پتک نامرئی بر سر ترامپ! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34142
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۲۸ | 289 بازدید |
پرونده های قضائی در انتظارمرد هزار چهره کاخ سفید؛

پتک نامرئی بر سر ترامپ!

 ترامپ همچنان در برابر نتیجه اعلامی انتخابات ریاست جمهوری 2020 مقاومت می کند. او تأکید دارد که در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان، ویسکانسین، آریزونا و نوادا تقلب صورت گرفته است. با این حال حتی برخی وکلای ترامپ از پذیرش این ادعا سرباز زده و شکایات خود در خصوص تقلب در انتخابات را پیگیری نمی کنند. اما سؤال اصلی اینجاست که چرا رئیس جمهور آمریکا نسبت به شکست در انتخابات تا این اندازه هراسان است؟
پتک نامرئی بر سر ترامپ!

گروه بین الملل
 ترامپ همچنان در برابر نتیجه اعلامی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مقاومت می کند. او تأکید دارد که در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان، ویسکانسین، آریزونا و نوادا تقلب صورت گرفته است. با این حال حتی برخی وکلای ترامپ از پذیرش این ادعا سرباز زده و شکایات خود در خصوص تقلب در انتخابات را پیگیری نمی کنند. اما سؤال اصلی اینجاست که چرا رئیس جمهور آمریکا نسبت به شکست در انتخابات تا این اندازه هراسان است؟
اگرچه برخی منابع خبری از انگیزه قوی ترامپ مبنی بر حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ سخن به میان می آورند، اما رئیس جمهور فعلی آمریکا نگران است که اگر در ژانویه ۲۰۲۱ مجبور به ترک کاخ سفید شود، با پرونده های حقوقی سنگینی مواجه شود که رهایی از آن‌ها چندان آسان به نظر نمی رسد! اگر ترامپ حتی در یکی از این پرونده ها محکوم شود، احتمال انفصال وی از قدرت (برای همیشه) وجود خواهد داشت. در این صورت، او دیگر قدرت مانور سیاسی در فضای داخلی آمریکا   به عنوان رئیس جمهور را از دست خواهد داد و در بهترین حالت ممکن، می تواند از یک فرد یا گروه خاص در انتخابات‌های بعدی حمایت کند. 
 پرونده های متعدد ترامپ
چنانکه شبکه یورونیوز گزارش داده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور  ایالات متحده پس از ترک کاخ سفید با چندین پرونده کیفری دست و پنجه نرم خواهد کرد. اگرچه رسوایی‌های پیاپی آقای رئیس جمهور در چهار سال گذشته با مصونیت قضائی وی، راه به جایی نبرده است، دو ماه دیگر و زمانی که وی مجبور به ترک منصب کنونی شود، باید در برابر دادستانان و احتمالا قضات پاسخگو باشد.دونالد ترامپ دو پرونده در دادگاه ایالتی نیویورک دارد: یکی ماجرای مربوط به تخلفات اظهارنامه‌های مالیاتی است که در آن رئیس جمهور  ایالات متحده متهم است که آمار متفاوتی از گردش مالی خود به شرکا و بانک‌ها از یک سو  و اداره مالیات از سوی دیگر ارائه داده است.از سوی دیگر
 دو زن، ترامپ را در همین دادگاه نیویورک به تعرض جنسی متهم کرده‌اند.شماری از دموکرات‌ها هم برای به راه انداختن دوباره ماجرای تأمین مالی غیرقانونی کمپین ریاست جمهوری، فراخوان داده‌اند؛ پرونده‌ای که یک بار در دوران وزارت دادگستری ویلیام بار مختومه اعلام شده بود.
 اثبات تخلف مالیاتی ترامپ برایش سنگین خواهد بود
دادگاه منهتن از چندین ماه پیش درباره تخلفات مالیاتی ترامپ تحقیق می‌کند. با این حال مشخص نیست آیا سایروس ونس، قاضی تحقیق این پرونده می‌تواند مدارک و شواهد لازم برای اثبات این دست تخلفات را جمع‌آوری کند یا نه؟ ماجرا برای دستگاه قضائی فدرال جایی سخت‌تر می‌شود که بدانیم پیگرد کیفری اتهام دستکاری در مدارک و حساب‌های تجاری، طبق قوانین نیویورک پس از دو سال مشمول مرور زمان می‌شود. اتهام دونالد ترامپ مربوط به بیش از دو سال پیش می‌شود.با این حال اگر دادستانی بتواند اثبات کند که دستکاری مدارک تجاری با هدف ارتکاب جرم مهم‌تری نظیر فرار مالیاتی صورت گرفته، این اتهام دیگر مشمول مرور زمان نخواهد شد.آقای ونس، قاضی دموکرات منهتن، تا کنون و با استناد به اصل محرمانه بودن تحقیقات، حاضر نشده جزئیاتی از این پرونده را منتشر کند. با این حال دفتر همین مرجع قضائی اعلام کرده است که اتهام‌های دونالد ترامپ با گزارش‌های مدعی ‌العموم درباره «رفتارهای مجرمانه گسترده و طولانی سازمان ترامپ» مرتبط است.
