‌عنوان «مدیران استیضاح»یاد می‌شود برای طرح اتهام رئیس‌جمهوری پیشین در مجلس سنا حاضر خواهند شد. این گروه از اعضای مجلس نمایندگان درواقع درروند «محاکمه» دونالد ترامپ نقشی مشابه دادستان‌ها را  ایفا خواهند کرد.
مطابق متن قانون اساسی ایالات‌متحده آمریکا ریاست جلسات محاکمه رئیس‌جمهور  در مجلس سنا برعهده رئیس دیوان عالی خواهد بود. اما با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار است ریاست این جلسات را به‌جای جان رابرتز، رئیس دیوان عالی پاتریک لیهی، رئیس موقت مجلس سنا برعهده بگیرد. کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور  آمریکا بنا به قانون اساسی رئیس مجلس سنا است اما دموکرات‌ها احتمالا به دلیل روند سیاسی و وقت‌گیر رسیدگی به طرح استیضاح ترجیح داده‌اند تا ریاست جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ را به پاتریک لیهی، باسابقه‌ترین سناتور حزب اکثریت (دموکرات) و رئیس موقت مجلس سنا بسپارند.اعضای مجلس سنا قرار است روز ۹ فوریه به‌عنوان اعضای هیئت‌منصفه در جریان «محاکمه» دونالد ترامپ سوگند یاد کنند. دونالد ترامپ در صورت رأی موافق ۶۷ سناتور (دو سوم کل اعضای سنا) به اتهام «تحریک به شورش» متخلف شناخته خواهد شد. دموکرات‌ها هم‌اکنون ۵۰ کرسی مجلس سنا را در اختیاردارند و به‌این‌ترتیب به همراهی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه برای محکومیت دونالد ترامپ نیاز خواهند داشت.
 اولین استیضاح غیرعادی در آمریکا 
دونالد ترامپ نه‌تنها اولین رئیس‌جمهور  آمریکا خواهد بود که دو بار در مجلس سنا «محاکمه» شده است بلکه اولین رئیس‌جمهور  این کشور نیز خواهد بود که پس از پایان دوره مسئولیتش در مجلس سنا «محاکمه» می‌شود.در جریان یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره پنج نفر کشته شدند. انتظار می‌رود که «مدیران استیضاح» در جریان جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ سخنان او در جمع هوادارانش پیش از حمله به ساختمان کنگره را به‌عنوان مدرکی دال بر نقش او در «تحریک به شورش» مطرح کنند. آن‌ها احتمالا به ادعاهای رئیس‌جمهور  پیشین مبنی بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) نیز اشاره خواهند کرد.
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.