شیطان بزرگ در بن‌بست | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32743
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۴۱ | 189 بازدید |
بایدن اعلام پیروزی کرد، ترامپ اعلام تقلب!

شیطان بزرگ در بن‌بست

شمارش رسمی آرا در ایالاتی حساس و سرنوشت ساز مانند آریزونا، پنسیلوانیا و جورجیا پایان یافته و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری 2020 را اعلام کرده است. با این حال، ترامپ اعلام کرده است که شکست در انتخابات را نمی پذیرد و جهت بررسی تقلب در انتخابات ، خصوصا در ایالات محل مناقشه، به دیوان عالی آمریکا شکایت خواهد کرد. 
شیطان بزرگ در بن‌بست
گروه بین الملل
شمارش رسمی آرا در ایالاتی حساس و سرنوشت ساز مانند آریزونا، پنسیلوانیا و جورجیا پایان یافته و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را اعلام کرده است. با این حال، ترامپ اعلام کرده است که شکست در انتخابات را نمی پذیرد و جهت بررسی تقلب در انتخابات ، خصوصا در ایالات محل مناقشه، به دیوان عالی آمریکا شکایت خواهد کرد. 
 ترامپ در ابتدا امیدوار بود!
 در نخستین ساعات پس از برگزاری انتخابات و پس از آنکه آرای ایالت تگزاس مورد شمارش و محاسبه قرار گرفت، ترامپ پیروزی قاطعانه ای را در برابر بایدن به دست آورد. اما  نظرسنجی های قبلی که بیشتر توسط دانشگاه کوئینیپیاک،CNN، ان بی سی، هیل و … صورت گرفته بود، حکایت از این پیروزی قاطعانه نداشت. حتی در برخی از این نظرسنجی ها، پیش بینی شده بود که بایدن در ایالت تگزاس ترامپ را شکست می دهد و ۳۸ رأی الکترال  این ایالت را برای نخستین بار طی ۴ دهه اخیر( پس از پیروزی جیمی کارتر در این ایالت) کسب خواهد کرد.
پیروزی ترامپ در دو ایالت فلوریدا و اوهایو ، خیال رئیس جمهور آمریکا را برای ساعاتی در خصوص پیروزی نهایی در انتخابات راحت کرد! رئیس جمهور آمریکا بر اساس پیروزی خود در این سه ایالت، دریافت که تکرار پیروزی وی در انتخابات کاملا در دسترس خواهد بود. حتی بازارهای آمریکا و جهان نیز خود را برای مواجهه با اعلام پیروزی رسمی ترامپ آماده کرده بودند اما در ادامه، اتفاقات دیگری رخ داد!
 ایالتی که نخستین شوک را به ترامپ وارد کرد 
اعلام زودهنگام و البته غیر رسمی نتایج آرا در ایالت کوچک اما سرنوشت ساز آریزونا نشان داد که رئیس جمهور آمریکا ۱۱ رأی الکترال آن را از دست داده است. آسوشیتدپرس و فاکس نیوز، در اقدامی که با خشم و عصبانیت ترامپ و جمهوریخواهان همراه بود، از پیروزی بایدن در ایالت آریزونا خبر داد. نکته جالب توجه این‌که شبکه فاکس نیوز  از حامیان ترامپ و جمهوری‌خواهان طی سال‌های گذشته و اخیر بوده است.اعلام شکست ترامپ در آریزونا، آن هم از سوی یک رسانه جمهوری‌خواه،آب سردی بر پیکر طرفداران رئیس جمهور آمریکا ، آن هم پس از اعلام پیروزی در ایالات مهمی مانند اوهایو ، فلوریدا و تگزاس بود. 
 دموکرات‌ها چگونه ناگهان جان گرفتند؟
بسیاری از رسانه های دموکرات، خود را برای قبول شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده کرده بودند.در حالی که دموکرات‌ها در توهم پیروزی قطعی در ایالاتی مانند فلوریدا، تگزاس و اوهایو به‌سر می‌بردند، اعضای ارشد کمپین انتخاباتی ترامپ در حال شکار آرای مردد یا همان آرای خاکستری بودند. آن‌ها دریافته بودند که بین ۳ تا ۵ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی در ساعات پایانی انتخابات رأی نهایی خود را مشخص می‌کنند. مشاوران ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی نیز با همین ترفند (مدیریت آرای خاکستری در ساعات منتهی به انتخابات) توانستند گوی سبقت را در بسیاری از ایالات از هیلاری کلینتون و دموکرات‌ها برده و پیروز انتخابات شوند. این‌بار نیز ترامپ و همراهانش به همین روش استناد کردند. اما اعلام پیروزی غیر رسمی در آریزونا و تغییر ترکیب آرا در ایالاتی مانند ویسکانسین و میشیگان بازی را به طور کامل به ضرر ترامپ برگرداند. این برتری در ادامه  در جورجیا و پنسیلوانیا نیز ادامه پیدا کرد. 
