اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات در دنیای واقعی را مختل می‌کند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37633
  پرینتخانه » اجتماعی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۴۵ | 188 بازدید |
کارشناس فضای مجازی:

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات در دنیای واقعی را مختل می‌کند

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی یکی از اشکال اعتیاد به اینترنت محسوب می‌شود و در دسته انواع اعتیاد رفتاری قرار دارد. درواقع در دنیای امروز اعتیاد تنها به مصرف مواد و داروها اختصاص ندارد و ممکن است افراد به انجام برخی کارها و رفتارها نیز معتاد شوند. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که افراد، قادر به کنترل و توقف استفاده از دستگاه هوشمند خود نباشند.
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات در دنیای واقعی را مختل می‌کند

گروه اجتماعی
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی یکی از اشکال اعتیاد به اینترنت محسوب می‌شود و در دسته انواع اعتیاد رفتاری قرار دارد. درواقع در دنیای امروز اعتیاد تنها به مصرف مواد و داروها اختصاص ندارد و ممکن است افراد به انجام برخی کارها و رفتارها نیز معتاد شوند. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که افراد، قادر به کنترل و توقف استفاده از دستگاه هوشمند خود نباشند. به همین خاطر، آن‌ها دائمایا در حال ارسال پیام هستند یا همیشه در هر شرایط آنلاین‌اند، در همین زمینه «آرش عباسی» کارشناس فضای مجازی به «رسالت» می‌گوید: «افرادی که دچار اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی هستند اغلب تلاش‌های مکرر و ناموفقی درزمینه کاهش یا قطع استفاده از فضای مجازی دارند. برای مثال ممکن است بارها تصمیم بگیرید همه‌چیز را کنار بگذارید و یا ساعات استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود نمایید اما بازهم به سمت استفاده افراطی از این فضاها کشیده شوید و در برابر آن احساس ناتوانی کنید. از سوی دیگر پرداختن افراطی به دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی معمولا به ارتباطات افراد در محیط واقعی زندگی صدمه می‌زند و دیواری نامرئی بین آن‌ها ایجاد می‌کند. برای مثال زوجینی که دائما درگیر استفاده از گوشی همراه خود هستند فرصت کافی برای مصاحبت با یکدیگر پیدا نمی‌کنند؛ این مسئله می‌تواند میزان صمیمت و رضایت زناشویی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین علاوه بر ارتباط زوجین می‌تواند به رابطه بین فردی در هر سطحی آسیب برساند و تنش‌ها و تعارضات زیادی را رقم بزند».
این کارشناس فضای مجازی در ادامه توضیح می‌دهد: «افرادی که به‌طور وسواسی درگیر شبکه‌های اجتماعی هستند اغلب جنبه‌های دیگر زندگی خود را فدای فضای مجازی می‌کنند. درواقع اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی اغلب به مشکلاتی نظیر افت تحصیلی و کاهش عملکرد شغلی می‌انجامد که می‌تواند به‌مرور هزینه‌های مختلفی را برای فرد به همراه بیاورد. برای بسیاری از افراد این فعالیت یک سرگرمی محسوب می‌شود که می‌تواند برای ساعت‌های طولانی وقت آن‌ها را پر کند. در حقیقت گاهی اوقات خالی بودن زندگی فرد از هر نوع سرگرمی او را به زندگی دائم در فضای مجازی و اعتیاد به اینترنت سوق می‌دهد و یا برخی افراد که در روابط اجتماعی خود در دنیای واقعی دچار مشکل هستند و نمی‌توانند خوب ارتباط برقرار کنند، سعی می‌کنند که در دنیای مجازی(جایی که صورت واقعی آن‌ها دیده نمی‌شود) تصویر جدیدی از خود ارائه کرده و با این تصویر، تأیید دیگران را نسبت به خود دریافت کنند. برخی از مردم برای مواجه نشدن با چالش‌های زندگی واقعی پشت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پنهان می‌شوند. در حقیقت ازآنجایی‌که مواجه‌شدن با مشکلات زندگی اضطراب بسیاری را برای افراد به همراه خواهد داشت آن‌ها با استفاده از شبکه‌های مجازی از این اضطراب اجتناب می‌کنند. حتی اگر شخص از روابط اجتماعی خود در دنیای واقعی راضی نباشد، ممکن است به دنبال فردی برای برقراری ارتباط و صحبت کردن با او در فضای مجازی باشد».
