ترامپ در کمین جمهوری‌خواهان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37839
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۲۶ | 173 بازدید |

ترامپ در کمین جمهوری‌خواهان

سرانجام ترامپ از کاخ سفید رفت! برخی جمهوری‌خواهان در مجلس سنا و کنگره نیز در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا اعلام کرده‌اند که از حضور وی در قدرت استقبال کرده و با وی همکاری کاملی خواهند کرد! اما به نظر می‌رسد«ترامپ» قصد دارد به هر نحو ممکن به قدرت بازگردد! موضوعی که منجر به نگرانی دموکرات‌ها و حتی جمهوری‌خواهان ( هم‌حزبی‌های ترامپ) شده است. 
ترامپ در کمین جمهوری‌خواهان

علی عالمی
سرانجام ترامپ از کاخ سفید رفت! برخی جمهوری‌خواهان در مجلس سنا و کنگره نیز در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا اعلام کرده‌اند که از حضور وی در قدرت استقبال کرده و با وی همکاری کاملی خواهند کرد! اما به نظر می‌رسد«ترامپ» قصد دارد به هر نحو ممکن به قدرت بازگردد! موضوعی که منجر به نگرانی دموکرات‌ها و حتی جمهوری‌خواهان ( هم‌حزبی‌های ترامپ) شده است. 
منابع خبری در آمریکا تأکید کرده‌اند که دونالد ترامپ قصد دارد حزب سیاسی تازه‌ای به‌نام «میهن‌پرست» تشکیل دهد.نشریه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت که ترامپ  با شماری از متحدان و هم‌سنگران خود درباره تشکیل حزب سیاسی گفت‌وگو و اعلام کرده است در راستای شعار سیاسی‌اش یعنی «نخست آمریکا» مایل است حزب تازه را «حزب میهن‌پرست» بنامد.این خبر در حالی اعلام می‌شود که شماری از جمهوری‌خواهان از نقش دونالد ترامپ در تحریک مهاجمانی که در ششم ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا یورش بردند به‌شدت انتقاد کرده‌اند.
اما آنچه سبب می‌شود جمهوری‌خواهان بیش از دموکرات‌ها از خبر تشکیل حزب «میهن‌پرست» نگران باشند، آن است که آرائی که به صندوق حزب احتمالی دونالد ترامپ ریخته خواهد شد، به قیمت لاغر شدن بدنه رأی‌دهنده جمهوری‌خواهان تمام خواهد شد.از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند با حضور دو حزب کهنه‌کار و قدرتمند در عرصه سیاست آمریکا تشکیل حزب سیاسی تازه برای رئیس‌جمهوری که با کناره‌گیری از قدرت بیش‌ازپیش به‌انزوا می‌رود، کار آسانی نیست.چنانكه شبکه یورونیوز گزارش داده است، گرچه تشکیل احزاب سیاسی تازه در ایالات‌متحده بی‌سابقه نیست اما این احزاب ثالث، باتوجه به آرای ناچیزشان، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند نقش تأثیرگذاری در سیاست این کشور داشته باشند.
درهرحال، تأسیس حزب جدید ترامپ( حزب میهن‌پرست)، به معنای تیر خلاص بر پیکره جمهوری‌خواهان خواهد بود. در این صورت، قطعا دموکرات‌ها خواهند توانست تا یک دهه یا حتی بیشتر، قدرت را در کاخ سفید و کنگره در دست داشته باشند. برخی تحلیلگران معتقدند: ترامپ تنها کسی است که به سبب بهره‌مندی از پایگاه اجتماعی در میان طرفدارانش( ازجمله ملی‌گرایان افراطی و سفیدپوستان ) و بهره‌مندی از ثروت لازم ( جهت تأسیس رسانه و ساختارهای تبلیغاتی-سیاسی جدید) قدرت تأسیس یک حزب جدید را خواهد داشت. آنچه مسلم است این‌که جمهوری‌خواهان، قطعا در مقابل چنین اقدامی خواهند ایستاد، اما چگونه؟! به نظر می‌رسد تنها راه ممکن برای جلوگیری از تأسیس حزب جدید ترامپ، استیضاح وی در کنگره باشد! 
همان‌گونه که می‌دانیم، مطابق قانون آمریکا ،رئیس‌جمهور این کشور پس از خروج از قدرت هم می‌تواند استیضاح شود. نتیجه این استیضاح( درصورتی‌که رأی بیاورد)،ممنوعیت مادام‌العمر فعالیت رئیس‌جمهور استیضاح شده از حضور در قدرت و معادلات سیاسی ، اجرایی و حزبی می‌باشد. به عبارت بهتر، درصورتی‌که کنگره برای همیشه ترامپ را از بازگشت به قدرت منع کند، او دیگر قدرت تأسیس حزب جدیدی را نخواهد داشت. بااین‌حال ترامپ می‌تواند از اطرافیانش ( مانند مایک پمپئو ) که منع قانونی برای تشکیل حزب ندارند ، بخواهد تا تحت نظارت وی ، حزب متبوعش را تأسیس کنند.در اینجا، هدف ترامپ بازگشت به قدرت نیست، بلکه ایجاد بحران و چالش جدی برای سیاستمداران آمریکایی( مخصوصا جمهوری‌خواهان) می‌باشد. 
مسئله دیگر، به عزم ترامپ جهت تأسیس یک رسانه مستقل در آمریکا بازمی‌گردد.این اقدام، در واکنش به اقدامات شبکه «فاکس نیوز»علیه ترامپ صورت خواهد گرفت. به نظر می‌رسد حتی اگر ترامپ به‌واسطه رأی اعضای مجلس سنا از حضور مجدد در مسند ریاست جمهوری و هرگونه فعالیت سیاسی منع شود، در تأسیس «رسانه اختصاصی»خود در آمریکا جدی خواهد بود. 

نویسنده : علی عالمی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.