مایکل کوهن، وکیل پیشین دونالد ترامپ در جریان تحقیقات کنگره، به نمایندگان ایالات متحده گفته بود که موکلش در بیشتر موارد دارایی‌های خود را برای گرفتن وام یا شراکت بیش از حد واقعی نشان می‌دهد اما در اظهارنامه‌های مالیاتی، دارایی‌ و حساب‌های خود را کمتر از این اعلام می‌کند.
 دسترسی دادستان‌ها به اسناد مالیاتی ترامپ باز خواهد شد 
زمانی که دونالد ترامپ قدرت را در دست داشت، به دست آوردن مدارک یا حتی آغاز تحقیقات علیه وی کار ساده‌ای نبود: این‌که آیا می‌توان رئیس جمهور  ایالات متحده را به دادگاه کشیدیا آنکه اساسا وی در دوره ریاست در برابر دادگاه‌های ایالتی مصونیت قضائی دارد. دیوان عالی ایالات متحده اعلام کرده است که دادستان‌های نیویورک می‌توانند به اسناد مالیاتی رئیس جمهوری دسترسی داشته باشند.با این همه معلوم نیست پایان مرحله تحقیق و شاید شروع یک دادگاه کی قرار است به نتیجه برسد. به هر حال ترامپ تحقیقات دادگاه منهتن و قاضی آن سایروس ونس را بدترین شکل «جادوگر کشی» توصیف کرده؛ آنچه در ادبیات عامیانه غرب به معنای اذیت و آزار با هدف ارعاب است.ماجرای کوچک و بزرگ کردن حساب‌ها از سوی یک مرجع قضائی دیگر در نیویورک هم پیگیری می‌شود: لتیسیا جیمز، دادستان کل نیویورک، پرونده‌ای حقوقی  و نه کیفری را برای رسیدگی به همین مورد باز کرده است. اریک ترامپ، پسر دونالد ترامپ با وجود همه اعتراض‌ها و پس از پافشاری دادگاه مجبور شد برای پاسخ به ابهامات این پرونده به محکمه ایالتی مراجعه کند.
ترامپ می خواهد خود را عفو کند! 
رئیس جمهور آمریکا در صدد است قبل از پایان دوران ریاست جمهوری ، فرمان عفو خود را در خصوص پرونده های مالیاتی صادر کند! این در حالی‌است که تا کنون چنین موضوعی سابقه نداشته است! به عبارت بهتر، تاکنون یک رئیس جمهور، بابت تخلفاتش «خود»را مورد عفو قرار نداده است! البته دونالد ترامپ از حق عفو برای کمک به دوستان و وکیل مدافعش استفاده کرده است: راجر استون در ماه ژوئیه مورد بخشودگی رئیس جمهور قرار گرفت. همین رویکرد در ماه فوریه رود بلاگوجویچ، فرماندار پیشین ایلینوی را از مجازات نجات داد. بسیاری از تحلیلگران سیاسی و حقوقدانان در ایالات متحده معتقدند ترامپ پتانسیل استفاده مجدد از این حق را تا دو ماه آینده دارد.فراتر از این، تحقیقات سایروس ونس ممکن است ترامپ را با اتهام‌های فدرالی مواجه کند که امکان استفاده از «عفو ریاست جمهوری» را حتی با تفسیر موسع آن هم، ندارد.
دموکرات‌ها قصد محاکمه ترامپ را ندارند
نکته مهم تر این‌که دموکرات‌ها فعلا قصد ندارند ترامپ را بابت اتهامات متعدد حقوقی و مالیاتی وی به دادگاه بکشانند. اما جو بایدن، رئیس جمهور   منتخب صراحتا اعلام کرده است که شخصا برنامه‌ای را برای کشاندن پای ترامپ به دادگاه در دستور کار ندارد.شماری از سیاستمداران دموکرات هشدار می‌دهند در جامعه قطبی شده ایالات متحده، جایی که ۷۴ میلیون نفر به دونالد ترامپ رأی داده‌اند، تعقیب قضائی و مجازات رئیس جمهور  پیشین می‌تواند هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای برای متحد کردن شهروندان و کاهش اختلاف‌ها و تضادهای این کشور در پی داشته باشد.در هر حال، ساختار سیاسی آمریکا، احتمالا از اتهامات مالیاتی و حقوقی ترامپ به مثابه یک «اهرم فشار» در راستای مهار و مدیریت رفتار وی طی ماه‌ها و سال‌های آینده استفاده خواهد کرد. 

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.