بایدن رسما برجام را له کرد! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34730
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۰۱ | 536 بازدید |
اولین اظهارنظر رئیس‌جمهور جدید آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای؛

بایدن رسما برجام را له کرد!

رئیس‌جمهور جدید آمریکا، در تازه‌ترین مواضع خود، تکلیف خود را با برجام مشخص کرده است! بر اساس گزارش یورونیوز، بایدن نه می‌خواهد در موضوع برنامه هسته‌ای ایران کوتاه بیاید و نه قصد لغو فاز ۱ توافق تجاری آمریکا و چین را دارد.
بایدن رسما برجام را له کرد!

بخش بین‌الملل
رئیس‌جمهور جدید آمریکا، در تازه‌ترین مواضع خود، تکلیف خود را با برجام مشخص کرده است! بر اساس گزارش یورونیوز، بایدن نه می‌خواهد در موضوع برنامه هسته‌ای ایران کوتاه بیاید و نه قصد لغو فاز ۱ توافق تجاری آمریکا و چین را دارد.رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده در گفت وگوی تلفنی یک‌ساعته با توماس فیدمن، خبرنگار نیویورک تایمز به شرح مختصری از دستور کار دولت آینده آمریکا در موضوعات مرتبط باسیاست خارجی این کشور پرداخت.
 ایران باید دقیقا توافق هسته‌ای را رعایت کند! 
بایدن  اعلام کرد چنانچه ایران «رعایت دقیق توافق هسته‌ای» ر ا از سر بگیرد، دولتش آماده است «به‌عنوان نقطه شروعی برای دور جدیدی از مذاکرات» به توافق هسته‌ای بپیوندد و تحریم‌های وضع‌شده از سوی ترامپ علیه این کشور را لغو کند.بر اساس گزارش توماس فیدمن از این مصاحبه، دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که پس از بازگشت دوبارۀ هر دو سوی این توافق به برجام (ایران و آمریکا)، باید در مدتی بسیار کوتاه دور جدیدی از مذاکرات، باهدف طولانی کردن دوره اعمال محدودیت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای  ایران آغاز شود؛ همچنین در چارچوب این مذاکرات به فعالیت‌های ایران در منطقه رسیدگی شود.
 عربستان و امارات هم باید به مذاکرات بپیوندند!
تیم بایدن همچنین به دنبال آن است تا در دور جدید مذاکرات، نه‌تنها مذاکره‌کنندگان پیشین (ایران، ایالات‌متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا) حضورداشته باشند بلکه اعضای جدیدی عمدتا از بازیگران منطقه به‌ویژه عربستان و امارات عربی متحده نیز به آن‌ها بپیوندند!
بر اساس گزارش شبکه یور ونیوز، تیم بایدن بر این باور است که اگرچه استفاده از اهرم تحریم‌های نفتی برای محدود کردن فعالیت‌های ایران در منطقه همچنین اجبار تهران به بازگشت به میز مذاکرات ضروری است، اما منافع کلان آمریکا در حال حاضر حکم می‌کند که برنامه‌های هسته‌ای ایران دوباره تحت کنترل و بازرسی کامل درآید جو بایدن دراین‌باره می‌گوید: «درباره موشک‌های دقیق و همۀ چیزهای دیگری که منطقه را بی‌ثبات می‌کند حرف‌های زیادی زده می‌شود…اما واقعیت این است که بهترین راه برای رسیدن به ثبات در منطقه، مقابله با برنامه هسته‌ای است.»او می‌افزاید که اگر ایران به بمب هسته‌ای دست یابد، فشار زیادی بر عربستان، ترکیه، مصر و دیگران وارد می‌شود تا آن‌ها نیز خود را هسته‌ای کنند و این «آخرین چیز لعنتی است که ما در آن‌سوی جهان نیاز داریم؛یعنی افزایش توان هسته‌ای کشورها.»این اظهارنظر بایدن در حالی مطرح می‌شود که آمریکا، خود دارنده انواع سلاح‌های ممنوعه هسته‌ای در جهان بوده و فراتر از آن، واشنگتن و متحدان آن ازجمله ریاض و ابوظبی، مولد بحران و ترور و خشونت در منطقه محسوب می‌شوند. 
 به برجام اکتفا  نمی‌کنیم! 
