مذاکره تخت روانچی با تیم بایدن کذب است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37613
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۳۱ | 328 بازدید |
محمدجواد ظریف:

مذاکره تخت روانچی با تیم بایدن کذب است

وزیر امور خارجه درباره ادعای روزنامه «فیگارو» مبنی بر رایزنی نماینده ایران در سازمان ملل با تیم جو بایدن در نیویورک گفت: خبرنگار فیگارو این موضوع را چک نکرده که آقای روانچی در این مدت ایران بودند و در زمانی که به نیویورک برگشته یک هفته در قرنطینه بوده است.
مذاکره تخت روانچی با تیم بایدن کذب است

وزیر امور خارجه درباره ادعای روزنامه «فیگارو» مبنی بر رایزنی نماینده ایران در سازمان ملل با تیم جو بایدن در نیویورک گفت: خبرنگار فیگارو این موضوع را چک نکرده که آقای روانچی در این مدت ایران بودند و در زمانی که به نیویورک برگشته یک هفته در قرنطینه بوده است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، درباره ادعای روزنامه فرانسوی «فیگارو» مبنی بر رایزنی مجید تخت روانچی با تیم بایدن در نیویورک گفت: خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو این موضوع را چک نکرده که آقای تخت روانچی در این مدت ایران بودند و در زمانی که به نیویورک برگشته 
یک هفته در قرنطینه بوده است.وی در پاسخ به این پرسش که موضع ایران درباره گفت‌وگوی مجدد با آمریکا درباره برجام و قدرت موشکی جمهوری اسلامی، تأکید کرد: ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت در یک قطعنامه که اتفاقا ایالات‌متحده هم بانی آن بوده است به‌اتفاق آرا ،رأی داده است. در این توافقنامه چه نکاتی که هست و چه نکاتی که نیست، همه با توافق نظر همراه بوده است.وزیر خارجه بیان داشت: در این زمینه سه نکته که موردتوجه قرارگرفته  ؛یکی بحث زمان‌بندی است؛ این موضوع در جریان توافق، یکی از طولانی‌ترین مباحث مذاکره بوده است و امکان ندارد که درباره آن مجددا مذاکره شود. آمریکایی‌ها باید این ایده را که همیشه داشته‌اند و می‌گویند «آنچه که من دارم مال خودم است و آنچه تو داری را می‌توان درباره‌اش مذاکره کرد » را کنار بگذارند. اگر این ایده درباره سایر کشورها کار کرده است درباره ایران کار نخواهد کرد.ظریف بابیان این‌که در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی از ابتدا توافق کردیم که این موضوعات وارد برجام نشده و نمی‌شود، یادآور شد: در همین زمینه پذیرفتیم که محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال و محدودیت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند. این موضوع در نظر گرفته شد به خاطر این‌که ما حاضر نشدیم درباره آن‌ها مذاکره کنیم. ما هزینه صحبت‌نکردن را پرداختیم.وی بابیان این‌که دولت ترامپ امروز به زباله‌دان تاریخ می‌رود، گفت: این دولت به ادعای خودشان به مرکز دموکراسی آمریکا و کنگره آمریکا هم رحم نکرد.وزیر امور خارجه اظهار داشت: آمریکا باید به‌کل تعهدات خارج شده خود برگردد. این نیست که بگویند قانون فلان آمده من چه چیزی را (در برجام) بردارم؛ نه آن‌ها باید تحریم‌هایی که ترامپ گذاشته را هم بردارند.
ظریف درباره این انتقاد که مسیر مذاکره دولت اشتباه بوده است، گفت: مثالی هست که می‌گوید، املای نوشته‌نشده غلط ندارد. توافق و نوشتن یک متن یعنی هم شما باید راضی باشید هم طرف مقابل. آقایانی که می‌گویند ما این توافق را نخواندیم، بیایند دو صفحه توافق خود را نشان بدهند. دوستان ما اگر بخواهند چنین توافقی انجام دهند باید خیلی زحمت بکشند و اگر روزی توافقی بهتر از این ننوشتند من جلوی آن‌ها سر تعظیم فرود می‌آورم.وی بابیان این‌که اروپایی‌ها از کوچک‌ترین کار برای برجام مانند INSTEX ناتوان بوده‌اند، اظهار داشت: حتی سازمان ملل هم در انتقال پول ایران ناموفق بوده است. غربی‌ها نمی‌توانند خود را پشت برخی ادعاها مخفی بکنند.وزیر امور خارجه اظهار داشت: هرچه اروپا و آمریکا بخواهند پشت برخی ادعاها، خودشان را پنهان کنند، تأثیری ندارد. در مورد مسائل منطقه‌ای نیز همین‌طور است. آنکه منطقه ما را به آتش کشیده، سلاح ریخته و منطقه را به انبار باروت تبدیل کرده، آمریکا، فرانسه و اروپا است.ظریف با اشاره به شکست سیاست فشار حداکثری خاطرنشان کرد: مردم با مقاومت خود، فشار را شکست دادند و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هم آمریکا  را در مجامع بین‌المللی با پشتوانه حمایت مردم شکست داد. هفته قبل ۱۱۰ کشور علیه آمریکا در صحن مجمع عمومی رأی دادند و فقط ۱۰  کشور  به نفع آمریکا رأی دادند که این علی‌رغم تلاش‌های آمریکایی‌ها بود.  وی بابیان این‌که دولت جدید آمریکا از این شرایط باید درس بگیرد، ابراز داشت: آیا دولت جدید آمریکا می‌خواهد آن سیاست، فضاحت و سرفکندگی را در برابر دنیا داشته باشد یا آنکه می‌خواهد روش جدیدی را انتخاب کند. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما عجله نداریم ولی به عهد خود پایبند هستیم. اگر تحریم‌ها را برداشته و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ما هم به تعهدات خود کاملا عمل خواهیم کرد لذا توپ در زمین آن‌ها است.
وزیر امور خارجه بابیان این‌که موضوع زمان‌بندی‌ها در توافق یکی از طولانی‌ترین موضوعات مذاکره بوده است و امکان ندارد در مورد آن دوباره مذاکره شود، گفت: آمریکایی‌ها ایده‌ای را که همیشه درباره آن داشتند آنچه مال من است، مال خودم است ولی آنچه مال توست، می‌توانیم درباره آن مذاکره کنیم، باید کنار بگذارند. اگر این ایده در مورد دیگران تأثیر داشته، در مورد ایران اثر نخواهد داشت.  
ظریف بابیان این‌که در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی، از ابتدا مشخص بوده و توافق کردیم که این موضوعات در برجام نبوده و نخواهد بود، اظهار داشت: 
برای همین هم پذیرفتیم محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال  ادامه یابد و محدودیت‌های موشکی نیز تا هشت سال ادامه یابد. این مسئله در قطعنامه مطرح شد چراکه حاضر نبودیم درباره آن صحبت کنیم لذا هزینه صحبت نکردن را پرداختیم.  وی بابیان این‌که نکته‌ای هم دولت جدید آمریکا و اروپا باید بدانند که مشکل منطقه‌ ما از ایران نیست بلکه از آن‌ها است، تصریح کرد: این مسئله را به آن‌ها گفتیم و آن‌ها حاضر نشدند درباره آن صحبت کنند. مشکل سلاح در منطقه ما ازنظر محدودیت تسلیحاتی که خودش تولید می‌کند، نیست بلکه فروش سلاح به منطقه است که منطقه را به انبار باروت تبدیل کرده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.