نقش پررنگ ایران درروند مذاکرات صلح افغانستان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31775
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۱۲ | 201 بازدید |
گزارشی از سفر عبدالله به تهران؛

نقش پررنگ ایران درروند مذاکرات صلح افغانستان

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز یک شنبه، 27 مهرماه در پی سلسله سفرهای منطقه‌ای خود به دعوت رسمی ایران و در رأس یک هیئت عالیرتبه وارد تهران شد و با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
نقش پررنگ ایران درروند مذاکرات صلح افغانستان

حانیه مسجودی
رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز یک شنبه، ۲۷ مهرماه در پی سلسله سفرهای منطقه‌ای خود به دعوت رسمی ایران و در رأس یک هیئت عالیرتبه وارد تهران شد و با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
ظریف در این دیدار حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و روند صلح به رهبری و مدیریت افغان‌ها و توافقات شرکت‌کنندگان در گفت وگوهای بین الا فغانی را مورد تأکید مجدد قرارداد و از مشارکت عبدالله درروند سیاسی و پذیرش مسئولیت شورای عالی مصالحه ملی افغانستان قدردانی و مشارکت طالبان در ساختار سیاسی افغانستان را موردحمایت کشورمان ذکر کرد.
رئیس هیئت شورای عالی مصالحه ملی جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این دیدار آخرین تحولات جاری درصحنه داخلی افغانستان و آخرین وضعیت مربوط به گفت‌وگوهای بین الافغانی را تشریح کرد. او پیشازاین نیز به‌منظور جلب حمایت منطقه‌ای از روند صلح افغانستان به پاکستان و هند سفرکرده بود و درباره روند مذاکرات صلح با رهبران ایران کشورها دیدار و گفت‌وگو کرد.جلب حمایت کشورهای منطقه برای مذاکرات صلح افغانستان برای مقامات این کشور ضروری است چراکه پیشازاین کشورهای عضو ناتو به‌ویژه آمریکا که نزدیک به ۲۰ سال در افغانستان حضور داشتند با اعلام موضع روشن و صریح خود به دنبال به رسمیت شناختن طالبان بهعنوان دولت جدید اسلامی این کشور هستند.
 برخی از کارشناسان معتقدند سلسله سفرهای عبدالله ظاهرسازی دیپلماتیک است اما باید گفت که عمق بخشیدن به روابط و سفرهای دیپلماتیک می‌تواند منجر به جلب حمایت کشورهای منطقه برای به دست آوردن نتیجه‌ای مثبت و آرامش منطقه شود. لذا ضروری است که عبدالله با ابتکار عمل روند مذاکرات صلح افغانستان را رهبری کند.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.