اصل احتیاط، راهنمای حقوقی عدم خرید واکسن آمریکایی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37216
  پرینتخانه » اجتماعی, بین الملل, مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۶:۲۴ | 385 بازدید |

اصل احتیاط، راهنمای حقوقی عدم خرید واکسن آمریکایی

بیش از یک سال است که دنیا با بیماری کرونا مبارزه می‌کند.اگرچه هنوز داروی قطعی برای درمان این بیماری یافت نشده است و فاصله‌گذاری اجتماعی هنوز هم بهترین راه پیشگیری از شیوع بیشتر آن است، اما برخی از کشورها واکسن این بیماری را ساخته‌اند که ممکن است  برای دوره محدودی برای فرد در مقابل این بیماری مصونیت ایجاد کند.
اصل احتیاط، راهنمای حقوقی عدم خرید واکسن آمریکایی

سید محمد حسینی، کارشناس حقوق بین‌الملل 
بیش از یک سال است که دنیا با بیماری کرونا مبارزه می‌کند.اگرچه هنوز داروی قطعی برای درمان این بیماری یافت نشده است و فاصله‌گذاری اجتماعی هنوز هم بهترین راه پیشگیری از شیوع بیشتر آن است، اما برخی از کشورها واکسن این بیماری را ساخته‌اند که ممکن است  برای دوره محدودی برای فرد در مقابل این بیماری مصونیت ایجاد کند. دولت آمریکا در حال حاضر بیشترین مبتلا و فوتی به این بیماری را در میان سایر دولت‌ها داشته است. آمریکا در چند سال اخیر در راستای تحریم‌های یک‌جانبه نامشروع علیه ایران، موانع جدی در سطح بین‌المللی برای خرید دارو توسط ایران ایجاد کرده است و در این خصوص کارنامه بسیار سیاهی دارد. با توجه به افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونا در آمریکا، در خصوص صحت واکسن آمریکایی کرونا و همچنین عوارض آن تردیدهای جدی وجود دارد. 
این در حالی است که آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا نیز به‌تازگی شروع‌شده است. حال آیا خرید واکسن آمریکایی که با ریسک بالا برای سلامت جامعه انسانی همراه است، به لحاظ حقوقی امری موجه و عقلانی است؟ توجه به اصل احتیاط (Precautionary Principle) راهگشای مناسبی برای حل این مسئله است. 
اصل احتیاط یکی از مهم‌ترین اصول حقوق بین‌الملل محیط‌زیست محسـوب می‌شـود که به‌تدریج به سایر حوزه‌های حقوق بین‌الملل نیز راه‌یافته است. براساس اصل احتیاط در مواقعی که فعل یا اقداماتی با عدم قطعیت علمی و با ریسک بالا همراه هستند، جهت پیشگیری از خسارات و زیان‌های احتمالی بایستی از انجام آن فعل یا اقدامات پرهیز کرد مگر این‌که به لحاظ علمی عدم زیانبار بودن، توسط مدعیان آن کاملا اثبات شود. لذا خرید واکسن آمریکایی که در خود آمریکا نتوانسته است آمار مبتلایان را کاهش دهد، نه‌تنها عقلانی نیست بلکه به لحاظ اصل احتیاط بایستی عدم عوارض  واکسن آمریکایی و زیانبار نبودن آن برای سلامت جامعه ابتدا توسط خود آمریکا اثبات شود و نبایستی صرفا با خوشبینی کاذب به خرید و استفاده آن اقدام کرد چراکه نه‌تنها واکسن نسخه شفابخش غلبه بر بیماری کرونا نیست بلکه خرید و استفاده آن بدون در نظر گرفتن اصل احتیاط  می‌تواند باعث صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت جامعه شود. بنابراین بر اساس اصل احتیاط در حال حاضر نبایستی واکسن آمریکایی مورد خرید و استفاده قرار گیرد. 

نویسنده : سید محمد حسینی، کارشناس حقوق بین‌الملل |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.