اقتدار ایران زیر چتر ولایت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31950
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱ | 383 بازدید |
گزارش «رسالت» از روز نخست رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹

اقتدار ایران زیر چتر ولایت

 روز یک شنبه ۲۷ مهر ۹۹ وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای از رفع آنچه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران نامیده می‌شد، خبر داد و آن را که توسط دیپلمات‌های دولت روحانی در خلال مذاکرات موسوم به هسته‌ای به‌صورت داوطلبانه پذیرفته‌شده بود، دستاورد برجام تلقی کرد.
اقتدار ایران زیر چتر ولایت

وحید عظیم‌نیا
 روز یک شنبه ۲۷ مهر ۹۹ وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای از رفع آنچه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران نامیده می‌شد، خبر داد و آن را که توسط دیپلمات‌های دولت روحانی در خلال مذاکرات موسوم به هسته‌ای به‌صورت داوطلبانه پذیرفته‌شده بود، دستاورد برجام تلقی کرد.
اما اهالی فن به نیکی می‌دانند تحریم‌ها هرگز نتوانست مانعی در مسیر پیشرفت خیره‌کننده دفاعی کشورمان باشد که حالا برجام بتواند محدودیتی را رفع کند تا بشود آن را دستاورد برجامی تلقی کرد. ضمناً هدف از برجام، رفع محدودیت تسلیحاتی یا انزوای آمریکا و … نبود بلکه یگانه هدف اصلی آن، رفع تحریم‌ها – آن‌هم بالمره – بود که هرگز این هدف محقق نشد و مع‌الأسف خودتحریمی هم به گره تحریم‌های رژیم آمریکا افزوده شد.
حال در چنین شرایطی نیرو‌های مسلح کشورمان طبق برنامه عادی، اقدام به برگزاری تازه‌ترین رزمایش می‌کنند که بار دیگر به دنیا نشان دهند امنیت و اقتدار ایران محصول پیروی از مکتب ولایت‌فقیه است والا اگر بنا بود با دیپلماسی صرف، امنیت تأمین کرد نباید سردار پرافتخار امت اسلام توسط رژیم وحشی آمریکا ترور می‌شد.
رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با رمز «یا رسول‌الله (ص)» صبح روز چهارشنبه
 ۳۰ آبان ۱۳۹۹ در منطقه‌ای به وسعت بیش از نیمی از کشور آغاز شد. این رزمایش به‌صورت مشترک بین ارتش و سپاه با هدایت و کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کشور با گسترش و استقرار سامانه‌های بومی موشکی، راداری، اطلاعات شناسایی، جنگ الکترونیک، سامانه‌های ارتباطی و شبکه دیده‌بانی بصری آغاز و در حال برگزاری است.
امیر سرتیپ رحیم‌زاده جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور اظهار داشت: رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ باهدف ارتقاء آمادگی رزمی، هم‌افزایی توان پدافند هوایی نیرو‌های مسلح و با مشارکت یگان‌های نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوافضای سپاه و نیروی هوایی ارتش تحت هدایت و کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کشور در شرایط نزدیک به رزم واقعی و در منطقه‌ای به وسعت بیش از نیمی از کشور برگزار خواهد شد.
امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ روز گذشته با اعلام آغاز این رزمایش، گفت: در نخستین مرحله از رزمایش، گسترش و استقرار سامانه‌های پدافندی اعم از سامانه‌های موشکی، راداری و پدافندی با تأکید بر قابلیت جابه جایی و واکنش سریع نیرو‌های عملیاتی و همچنین رعایت اصول پدافند غیرعامل برای فریب دشمن انجام شد و در مرحله بعد برقراری ارتباط امن و چندلایه میان سامانه‌های پدافندی با شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور برای اتخاذ تصمیم متناسب با تهدید صورت گرفته است.
وی هماهنگی، هدایت و کنترل عملیات پدافند هوایی نیرو‌های مسلح برای تقویت دفاع هوایی منسجم و مؤثر در برابر هرگونه تهدید هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی و تحت هدایت و طرح‌ریزی عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کشور را از اهداف اصلی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ عنوان کرد و گفت: در این رزمایش مشترک افسران ارتش و سپاه دوشادوش یکدیگر در مراکز فرماندهی عملیات مشترک منطقه‌ای (SOC) صحنه واقعی نبرد و مقابله با تهدیدات هوایی را تحت هدایت و کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی کشور و نظارت مستقیم ارزیابان و ناظران قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) تمرین خواهند کرد.
