عمل به خویشتنداری موجب وقوع ترورهای بیشتر است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34740
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷ | 233 بازدید |
سید محمد مرندی، کارشناس بین‌الملل:

عمل به خویشتنداری موجب وقوع ترورهای بیشتر است

سید محمد مرندی، تحلیلگر مسائل بین المللی در گفت و گو با «رسالت» درباره رویکرد دوگانه اروپایی‌ها پیرامون اقدام تروریستی علیه شهید فخری‌زاده، اظهار داشت: هر کسی که تصور کند آمریکا یا اروپایی‌ها به دنبال دوستی و روابط خیرخواهانه با جمهوری اسلامی ایران هستند، به نوعی در توهم و خیال خوش به سر می‌برند.
عمل به خویشتنداری موجب وقوع ترورهای بیشتر است

سید محمد مرندی، تحلیلگر مسائل بین المللی در گفت و گو با «رسالت» درباره رویکرد دوگانه اروپایی‌ها پیرامون اقدام تروریستی علیه شهید فخری‌زاده، اظهار داشت: هر کسی که تصور کند آمریکا یا اروپایی‌ها به دنبال دوستی و روابط خیرخواهانه با جمهوری اسلامی ایران هستند، به نوعی در توهم و خیال خوش به سر می‌برند. بحث ارتباط و مذاکره با اروپایی‌ها با این‌که ممکن است ضروری به نظر برسد اما معنایش این نیست که لبخند آن‌ها به ایران صادقانه است. به نظر می‌رسد برخی افراد در داخل کشور زود باور هستند و ساده لوحانه رفتار می‌کنند. این سکوت و موضع دوگانه اروپایی‌ها در قبال ترور علیه شهید فخری‌‍زاده، برای ما امر غیر منتظره‌ای نبود. آن‌ها نه تنها نسبت به کشته شدن ایرانی‌ها بلکه دیگر مسلمانان جهان، سیاه‌پوستان و مردم عادی کشورهای غیر غربی هیچ ناراحتی و دغدغه‌ای ندارند و تنها منافع کشور خودشان را دنبال می‌کنند، بنابراین طبیعی است که نباید عکس العملی فراتر از رفتارهای اخیر آن‌ها انتظار داشت. اما غیر طبیعی این است که برخی تلاش می‌کنند تا آن‌ها را   راضی نگه دارند. 
مرندی افزود: دولت، وزارت خارجه، نهادهای امنیتی و شورای عالی امنیت ملی کشورمان باید عکس العمل‌شان نسبت به این اقدام تروریستی بدون درنظر گرفتن اظهارات و مواضع اروپایی‌ها باشد. باید در حوزه راهبردهای هسته‌ای کشور تجدیدنظر کنیم و علاوه بر آن، واکنشی نظامی در برابر رژیم صهیونيستی داشته باشیم. 
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: در این موضوع که اروپایی‌ها از به شهادت رسیدن دانشمندان و فرماندهان ایرانی خوشحال می‌شوند شکی نیست، اما آنچه که در میان اینها اختلاف ایجاد کرده، شرایط موجود است. بسیاری از اروپایی‌ها و بخشی از حاکمیت آمریکا مخالف این هستند که در شرایط فعلی چنین اقدامات تروریستی علیه ایران اتفاق بیفتد زیرا می‌خواهند جو بایدن روی کار بیاید و امور را به شکل دیگری مدیریت کند. البته این بدین معنا نیست که آن‌ها با اصل ترور دانشمندان یا مسئولان عالی رتبه ایرانی مخالفند،  بلکه نسبت به وقوع آن در شرایط کنونی عصبانی هستند. چنانکه دیدید در بیانیه‌ها و اظهارات هیچ یک از مقامات اروپایی سخنی از محکومیت این اقدام تروریستی نبود چه برسد به این‌که بخواهند در برابر چنین جنایات و اقدامات جنگی واکنشی نشان بدهند. 
وی ادامه داد: اروپایی‌ها با نظام نژاد پرست و آپارتاید اسرائیلی، ارتباطات بسیار  نزدیکی دارند و تنفرشان نسبت به جمهوری اسلامی ایران آشکار است. نباید فریب برخی مقامات اروپایی را خورد بلکه باید نسبت به آن‌ها واقع‌بین باشیم. علاوه بر آن، دعوت اروپایی‌ها به سکوت و خویشتنداری ایران، نباید موجب شود که نسبت به حفظ حاکمیت ملی خودمان تعلل کنیم. اگر ما به تروریست‌‎ها اجازه بدهیم مقامات کشورمان را ترور و از دریافت پاسخی مناسب فرار کنند، در واقع خودمان آن‌ها را به انجام جنایات بیشتر علیه کشور دعوت می‌کنیم. بنابراین در چنین شرایطی، هر نوع خویشتنداری عملا به معنای ترور، تحریم و فشارهای بیشتر است. 
مرندی همچنین تصریح کرد: همین اروپایی‌ها بودند که با همراهی آمریکا به اعمال تحریم‌ها و فشارهای بیشتر به ایران پرداختند و نسبت به اقدامات آمریکا هیچ عکس العمل خاصی نشان ندادند و تبعیت کامل از آن داشتند، به گونه‌ای که همین سبب شد آمریکایی‌ها سردار سلیمانی را به شهادت رساندند. بنابراین در چنین وضعیتی تمام آن افرادی که در داخل کشور گفتمان اروپایی‌ها را تکرار می‌کنند، حقیقتا انسان‌های ساده لوح یا وابسته به غرب هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.