رمزگشایی از وحشت مشترک آژانس و اتحادیه اروپا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37223
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۶:۳۱ | 172 بازدید |
مصوبه اخیر مجلس چگونه دشمنان را هراسان ساخت؟

رمزگشایی از وحشت مشترک آژانس و اتحادیه اروپا

 طی روزهای اخیر، سیگنال‌های خاصی از«اتحادیه اروپا» و «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در قبال کشورمان و پرونده برجام قابل‌مشاهده است. این سیگنال‌ها، روایتگر نگرانی واقعی تروئیکای اروپایی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس نسبت به آینده توافق هسته‌ای با ایران است.
رمزگشایی از وحشت مشترک آژانس و اتحادیه اروپا

بخش بین‌الملل 
 طی روزهای اخیر، سیگنال‌های خاصی از«اتحادیه اروپا» و «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در قبال کشورمان و پرونده برجام قابل‌مشاهده است. این سیگنال‌ها، روایتگر نگرانی واقعی تروئیکای اروپایی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس نسبت به آینده توافق هسته‌ای با ایران است. گویا برای نخستین بار از زمان خروج دولت آمریکا از برجام، بازیگران اروپایی متوجه شده‌اند که ناچارند برای حفظ توافق هسته‌ای با کشورمان هزینه بدهند! این نخستین ثمره مصوبه اخیر مجلس تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»  می‌باشد. مصوبه‌ای که«تعهدپذیری یک‌جانبه ایران در برجام»را ناممکن و در مقابل، «تعهدپذیری طرف مقابل در ازای انجام تعهدات ایران» را ممکن و عملیاتی جلوه خواهد داد. 
 چرا مدیرکل آژانس نگران است؟!
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا  هشدار داد که تنها چند هفته برای احیای توافق هسته‌ای فرصت باقی‌مانده است. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» که ماه گذشته به تصویب مجلس ایران رسید گفت: «باید آن را جدی بگیرم زیرا قانون است». مجلس ایران در این مصوبه دولت را موظف کرده است تا در صورت عدم اجرای تعهدات طرف‌های دیگر برجام پس از دو ماه از زمان تصویب این قانون به نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که فراتر از پروتکل الحاقی و براساس برجام 
به اجرا درمی‌آید خاتمه دهد.
همگان به یاد دارند که«رافائل گروسی» حدود یک‌سال قبل و زمانی که پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی در آژانس توسط بازیگران اروپایی ارائه شد، با لحنی هشدارآمیز نسبت به بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت هشدار داده بود! حالا چه شده است که «گروسی» نسبت 
به از بین رفتن برجام نگران است؟! دلیل نگرانی وی مشخص است! او به‌درستی دریافته است که اکنون با یک«مصوبه » و« قانون» طرف است! این مصوبه، لازم اجراست و دیگر به آمریکاآژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا اجازه استمرار این «بازی یک‌طرفه»را نخواهد داد.گروسی و مقامات آژانس حق‌دارند بابت این‌که دیگر قدرت«بازی تاکتیکی-تبلیغاتی»خود را علیه ایران در شورای حکام از دست می‌دهند  نگران و ناراضی باشند! در سایه فقدان یک«سند حقوقی و مبنایی» که می‌توانست پیام‌آور« عزم ایران مبنی بر مواجهه با بدعهدی طرف مقابل» باشد، آژانس به خود اجازه داد تا مطالبات سیاسی ، غیرحقوقی و فراپادمانی خود را از کشورمان به عناوین و بهانه‌های گوناگون مطرح کند.
 جوزپ بورل هم نگران است! 
ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود! جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در ایران را موجب «نگرانی عمیق» این اتحادیه دانسته است! بنابر ادعای، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در تأسیسات فردو می‌تواند ازنظر تکثیر جنگ‌افزارهای هسته‌ای به‌طور بالقوه پیامدهای شدیدی به دنبال داشته باشد. او همچنین افزود که غنی‌سازی در این سطح برخلاف مفاد برجام محسوب می‌شود.وی همچنین مدعی است که  اقدام ایران در «شرایط حساس کنونی» می‌تواند تلاش‌های صورت گرفته برای پیشبرد روند دیپلماتیک را زیر سؤال ببرد. وی از ایران خواست تا «بدون تأخیر» و ضمن پرهیز از برداشتن گام‌های دیگر در اقدام خود تجدیدنظر کند.چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، جوزپ بورل در این بیانیه ضمن تأکید بر تعهد «قاطعانه» اتحادیه اروپا 
به برجام به‌عنوان یکی از عناصر جلوگیری از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در جهان، لزوم همکاری «کامل و به‌موقع» ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خاطرنشان کرده است.
رمزگشایی از نگرانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در برهه فعلی چندان دشوار نیست! اتحادیه اروپا طی حدود سه سال اخیر
( که از خروج دولت ترامپ از برجام سپری‌شده است ) نه‌تنها عزمی برای«عمل به تعهدات برجامی» خود در قبال کشورمان نداشته بلکه ضمن بازی در زمین ایالات‌متحده و دولت ترامپ، سعی در تسریع و تکمیل اجزای استراتژی«مهار همه‌جانبه ایران» داشت. بازی ضد ایرانی مشترک دولت ترامپ و دولت‌های اروپایی،اکنون به‌گونه‌ای دیگر ( بر اساس قواعد تاکتیکی جدید) و در دوران بایدن نیز ادامه خواهد داشت. 
 پیامی که آژانس و اروپا دریافت کرده‌اند 
در حال حاضر، بازی برای غرب  به‌مراتب نسبت به آنچه تصور می‌کرد، پیچیده‌تر شده است! اکنون دولت جو بایدن، تروئیکای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تنها دو گزینه پیش‌رو دارند :«بازگشت عملیاتی و واقعی به برجام» یا «پذیرش تبعات از بین رفتن توافق هسته‌ای»! تا قبل از این، کشورهای اروپایی و آمریکا تصور می‌کردند که گزینه و راه سومی نیز در این خصوص وجود دارد! آن راه، همان« حفظ تعهدات ایران در عین عدم تعهدپذیری غرب» بود! بااین‌حال، مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی این پیام را به‌طرف مقابل انتقال داده است که «تاریخ‌مصرف بازی دوگانه و نخ نمای غرب در قبال ایران و برجام» به پایان رسیده و اکنون، توپ کاملا در زمین طرف مقابل می‌باشد.مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، در آینده نیز نقش مهمی در تنظیم رفتار و گفتار بازیگران غربی،  در قبال کشور و ملت ایران ایفا خواهد کرد. همچنین این اقدام می‌تواند مطلع و نقطه عطفی در  خصوص«تقویت دیپلماسی پارلمانی» جمهوری اسلامی ایران در نظام بین‌الملل باشد. همگان به یاد دارند که در جریان برگزاری سلسله مذاکرات منتهی به انعقاد توافق هسته‌ای ،آمریکا و طرف‌های اروپایی از «قوانین و مصوبات کنگره آمریکا و پارلمان اروپا»به‌مثابه یک«خط قرمز» در مذاکرات یادکرده و حتی تعلیق یا رفع آن تحریم‌ها را منوط به همکاری و رضایت پارلمان‌های کشورهای خود می‌دانستند! حال چگونه آن‌ها در برابر قانون تصویب‌شده توسط مجلس شورای اسلامی، تا این اندازه برآشفته شده‌اند؟! درهرحال، طی هفته‌های آتی، این غرب و آژانس هستند که باید در خصوص سرنوشت برجام و بازگشت واقعی یا امحای آن دست به انتخاب بزنند. این آخرین فرصتی است که از سوی جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های مقابل در این خصوص داده‌شده و عواقب و تبعات انتخاب هرگونه رفتار و اقدامی  بر عهده همان طرف می‌باشد….

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.