بحث استیضاح، دولت و مجلس را به حاشیه می‌کشاند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31871
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۵۷ | 189 بازدید |

بحث استیضاح، دولت و مجلس را به حاشیه می‌کشاند

با گسترش روز به روز مشکلات مردم و عدم مدیریت دولت در ارائه راه حل برای حل آن، برخی بر این اعتقادند که درشرایط فعلی باید شخص رئیس دولت استیضاح شود و برخی نیز معتقدند این کار نفعی برای کشور نداشته و بیشتر باعث ایجاد تنش در سطح سیاسی -  اجتماعی می شود. در این نوشتار سعی برآن است تا با ارائه نظرات هر کدام، راه منطقی و به دور از جهت گیری های سیاسی و جناحی ارائه شود.
بحث استیضاح، دولت و مجلس را به حاشیه می‌کشاند

محمدحسن دهقانی
 کارشناس مسائل استراتژیک 
با گسترش روز به روز مشکلات مردم و عدم مدیریت دولت در ارائه راه حل برای حل آن، برخی بر این اعتقادند که درشرایط فعلی باید شخص رئیس دولت استیضاح شود و برخی نیز معتقدند این کار نفعی برای کشور نداشته و بیشتر باعث ایجاد تنش در سطح سیاسی –  اجتماعی می شود. در این نوشتار سعی برآن است تا با ارائه نظرات هر کدام، راه منطقی و به دور از جهت گیری های سیاسی و جناحی ارائه شود.
از جمله دلایل اشخاص و گروه هایی که نظر به استیضاح رئیس دولت دارند،  بهم ریختگی و آشفتگی اقتصادی است که می توان تجّلی آن را در ماه‌های اخیر در بازارهای مختلف مانند ارز، طلا، خودرو و مسکن مشاهده کرد.
همچنین می توان به وضع بد بازارهای سرمایه ای، وضعیت رو به نزول هر روز معیشت مردم، کاهش ارزش پول ملی، عدم مدیریت قابل انتظار در زمینه بیماری کرونا و به طور کلی عدم توانایی دولت در اداره کشور اشاره کرد که در مجموع  سبب فرسایش اعتماد عمومی نسبت به دولت  شده است. هر کدام از این دلایل به تنهایی در سایر کشورها می تواند منشأ تغییر رئیس دولت یا حداقل بخش قابل توجهی از اعضاء کابینه شود. 
اما دلایل مخالفان استیضاح  در این مقطع زمانی عبارت است از: مظلوم نمایی شخص و جناح منتسب به رئیس دولت و شانه خالی کردن آنها از پذیرش مسئولیت مشکلات، زمانبر بودن پروسه استیضاح و فاصله کم باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰. بنابراین این عده کوتاه کردن عمر ریاست جمهوری فعلی به اندازه چند ماه و واگذاری امور به معاون اول را خطایی راهبردی می دانند که مصالح کشور را تامین نمی کند. 
همچنین اختلال در رسیدگی به مشکلات مردم به جهت نبود دستورات قاطع در راس قوه مجریه، ایجاد خلأ سیاسی که به واسطه نداشتن رئیس دولت و
 سوء استفاده مخالفان و معاندان انقلاب از این فضا و نیز غلبه حاشیه بر متن از جمله تبعات دیگر استیضاح نسنجیده در این مقطع زمانی می تواند باشد.
اما به طور کلی به نظر می رسد برون رفت از شرایط کنونی، از مسیر استیضاح رئیس جمهور عبور نمی کند و در این زمان نیز اساسا چنین کاری عاقلانه و درست نیست. شاید به جای تمرکز بر چنین امری که نوعی حاشیه گرایی و تقدم فرع بر اصل محسوب می شود، بهتر است با نگاهِ مسئله محور به برنامه ها و ارائه راه حل های کارشناسی به سراغ مشکلات رفت. طبیعتا چنین روندی نفع بیشتری را برای مردم و کشور دارد و توصیه هایی مانند استیضاح نه تنها دردی از مردم دوا نمی کند، بلکه هم دولت و هم مجلس را به حاشیه می کشاند.

نویسنده : محمدحسن دهقانی -کارشناس مسائل استراتژیک |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.