 شکست جمهوری‌خواهان از جمهوری‌خواهان! 
جمهوری‌خواهان پیروزی خود را در برخی ایالات مهم تکرار کردند ، اما هرگز تصور نمی‌کردند در ایالت آریزونا و توسط برخی طرفداران خود حزب جمهوری‌خواه زمینگیر شوند. پیروزی ترامپ در آریزونا، می‌توانست خیال او را تا حدود زیادی بابت نتایج پیروزی نهایی در انتخابات راحت کند اما بسیاری از طرفداران حزب جمهوری‌خواه در این ایالت محافظه‌کار، این بار ترجیح دادند آرای خود را به سود رقیب ترامپ به گردش در‌آورند! این دقیقا همان چیزی بود که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نیز  تصور آن را نمی‌کرد.طرفداران جان مک کین، سناتور سابق جمهوری‌خواه آریزونا  که قبل از مرگش یکی از اصلی ترین مخالفان هم حزبی ترامپ محسوب می شد، با به گردش در آوردن آرای خود به سود بایدن و دموکرات‌ها، ضربه سنگینی را به کمپین انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا وارد کردند. 
 خشم ترامپ از اعضای کابینه 
رئیس جمهور آمریکا اکنون نسبت به یک حقیقت مهم آگاه شده است : این‌که اگر او در نهایت  و پس از شکایت به دیوان عالی نیز در انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد،مسببان این شکست تنها دموکرات‌ها نیستند! اگر جمهوری‌خواهان ناراضی از ترامپ  درانتخابات پیش رو آرای خود را به سود بایدن به گردش در نمی آوردند، رئیس جمهور آمریکا علاوه بر پیروزی در آریزونا و پیروزی آسان در جورجیا، می توانست در ایالاتی مانند میشیگان و ویسکانسین ( که در آنجا نیز برخی طرفداران قبلی ترامپ به بایدن رأی داده اند) نیز پیروزی خود در سال ۲۰۱۶ را تکرار کند . در این صورت، شکست ترامپ در نوادا و پنسیلوانیا نیز تأثیری در شکل گیری پیروزی نهایی وی در انتخابات نداشت. 
سکوت اعضای کابینه ترامپ در قبال نتایج انتخاباتی اعلام شده در آمریکا نیز در نوع خود قابل تأمل است! بسیاری از رسانه های آمریکایی تمرکز ویژه ای بر روی انفعال«مایک پنس» معاون ترامپ و« مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده در برهه فعلی کرده و معتقدند که این دو به همراه بسیاری دیگر از اعضای کابینه، شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را پذیرفته و بیش از این نمی خواهند بابت همراهی با رئیس جمهور آمریکا هزینه پرداخت کنند! البته نباید فراموش کرد که با شکست احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، تاریخ مصرف این سیاستمداران نیز به طور طبیعی به پایان خواهد رسید، حتی اگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۸، شاهد سرکارآمدن شخصیتی جمهوری‌خواه در رأس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده باشیم. در هر حال، بخش اعظم خشم ترامپ ، حتی بیشتر از بایدن، متوجه جمهوری‌خواهانی است که شکست وی را در حساس ترین آوردگاه سیاسی رقم زدند!
آمریکا در بحران تمام عیار
اکنون بحران و منازعه سرتاسر آمریکا را فرا گرفته است. طرفداران و مخالفان ترامپ در واشنگتن، نیویورک، کالیفرنیا، پنسيلوانیا، آریزونا، ویسکانسین ، میشیگان و سایر ایالات به جان یکدیگر افتاده و پلیس در اکثر ایالات با معترضین درگیر شده است. حداقل در ۱۰ ایالت آمریکا، پلیس ایالتی خواستار حضور گارد ملی شده است. موضوعی که قطعا بحران‌های داخلی در ایالات متحده را طی روزهای آتی تشدید خواهد کرد. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.