اصرار دولت به مذاکره،خلاف منافع ملی است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34487
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۵۷ | 180 بازدید |
فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا:

اصرار دولت به مذاکره،خلاف منافع ملی است

فؤاد ایزدی، عضو هیئت‌علمی گروه مطالعات آمریکا و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در خصوص علاقه دولت به مذاکره با آمریکا و ایجاد روابط با غربی‌ها به «رسالت» می‌گوید: حالت شیفتگی که دولت نسبت به مذاکره دارد و مدام در مورد مذاکره و فرصت سوزی صحبت می‌کند نه‌تنها برای منافع ملی کشور بلکه برای اصل مذاکره هم بد است.
اصرار دولت به مذاکره،خلاف منافع ملی است

فؤاد ایزدی، عضو هیئت‌علمی گروه مطالعات آمریکا و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در خصوص علاقه دولت به مذاکره با آمریکا و ایجاد روابط با غربی‌ها به «رسالت» می‌گوید: حالت شیفتگی که دولت نسبت به مذاکره دارد و مدام در مورد مذاکره و فرصت سوزی صحبت می‌کند نه‌تنها برای منافع ملی کشور بلکه برای اصل مذاکره هم بد است.وی افزود: کسی که خواستار مذاکره باشد، نباید مدام از آن صحبت کند. صحبت زیاد درباره مذاکره به این معناست که ما وضعیت خوبی نداریم و تمام فشارهایی که آمریکا قصد داشته با تحریم‌ها برای ما ایجاد کند، مؤثر بوده است.این کارشناس مسائل آمریکا افزود: زمانی که زیاد از مذاکره و فرصت‌سوزی صحبت می‌شود یعنی ما راهی جز مذاکره نداریم. همچنین برخی حرف‌های غیرکارشناسی مبنی بر این‌که بایدن می‌تواند با سه امضا تحریم‌ها را لغو کند، بیان می‌شود که غیرواقعی است متأسفانه از برخی مسئولان و کارشناسان شنیده می‌شود.ایزدی یادآور شد: این صحبت‌ها و اصرار به مذاکره این تصور را ایجاد می‌کند که ایران به‌شدت تحت‌فشار بوده و سیاست فشار حداکثری جواب داده و جمهوری اسلامی مستأصل شده است و به همین دلیل مسئولان کشور مدام از مذاکرات سخن می‌گویند و اگر سیاست فشار حداکثری جواب داده باید ادامه پیدا کند و هیچ عجله‌ای برای تغییر سیاست وجود ندارد و نیازی هم به مذاکره نیست. زیرا فشار حداکثری جواب می‌دهد!
 اگر دولت به توصیه‌های رهبری، گوش می‌کرد، کشور وضعیت بهتری داشت
عضو هیئت‌علمی گروه مطالعات آمریکا گفت: همان‌طور که تأکید کردم حرفی که در دولت بیان می‌شود هم برای منافع ملی و هم برای موضوع مذاکره بد و به ضرر کشور است. از مسئولان و افرادی که ۴۰ سال در حوزه سیاست خارجی کار کردند انتظار می‌رود که متوجه صحبت‌هایشان باشند. اما متأسفانه گویا اکنون متوجه نیستند و علیه منافع ملی و حتی ذهنیت خودشان کار می‌کنند.وی یادآور شد: اگر دولت به توصیه‌های رهبری در مورد آمریکایی‌ها گوش می‌کرد هم برای کشور و هم برای خودشان وضعیت بهتری ایجاد می‌شد.ایزدی در انتها خاطرنشان کرد: دولتمردان درگذشته نشان دادند در بسیاری از مواقع به توصیه‌های رهبری توجه نمی‌کنند و این بار هم ممکن است همان رفتار را داشته باشند و توجهی به توصیه‌های رهبری ندارند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.