هذیان‌گویی پمپئو | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34152
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۳۵ | 324 بازدید |
اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا بررسی شد؛

هذیان‌گویی پمپئو

رئیس‌جمهور آمریکا که فقط چند ماه دیگر مهمان کاخ سفید است به همراه وزیر خارجه‌اش تلاش می‌کنند تا ژست سیاستمداران پیروز را به خود بگیرند، اما در واقعیت، تمام سیاستمداران جهان به‌خصوص سیاستمداران آمریکایی، دولت ترامپ را شکست‌خورده‌ترین دولت تاریخ آمریکا تفسیر می‌کنند که نه‌تنها برای کشورش سودی نداشته، بلکه معتقدند طرح‌ها و راهبردهای او امنیت جهان را هم به خطر انداخته است.
هذیان‌گویی پمپئو

سعید امینی
رئیس‌جمهور آمریکا که فقط چند ماه دیگر مهمان کاخ سفید است به همراه وزیر خارجه‌اش تلاش می‌کنند تا ژست سیاستمداران پیروز را به خود بگیرند، اما در واقعیت، تمام سیاستمداران جهان به‌خصوص سیاستمداران آمریکایی، دولت ترامپ را شکست‌خورده‌ترین دولت تاریخ آمریکا تفسیر می‌کنند که نه‌تنها برای کشورش سودی نداشته، بلکه معتقدند طرح‌ها و راهبردهای او امنیت جهان را هم به خطر انداخته است.
تغییر یافتن موازنه قدرت در جهان، تشدید حملات تروریستی در آمریکا و سایر نقاط عالم، افزایش تنش میان قدرت‌های جهانی و وخیم‌تر شدن بحران‌های امنیتی در خاورمیانه، قفقاز و شرق آسیا از ثمرات راهبردهای شکست‌خورده یانکی‌ها در آمریکا محسوب می‌شوند.  
ظاهرا گزافه‌گویی‌های ترامپ و تیم او تمامی ندارد و هرچقدر به اواخر دولت ترامپ نزدیک می‌شویم، هذیان‌گویی‌های دولتش بیشتر هم می‌شود. 
طی روزهای گذشته، پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده ادعا کرده که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ۷۰ میلیارد دلار به کشورمان خسارت وارد ساخته و از سوی دیگر تأکید کرده که سیاست فشار حداکثری منجر به انزوای هرچه بیشتر ایران شده است. 
پمپئو بر ادامه این سیاست تا آخر عمر دولت ترامپ اشاره‌کرده و گفته است؛ دولت ترامپ به‌گونه‌ای سیاست فشار حداکثری را شدت خواهد بخشید که دولت بایدن مجبور به ادامه آن شود.
پمپئو که روزهای پایانی مسئولیتش را در وزارت امور خارجه آمریکا سپری می‌کند، در حالی به گزافه‌گویی‌های خود ادامه می‌دهد که تمام کارشناسان و تحلیلگران مسائل بین‌الملل بارها گفته‌اند كه دولت ترامپ و حلقه دور او از بازندگان بزرگ در مقابل جمهوری اسلامی ایران هستند. هدف اصلی ترامپ براندازی رژیم سیاسی ایران بود، اما تیر او به سنگ خورد و خود او را هدف قرار داد،  به طوری‌که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، به یک بازنده در مقابل رقیب دموکراتش تبدیل شد و نتیجه انتخابات این کشور خوشحالی همتایانش را در اروپا، شرق آسیا، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی به همراه داشت و تنها نتانیاهو و مرتجعان منطقه از این شکست خشنود نبودند؛ لذا استقبال رهبران جهان از شکست ترامپ نشان می‌دهد که ایالات‌متحده به خاطر سیاست‌های اشتباه ترامپ، متحدان خود را یکی پس از دیگری ازدست‌داده و قلدری‌های او نتیجه‌ای در پی نداشته است.
 اظهاراتی در حد یک گاف سیاسی
دولت کنونی آمریکا نظم حاکم بر نظام بین‌الملل را زیرسؤال برده و ایالات‌متحده را در آستانه افول قرار داده است.
کمتر کشوری حاضر می‌شود روی عهد و پیمان آمریکا حساب باز کند؛ زیرا تجربه برجام اثبات کرده که آن‌ها غیرقابل‌اعتماد هستند. ترامپ با اقدامات و تصمیمات خود معمای امنیت را در منطقه پرتنش خاورمیانه تشدید کرده است.
 فروش میلیاردها دلار تسلیحات نظامی به عربستان و امارات و وادار کردن کشورهای عربی برای امضای توافق صلح با رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، همه و همه نشان می‌دهد که ترامپ درصدد پیشبرد طرح خاورمیانه بزرگ است.
ازآنجاکه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را مانعی برسر راه پیشبرد طرح خاورمیانه بزرگ قلمداد می‌کند، به خیال خود راهبرد فشار حداکثری توانسته کشورمان را منزوی و محدود کند و محور مقاومت در سراشیبی نزول قرار بگیرد اما صرفا باید آن را  یک ادعا دانست و بیش از این ارزش ذاتی ندارد؛ چون نقش محوری ایران در شکست داعش، بمباران پایگاه‌های آمریکایی در عین‌الاسد و نفوذ منطقه‌ای ما در عراق، سوریه، افغانستان، لبنان و یمن اثبات می‌کند که هیچ‌کدام از اهداف تعیین‌شده بر مبنای راهبرد فشار حداکثری تحقق‌نیافته است و اظهارات پمپئو در حد یک گاف سیاسی است.

نویسنده : سعید امینی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.