جو بایدن در پایان اعلام می‌کند: «با مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکره خواهیم شد تا به توافقی برای تشدید و افزایش محدودیت‌های هسته‌ای ایران همچنین وضعیت برنامه موشکی آن دست‌یابیم.»
 بایدن تأکید کرده است  که آمریکا همیشه گزینۀ بازگشت به تحریم‌ها در صورت نیاز را در اختیار دارد و ایران این را می‌داند!
 بایدن تفاوتی با ترامپ ندارد
اظهارات اخیر بایدن نشان می‌دهد که او کمترین تفاوتی با ترامپ نداشته و ندارد. «آموس هاچسن» مشاور سابق جو بایدن و از مقامات سابق وزارت خارجه در دولت اوباما، در گفت‌وگو  با  کانال ۱۲تلویزیون رژیم صهیونیستی  تأکید کرد :«من معتقدم بایدن در ماه‌های نخست ریاست جمهوری به‌صورت کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازخواهد گشت؛ این به معنی لغو تحریم‌های آمریکا درازای تعلیق برخی از برنامه‌های هسته‌ای توسعه‌یافته ایران در ۳ سال گذشته است.البته  بایدن هم‌زمان می‌خواهد برخی تغییرات در برجام ازجمله در بازه زمانی انقضای این توافق بین‌المللی، صورت دهد.»صورت‌بندی اظهارات مشاور سابق بایدن و تجمیع آن با مواضع دموکرات‌هایی  مانند «ایلان گلدنبرگ»، «جک سالیوان»، «ویلیام برنز»،«ریچارد نفیو» و دیگر افراد شاخص در حوزه سیاست خارجی آمریکا به‌وضوح نشان می‌دهد که دموکرات‌ها «بازگشت مشروط به برجام» را در دستور کار خود قرار داده‌اند!
 به عبارت بهتر، دولت بایدن (در صورت استقرار بی‌دردسر در کاخ سفید) سعی دارد درازای «اعلام بازگشت کلی به برجام» امتیازات جدیدی را از ایران طلب کند که شاخص‌ترین آن‌ها، «دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران» است. تحقق این خواسته غیرقابل‌قبول، مستلزم حذف بند «غروب آفتاب» در توافق هسته‌ای با ایران است. بر این اساس، محدودیت‌هایی که وفق برجام از سوی کشورمان پذیرفته‌شده و قرار است در سال ۲۰۲۵ میلادی بخش گسترده‌ای از آن‌ها پایانی‌یابد، جنبه‌ای دائمی پیداکرده  و دیگر مقید به زمانی خاص نمی‌باشد! 
پس‌ازآن، دموکرات‌ها درصدد آن خواهند بود تا در عین اعلام بازگشت به برجام، از تعلیق عملی تحریم‌های‌ یک‌جانبه ایالات متحده علیه کشورمان اجتناب کنند. در این میان، ترامپ از قبل بخشی از بازی بایدن را تکمیل کرده است! دولت بایدن قطعا ادعا خواهد کرد که بخشی از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا که قرار بود مطابق سند توافق هسته‌ای تعلیق شوند، در ذیل بندهایی مانند «مبارزه با تروریسم» و توسط سنای آمریکا به تصویب رسیده و تعلیق دوباره آن‌ها مستلزم زمان خواهد بود!
آنچه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان هر دو به‌صورت مشترک به دنبال آن هستند، کاملا مشخص است. بایدن و دموکرات‌ها به‌مانند ترامپ به دنبال تحدید توان موشکی، منطقه‌ای و هسته‌ای کشورمان هستند.آن‌ها قصد دارند در این خصوص ، مذاکراتی موازی و هم‌زمان با یکدیگر را با ایران صورت داده و درنهایت از استراتژی «مهار حداکثری ایران» به‌صورت رسمی پرده‌برداری کنند.نخستین گام در مواجهه با این بازی هدفمند و از پیش تعیین‌شده دموکرات‌ها، آگاهی نسبت به مختصات بازی بایدن و همراهانش در مواجهه با کشورمان خواهد بود. در این میان، هرگونه مرزبندی اشتباه میان تاکتیک‌ها و استراتژی‌های رقیب از سوی ما ، می‌تواند منجر به نادیده انگاشتن «نقشه استراتژیک و مبنایی آمریکا» و درنتیجه، ارسال سیگنال‌ها و پالس‌های «هزینه‌ساز»  از سوی کشورمان شود.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.