مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، نقطه عطفی در تاریخ کشور | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34869
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۲۱ | 356 بازدید |
حسین امامی، نماینده مردم طرقبه در مجلس مطرح کرد:

مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، نقطه عطفی در تاریخ کشور

حسین امامی، نماینده مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی: روزی که دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای مقابله با لغو تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، نمایندگان در دو شیفت کارکردند و نتیجه آن، یک کار بزرگ و انقلابی و انتظار هم از مجلس یازدهم همین بود.
مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، نقطه عطفی در تاریخ کشور

حانیه مسجودی
حسین امامی، نماینده مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی در خصوص حواشی پیش‌آمده از سوی دولتمردان پیرامون مصوبه «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» ضمن اشاره به حدومرز وظایف این قوه در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: روزی که دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای مقابله با لغو تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، نمایندگان در دو شیفت کارکردند و نتیجه آن، یک کار بزرگ و انقلابی و انتظار هم از مجلس یازدهم همین بود.
وی تأکید کرد: تصویب این طرح نقطه عطفی در تاریخ کشور بود که ماندگار خواهد شد زیرا موجبات حفظ منافع ملی اقتدار مجلس و کشور را در پی دارد.
امامی تصویب این طرح دوفوریتی را پاسخی به یاوه‌گویی‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل و هم‌پیمانانشان دانست و افزود: مجلس یازدهم تاکنون اقدامات بسیار خوب و کارشناسی شده‌ای انجام داده است اما اگر از آغاز کار تاکنون هیچ کار دیگری انجام نمی‌داد و فقط دو مصوبه فروش اوراق سلف نفتی و اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را در پی حفظ منافع ملی و مردم انجام می‌داد، کافی بود.
این نماینده مجلس عنوان کرد: اگر از طرح‌ها و مصوبه‌های دیگر مجلس عبور کنیم، ۲ اقدام مهم ایجابی و سلبی انجام داده است که اقدام سلبی همان مصوبه فروش اوراق سلف نفتی بود و نمایندگان با تصویب آن منافع شخصی مردم را که در خطر بود، حفظ کردند و کار ایجابی هم مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بود برای حفظ منافع ملی کشورمان بود.
 شروط ۹گانه رهبر انقلاب، پیش‌زمینه طراحی مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» بود
او به بدعهدی طرف‌های مقابل در برجام اشاره و یادآور شد: ما تاکنون به تمام تعهداتمان در برجام پایدار بوده‌ایم اما متأسفانه طرف‌های مقابل بدعهدی ‌کردند. بنابراین تصویب یک طرح برای مقابله با بدعهدی آن‌ها، یک کار ایجابی و بزرگی بود که در راستای لغو تحریم‌ها صورت گرفت و منافع مردم را تضمین کرد.
امامی گفت: نمایندگان برای اجرای این طرح شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری را در نظر گرفتند و بر اساس آن‌ها این قانون در مجلس مصوب شد. ما حتی در این طرح راه را برای طرف مقابل باز گذاشتیم و اگر طرف‌های غربی به تعهداتشان در برجام عمل کردند، کاهش تعهدات انجام نشود. طبق این مصوبه دو ماه فرصت دارند و اگر به عهدشان پایدار ماندند، مسیر را ادامه می‌دهیم.وی اظهارکرد: از طرفی برای کسانی که از این مصوبه سرپیچی کنند تمهیداتی پیش‌بینی‌شده است. زیرا این طرح به قانون تبدیل شده و دولت ملزم به اجراست.
جای تأسف است که حرف‌های جو بایدن و دولت یک معنا داشته باشد
نماینده مردم طرقبه و شاندیز ضمن اشاره به صحبت‌های اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و شرط گذاشتن برای بازگشت به برجام و درعین‌حال مخالفت‌های دولت با مصوبه اخیر مجلس، تأکید کرد: جای تأسف است حرف دولت و بایدن تقریبا یک معنا داشته باشد. از طرفی این‌که دولتمردان این اقدام را در حوزه وظایف مجلس نمی‌دانند، ادعایی بی حساب است. ما بر اساس قانون اساسی این روال را طی کرده‌ایم و اصول مختلف قانون اساسی مانند اصل ۷۷، ۸۵ و ۸۶ تعیین کرده است که نمایندگان مجلس در ایفای نقش نمایندگی خود آزاد هستند و می‌توانند تمام پیشنهادات خود را چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی بیان کنند.
امامی معتقد است که مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» بر اساس قانون اساسی است و ایرادات سخنگوی  دولت به این مصوبه وارد نیست.او در انتها ضمن اشاره به ترور بزدلانه دانشمند هسته‌ای کشورمان، شهید محسن فخری زاده بیان کرد: این اقدام ادامه سیاست شهدای هسته‌ای ازجمله شهید احمدی روشن، شهید شهریاری و شهید فخری زاده است. از مجلس یازدهم شورای اسلامی نیز همین انتظار می‌رفت که مسیر شهدای هسته‌ای را در پیش بگیرد.  درنهایت دولت نیز باید تکلیف خود را مشخص کند که آیا دولتی است که در جمهوری اسلامی حاکم است و مردم به او رأی دادند و حافظ منافع آن‌هاست یا خیر! آن‌ها باید خودشان را با سیاست‌ها و رویکردهای این نظام منطبق کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.