هروله ژنرال به‌سوی نتانیاهو | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31956
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶ | 427 بازدید |
ترامپ در سودان به دنبال چیست؟

هروله ژنرال به‌سوی نتانیاهو

ترامپ فرصت‌طلب تلاش می‌کند تا با سوق دادن سودان به‌سوی رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دستاوردی برای خود به دست آورد و از سویی اهداف و مطامع دیگری را دنبال می‌کند
هروله ژنرال به‌سوی نتانیاهو

ترامپ فرصت‌طلب تلاش می‌کند تا با سوق دادن سودان به‌سوی رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دستاوردی برای خود به دست آورد و از سویی اهداف و مطامع دیگری را دنبال می‌کند.به گزارش مهر پس از امضای توافق سازش میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی از کشورهای دیگری که در صف عادی‌سازی روابط با تل‌آویو هستند، خبر می‌دهند و در این میان نام سودان بیش از دیگر کشورهای عربی مطرح است به‌ویژه که این روزها علاوه بر این‌که اوضاع اقتصادی سودان تعریفی ندارد، حاکمان نظامی در آن، قدرت در دست دارند که حامی رژیم صهیونیستی هستند.
 اهداف ترامپ از سوق دادن خارطوم به‌سوی تل‌آویو
در این میان ترامپ فرصت‌طلب به میدان آمده است تا با سوق دادن سودان به‌سوی رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دستاوردی برای خود به دست آورد و از سویی اهداف و مطامع دیگری همچون گسترش نفوذ واشنگتن در قاره آفریقا به‌ویژه که خارطوم از شرکای مهم تجاری پکن محسوب می‌شود، را دنبال می‌کند. مقامات سودان در اندیشه این هستند   تا از طریق نزدیک شدن به تل‌آویو هم زمینه را برای حذف نام این کشور از فهرست تروریسم آمریکا فراهم آورند و این‌که بتوانند از کمک‌های واشنگتن به‌ویژه با توجه به اوضاع اقتصادی ناگواری که دارند، برخوردار شوند. اما سؤالی که در ذهن متبلور می‌شود این است که آیا آمریکا و به‌ویژه ترامپی که به دنبال دوشیدن اعراب است حاضر به اعطای کمکی به سودان خواهد شد؟ از نگاه ناظران امور، این بعید به نظر می‌رسد که چیزی به سودانی‌ها برسد. به‌عبارت‌دیگر این سرابی بیش نیست چراکه آب از دست ترامپ نمی‌چکد و فقط به دنبال امتیاز گرفتن است. از سویی چه تضمینی وجود دارد که آمریکا کاری برای سودان انجام دهد و در صورت سازش خارطوم با تل‌آویو، آن‌را از فهرست تروریسم خارج سازد؟
 موافقان و مخالفان عادی‌سازی روابط با تل‌آویو در سودان
درحالی‌که طیف ژنرال عبدالفتاح البرهان که قدرت واقعی را در دست دارند از موافقان و به قولی کسانی هستند که در حال هروله به‌سوی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند،اما در طرف دیگر ماجرا، مردم و جریانات اسلامی این کشور هستند که به‌شدت با این عادی‌سازی مخالف‌اند. ژنرال البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان و ژنرال حمدان دقلو معاونش به‌شدت از سوی امارات و عربستان حمایت می‌شوند و درواقع پول و نظامی در اختیاردارند. مذاکره با صهیونیست‌ها در حیطه اختیارات این ژنرال‌هاست به‌ویژه که در ماه فوریه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد و وقعی هم به عبدالله حمدوک نخست‌وزیر و کابینه وی ننهاد.مشکل کنونی سودان این است که گرچه زمام امور در دست حمدوک و کابینه غیرنظامیش است؛ اما قدرت واقعی در دست ژنرال‌های سودانی است. اینان همان ژنرال‌هایی هستند که فرزندان سودان را در یمن به کام مرگ فرستادند و از کشتن معترضان به حکومت نظامیان در سودان اندکی پس از به قدرت رسیدن، ابایی نداشتند. این ژنرال‌هایی که هم‌اکنون قدرت را در سودان در دست دارند، درواقع پول و امپراتوری‌های مالی را در اختیاردارند.
 فشار خردکننده ترامپ به سودان
به‌هرحال آنچه می‌توان گفت این است که سودان هم‌اکنون خود را در برابر فشار شدید از سوی آمریکا می‌بیند تا با رژیم صهیونیستی روابطش را عادی سازد. ترامپ به‌شدت دنبال این است که سومین کشور عربی پس از امارات و بحرین را به صهیونیست‌ها وصل کند تا دستاوردی در سیاست خارجی قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده برای خود دست‌وپا کند.درواقع دونالد ترامپ با توجه به مشکلات زیاد سودان و اقتصاد در حال فروپاشی آن، با‌بی‌اخلاقی تمام
فرصت را مغتنم شمرده که سودان را به‌سوی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بکشاند و در این میان مهره‌هایی همچون ژنرال البرهان نقش بارزی می‌توانند ایفا کنند.اما رژیم صهیونیستی چرا سخت مشتاق است که با سودان هرچه سریع‌تر روابطش را عادی کند؟   درواقع جدای از این‌که برقراری روابط از حیث سیاسی دستاوردی برای تل‌آویو محسوب می‌شود؛ اما آنچه برای رژیم صهیونیستی از اهمیت بیشتری برخوردار است، روابط امنیتی است که پس از عادی‌سازی روابط با خارطوم برقرار می‌شود.به‌هرحال جدای از این مسائل، آنچه غیرقابل‌انکار است موضع مردم سودان است که با هرگونه سازشی با رژیم صهیونیستی به‌شدت مخالف هستند و زیر بار آن نمی‌روند و اگر حاکمان نظامی با طمع تکیه زدن بر قدرت با کمک اسرائیل و آمریکا در حال هروله به‌سوی رژیم صهیونیستی هستند؛ ولی مردمان این دیار در قاره سیاه هرگز با آن کنار نمی‌آیند. آن‌ها بر جنگ با رژیم صهیونیستی اصرار دارند نه عادی‌سازی روابط با آن.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.