نقش و هدف موساد از ترور شهید فخری‌زاده | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34641
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۰۴ | 411 بازدید |

نقش و هدف موساد از ترور شهید فخری‌زاده

بعد از ترور ناجوانمردانه و البته بزدلانه شهید دکتر فخری‌زاده به‌عنوان یک دانشمند هسته‌ای و محقق در امور دفاعی و همچنین به‌عنوان یک مقام رسمی (معاونت وزارت دفاع) و عدم قبول مسئولیت این ترور توسط سرویس‌های منطقه‌ای، تنها تصوری که در مورد آن می‌شود، این است که به جهت نوع طراحی و تاکتیک اجرای این عملیات به‌طور قطع این ترور توسط سرویس امنیت و  اطلاعات رژیم صهیونیستی یعنی موساد، برنامه‌ریزی و به دست پیاده‌نظام و مزدوران داخلی آن اجرا شده است.
نقش و هدف موساد از ترور شهید فخری‌زاده

محمدحسن دهقانی، کارشناس استراتژیک 
بعد از ترور ناجوانمردانه و البته بزدلانه شهید دکتر فخری‌زاده به‌عنوان یک دانشمند هسته‌ای و محقق در امور دفاعی و همچنین به‌عنوان یک مقام رسمی (معاونت وزارت دفاع) و عدم قبول مسئولیت این ترور توسط سرویس‌های منطقه‌ای، تنها تصوری که در مورد آن می‌شود، این است که به جهت نوع طراحی و تاکتیک اجرای این عملیات به‌طور قطع این ترور توسط سرویس امنیت و  اطلاعات رژیم صهیونیستی یعنی موساد، برنامه‌ریزی و به دست پیاده‌نظام و مزدوران داخلی آن اجرا شده است. در این نوشتار تلاش داریم برای اثبات بیشتر ادعای فوق  با بیان اهداف این ترور به بررسی نظر رسانه‌ها در تأیید این مطلب بپردازیم.ابتدا باید گفته شود که ترور شهید فخری‌زاده بخشی از قسمت‌های یک پازل كلانتری بوده که با همکاری ایالات‌متحده در روزهای اخیر برنامه‌ریزی شده است.هدف اصلی رژيم صهیونیستی از ترور شهید فخری‌زاده اين بود كه در بٌعد داخلی با ايجاد هراس در افراد و پژوهشگران فعال مانع از پیگیری مسیر ايشان در زمینه‌های دفاعی شده و از توسعه برنامه‌های پیشرفته هسته‌ای و دفاعی جلوگیری شود. در بٌعد بین‌المللی، اين رژيم نه‌تنها به دنبال تخريب برجام و مسدودسازی مسیر مذاكره باشد بلكه در پی آن است تا با برجسته‌سازی «موضوع آرشیو ادعايی برنامه هسته‌ای، ارتباط صنايع دفاعی و هسته‌ای ايران» دولت بايدن و كشورهای اروپايی را متقاعد سازند تا در بازگشت به برجام سختگیری بیشتری نشان بدهند. 
به‌عبارت‌دیگر، این اقدام رژيم صهیونیستی نهایتا در تعارض با رويكرد دولت بايدن محسوب نمی‌شود، بلكه اقدامی در جهت ايجاد اهرم فشار علیه ايران و تقويت موضع آمريكا در موضوع بازگشت به برجام است. 
ازاین‌رو، تلاش اروپا و چهره‌های نزديک به دولت بايدن ازجمله جان برنان، رئیس اسبق سیا برای حفظ ايران در برجام و عدم واكنش در برابر ترور را می‌توان نوعی تقسیم‌کار میان رژيم و دولت بعدی آمريكا دانست.
براساس برآوردهای انجام شده «نیازمندی ايران به مذاكره و عدم پاسخ به تهديدها» آمريكا و رژيم صهیونیستی را در يک برنامه هماهنگ در آستانه پايان دولت ترامپ برای تشديد فشار بر ايران و به دو اقدام اساسی «عملیات مخفیانه و تحريم» روی آورده است. ترور شهید فخری‌زاده توسط رژيم صهیونیستی مكمل تحريم‌های اخیر آمريكاست كه به‌صورت هفتگی علیه ايران وضع می‌شود. رژيم صهیونیستی، اقدامات ضدايرانی خود را در قالب كمپینی به نام «مقابله با ايران در منطقه خاكستری» انجام می‌دهد. اين رژيم با تمركز راهبردی در برنامه هسته‌ای و موشكی ايران تلاش دارد تا در فضايی میان جنگ و صلح از تمام ظرفیت‌های اطلاعاتی، نظامی، ديپلماتیكی و رسانه‌ای خود برای ضربه به ايران استفاده كند. به‌عبارت‌دیگر، رژيم صهیونیستی به دلیل ضعف و آسیب‌پذیری دفاعی در برابر ايران از وقوع يک جنگ تمام‌عیار پرهیز دارد. در این راستا صحبت‌های المرت نخست‌وزیر سابق اسرائیل، در یک برنامه تلویزیونی و نتانیاهو نخست‌وزیر فعلی، در سال ۲۰۱۸ نیز مؤید این موضوع است که این رژیم سال‌هاست به دنبال حذف فیزیکی این دانشمند برجسته کشور بوده است. 