عباسی می‌گوید: «بررسی‌ها نشان داده است که افراد برونگرا به دلیل نیاز به ارتباط مداوم با دیگران بیشتر در این شبکه‌ها به فعالیت می‌پردازند چراکه به دنبال گسترش دایره دوستان و آشنایان خود هستند. شبکه‌های اجتماعی فرصت مناسبی برای این افراد فراهم می‌کند اما بااین‌حال پیامدهای خاص خود را خواهد داشت. پژوهشگران معتقدند که اگرچه این شبکه‌ها به ما در داشتن ارتباطات بیشتر کمک کرده‌اند اما تکیه افراطی به شبکه‌های اجتماعی برای ما نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته و ارتباطات دنیای واقعی ما را محدود کرده است. ما در زندگی مدرن امروزی دچار مشغله‌های فراوانی شده‌ایم که درنتیجه وقت اندکی برای ما باقی گذاشته است، بنابراین ایده جالبی نیست که به‌جای صرف این اندک زمان باقی‌مانده برای ارتباطات واقعی، ‌بالعکس آن را برای ارتباطات مجازی هدر دهیم. شاید در ظاهر همه‌چیز خوب باشد اما درواقع تمام دوستان دنیای واقعی خود را به خاطر ارتباطات مجازی با غریبه‌های که نمی‌شناسیم از دست داده‌ایم و این شکل جدیدی از تنهایی است. ما برای تضمین سلامت روحی خود نیاز به داشتن ارتباطات انسانی در دنیای واقعی هستیم. افزایش این نوع اعتیاد حتی ممکن است منجر به ارتکاب جرم در میان این افراد شود یا آسیب‌های روحی، جسمی و حتی مالی برای این افراد به همراه داشته باشد. قرار دادن اطلاعات اضافی در این شبکه‌ها به‌خصوص برای نوجوانان مخاطرات زیادی را به همراه می‌آورد و گاها منجر به سوءاستفاده افراد سودجو می‌شود». 
این کارشناس فضای مجازی تأکید می‌کند: «با توجه به پیامدهای منفی که در مورد اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی ذکر شد این سؤال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان از این مشکل رهایی یافت و استفاده از فضای مجازی را مدیریت کرد. بسیاری از افراد نمی‌توانند اعتیاد به اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی را بپذیرند و اغلب به‌شدت با آن مخالفت می‌کنند. برای این‌که بتوانید استفاده از فضای مجازی را کنترل کنید لازم است در ابتدا بینش درستی در مورد مشکل خود داشته باشید. درنتیجه به مدت چند روز رفتارهای خود را زیر نظر بگیرید و به‌طور دقیق ثبت کنید چقدر زمان پای شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنید. نوشتن دقیق مدت‌زمان کار کردن با گوشی و اینترنت می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر مشکل خود را بپذیرید و به دیدگاه واقع بینانه تری در مورد آن دست‌یابید. برای این‌که بتوانید اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذارید لازم نیست به‌طور
 صفر و صد رفتار کنید و به‌یک‌باره همه‌چیز را کنار بگذارید. شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از موارد می‌توانند کمک‌کننده باشند درنتیجه لازم است که به‌جای حذف؛ استفاده صحیح از آن‌ها را یاد بگیرید. از همین رو لازم است زمان‌های خاصی را برای پرداختن به فضای مجازی اختصاص دهید و خود را ملزم کنید تنها در همان ساعات تعیین‌شده به سراغ شبکه‌های اجتماعی بروید. برای این‌که بتوانید در کاهش تدریجی مدت‌زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی بهتر پیش بروید می‌توانید جایزه‌هایی برای خود تعیین کنید و پس از رسیدن به هر هدف این جایزه‌ها را برای خود فراهم نمایید. برای مثال ممکن است در ابتدا بخواهید روزانه ۲ ساعت از فعالیت خود در فضای مجازی را کاهش دهید. زمانی که موفق به این امر شدید بهتر است با یک فعالیت پاداش‌دهنده به استقبال خود بروید تا با انرژی بیشتر برای برداشتن قدم‌های بعدی اقدام نمایید. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند ما را برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی وسوسه کرده و به‌عنوان مانعی برای کنار گذاشتن فضای مجازی عمل کنند. برای مثال شنیدن مکرر نوتفیکیشن گوشی که به‌ما در مورد داشتن پیام در شبکه‌های اجتماعی آگاهی می‌دهد می‌تواند دائما ما را به سمت آن بکشاند. درنتیجه لازم است زمانی که از گوشی یا سایر ابزارهای هوشمند خود استفاده نمی‌کنید اینترنت را قطع کرده و صدای آن را در حالت سکوت قرار دهید تا همواره فراخوانده نشوید. گرایش افراطی به فضای مجازی در بسیاری از مواقع درنتیجه نداشتن تفریحات کافی در زندگی ایجاد می‌شود. درنتیجه زمانی که تصمیم به محدود کردن ارتباطات خود در شبکه‌های اجتماعی گرفتید ابتدا لازم است جایگزین‌های مناسبی برای خود فراهم کنید تا نیازهای زیربنایی شما نظیر نیاز به تفریح و فراغت نادیده گرفته نشود. ممکن است در ابتدا فکر کنید که هیچ تفریحی پیرامونتان وجود ندارد اما گزینه‌هایی نظیر پیاده‌روی، انجام ورزش‌های هوازی، گشتن در دنیای فیلم و سینما و پرداختن به فعالیت‌های هنری ازجمله موارد ساده‌ای هستند که می‌توانند نیاز شما را به تفریح برطرف کنند. شبکه‌های اجتماعی اغلب مشکلات ارتباطی ما را پنهان می‌کنند. افرادی که بیش‌ازحد درگیر این فضا می‌شوند با دور ماندن از ارتباطات واقعی به‌مرور مهارت‌های بین فردی خود را از دست می‌دهند و درنتیجه دچار انزوا یا تعارض با اطرافیان می‌شوند. برای کنار گذاشتن اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی لازم است ارتباطات غنی و سالمی برای خود ایجاد کنید و از دنیای غیرواقعی و شکننده‌ای که در فضای مجازی دارید فاصله بگیرید. اگر احساس می‌کنید در حضور جمع راحت نیستید یا اغلب در اجتماع دچار نگرانی و اضطراب می‌شوید بهتر است از یک روانشناس برای بهبود اوضاع خود کمک بگیرید». 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.