سرتیپ دوم فرج پور با اشاره به انجام پرواز‌های اطلاعاتی و شناسایی توسط پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین ارتش و سپاه در منطقه عمومی رزمایش، گفت: انجام اقدام تاکتیکی و دفاعی توسط سامانه‌های کشف و درگیری زمین پایه علیه هواگرد‌های مهاجم و تمرین کلیه مراحل دفاع هوایی شامل کشف، شناسایی، ره‌گیری، درگیری و اصابت الکترونیکی (شلیک سرد) تحت هدایت شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور از دیگر اقدامات انجام‌شده در این مرحله از رزمایش بود.
سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ ادامه داد: استقرار سامانه‌های فرماندهی و کنترل تاکتیکی فکور و عاشورا، سامانه‌های راداری بومی مراقب، فتح۲، بشیر، سامانه‌های تاکتیکی اطلاعات و شناسایی، سامانه‌های الکترواپتیکی، سامانه‌های جنگ الکترونیک و شبکه دیده‌بانی بصری نیروی پدافند هوایی ارتش از دیگر اقدامات انجام‌شده در این بخش از رزمایش است.
وی استفاده از نسل جدید تسلیحات و تجهیزات تماماً بومی در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ و عبور از سامانه‌های قدیمی‌تر را یکی از ویژگی‌های بارز آن برشمرد و تأکید کرد: در این رزمایش کلیه سامانه‌های کشف، شناسایی، ره‌گیری و درگیری که توسط یگان‌های ارتش و سپاه به کار گرفته می‌شود، کاملا بومی و تولیدشده به دست متخصصان و جوانان متعهد کشورمان در نیرو‌های مسلح و صنایع دفاعی است.امیر فرج‌پور درعین‌حال تأکید کرد: سامانه‌های پدافندی و تجهیزات جدیدی نیز در این رزمایش مورد تست و ارزیابی عملیاتی قرار خواهند گرفت که به دلیل رعایت ملاحظات حفاظتی در آینده معرفی و قابلیت‌هایی که برای ایجاد بازدارندگی و افزایش قدرت دفاعی کشور به همراه خواهند داشت برای ملت شریف ایران تشریح خواهد شد.
سخنگوی رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، به رعایت کلیه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی از سوی رزمندگان حاضر در این رزمایش اشاره و عنوان کرد: تأمین امنیت پایدار کشور و حفظ آمادگی در برابر تهدیدات تعطیل‌بردار نیست و به همین دلیل باید آمادگی لازم به‌منظور مقابله با تهدید در نیرو‌های مسلح به‌طور مداوم تقویت شود؛ در این رزمایش هم تدابیر لازم برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی سامانه‌های بهداشت و درمان نیرو‌های مسلح اتخاذشده است.
وی شعار این رزمایش را «آسمان امن در سایه اقتدار پدافند هوایی» عنوان کرد و گفت: جلوگیری از هرگونه تعدی، تعرض و یا تجاوز به مرز‌های هوایی کشور و تأمین امنیت آسمان ایران اسلامی برای کلیه هواگرد‌هایی که در فضای جمهوری اسلامی ایران پرواز می‌کنند یکی از اقدامات مهم پدافند هوایی کشور است که این مهم دائما و به‌طور ۲۴ ساعته توسط قرارگاه پدافند هوایی کشور برای عبور پرواز‌های مسافری از کریدور‌های امن و کمک به آن‌ها در صورت وجود هرگونه مشکل در حال انجام است.
امیر فرج پور انتقال تجربه از نسل قدیم به نسل جدید کارکنان و رزمندگان پدافند هوایی کشور را از دیگر اهداف رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ برشمرد و خاطرنشان کرد: در این رزمایش که مطابق با تقویم سالیانه رزمایش‌های نیرو‌های مسلح ابلاغی از قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) برگزار می‌شود، کلیه نفرات حاضر در رزمایش، کارکنانی هستند که درصحنه عمل و رزم واقعی در مناطق پدافندی کشور مشغول به حراست و پاسداری از فضای جمهوری اسلامی ایران هستند.

نویسنده : وحید عظیم نیا |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.