حال با بررسی رویکرد چند رسانه به اهمیت این موضوع و نقش رژیم صهیونیستی در این اقدام پی می‌بریم:
رویترز: سال‌هاست که سرویس‌های اطلاعاتی غرب و رژیم صهیونیستی از فخری‌زاده به‌عنوان رهبر اسرارآمیز یک برنامه مخفی بمب اتمی متوقف‌شده در سال ۲۰۰۳ یاد می‌کنند، اسرائیل و آمریکا، تهران را به تلاش برای بازگرداندن آن متهم می‌کنند. ایران مدت‌هاست که تلاش برای سلاح‌سازی انرژی هسته‌ای را انکار کرده است. 
بنیامین نتانیاهو در سال ۲۰۱۸ که ایران را به ماجراجویی برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می‌کرد، در آن زمان گفت: «این اسم را به خاطر بسپار ، فخری زاده». 
اسپوتینگ: اوایل سال ۱۳۹۷، منابع اسرائیلی اعلام کرده بودند که موساد تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
وبگاه «واللا نیوز» گزارش داده بود عوامل موساد پیش‌تر تلاش کرده‌اند، یک دانشمند هسته‌ای ایرانی به نام «محسن فخری‌زاده مهابادی» که مسئول راکتور اتمی تهران است را ترور کنند. مقامات اطلاعاتی خارجی موساد به «واللا» گفته بودند که فخری‌زاده در لیست ترور موساد قرار داشت.
اسپوتینگ: نتانیاهو در سال ۲۰۱۸ ادعا کرد: فخری زاده قرار است به تشکیل سازمان‌های جدید برای ادامه فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای خود بپردازد. این اسم را به یاد داشته باشید؛ فخری زاده.
اسرائیل تایمز: اسرائیل و ایالات‌متحده در حال برنامه‌ریزی برای افزایش فشار بر ایران با «عملیات پنهان» و تحریم‌های اقتصادی در هفته‌های آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده هستند.
نیویورک‌تایمز به نقل از مقام ارشد اسرائیلی گفت: سال‌ها اسرائیل برای ترور فخری‌زاده جاسوسی می‌كرده است‌ و اسرائیل در صورت لزوم به اقدامات ضد هسته‌ای ایران این را ادامه خواهد داد. 
بنا به گزارش شنبه تلویزیون اسرائیل، قتل سیاسی محسن فخری زاده، که گفته می‌شود مغز متفکر برنامه تسلیحاتی رژیم ایران است، اوج استراتژی درازمدت اسرائیل به‌منظور اختلال در برنامه هسته‌ای تهران بود، و جمهوری اسلامی را از یک چشمه دانش غیرقابل جایگزینی محروم کرد.
دویچه وله: گزارشگر آلمانی(رونن برگمان)، خبرنگار اسرائیلی سال‌هاست که درزمینهٔ عملیات کشتن افراد توسط سرویس مخفی برون‌مرزی اسرائیل«موساد» تحقیق می‌کند. موساد اسرائیل به توانمندی‌های بی‌نظیری دست‌یافته که به درون ایران رخنه و اطلاعات جمع‌آوری کند و عملیات انجام دهد.
نتیجه‌گیری
به‌طور کلی باید گفت، این قبیل اقدامات هدفمند بلافاصله بعد از ورود ویروس استاکس نت به شبکه  هسته‌ای کلیدخورده که با ترور سایر دانشمندان هسته‌ای همچون شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی‌نژاد ، احمدی‌روشن شروع و تا شهید فخری‌زاده همچنان ادامه دارد، عملیاتی که رژیم صهیونیستی بارها و بارها به نقش خود در این خرابکاری اذعان کرده است.

نویسنده : محمدحسن دهقانی، کارشناس استراتژیک  |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.