انصارالله چگونه آمریکا را به زانو درآورد؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31624
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۴۷ | 257 بازدید |
پیروزی بزرگ مقاومت یمن در تبادل اسرا با واشنگتن؛

انصارالله چگونه آمریکا را به زانو درآورد؟

 آزادی دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در یمن در ازای آزادی 280 عضو انصارلله، نقطه آشکار ساز شکست آمریکا و سعودی‌ها در یمن محسوب می شود. اگرچه ریاض و واشنگتن دست به سانسور این موفقیت بزرگ نیروهای مقاومت یمن زده اند، اما شکی وجود ندارد که در آینده ای نزدیک، ابعاد این موفقیت و پیروزی بزرگ از سوی متجاوزین غربی و سعودی غیر قابل کتمان خواهد بود. 
انصارالله چگونه آمریکا را به زانو درآورد؟

گروه بین الملل
 آزادی دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در یمن در ازای آزادی ۲۸۰ عضو انصارلله، نقطه آشکار ساز شکست آمریکا و سعودی‌ها در یمن محسوب می شود. اگرچه ریاض و واشنگتن دست به سانسور این موفقیت بزرگ نیروهای مقاومت یمن زده اند، اما شکی وجود ندارد که در آینده ای نزدیک، ابعاد این موفقیت و پیروزی بزرگ از سوی متجاوزین غربی و سعودی غیر قابل کتمان خواهد بود. 
 پیروزی بزرگ مقاومت یمن
یک روزنامه آمریکایی گزارش داده است که  انصارالله یمن دو شهروند بازداشت‌شده آمریکایی را در ازای بازگشت ۲۸۰  نفر از نظامیان وفادار به خود از عمان به یمن، آزاد کرده است. روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی و سعودی نوشته به این دو آمریکایی روز چهارشنبه گذشته  اجازه داده شد پس از بازگشت بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای جنبش انصارالله به یمن این کشور جنگ‌زده را ترک کنند. 
مطابق این گزارش، یک فروند هواپیمای سلطنتی نیروی هوایی عمان، بعد از پیاده کردن صدها نفر از اعضای انصارالله با  دوشهروند آزادشده آمریکا و جسد یک آمریکایی، صنعا، پایتخت یمن را ترک کرد.هویت شهروندان آمریکایی «سندرا لولی» و «میکائیل گیدادا» اعلام شده است. وال‌استریت‌ژورنال« اولی» را یک شهروند فعال در زمینه مسائل بشردوستانه معرفی کرده که از سه سال پیش در یمن بازداشت شده؛« گیدادا» هم مطابق این ادعا تاجری بوده که حدود یک سال قبل دستگیر شده است. بازگرداندن جسد «بیلال فتین»، یکی دیگر از آمریکایی‌هایی که ادعا شده در بازداشت انصارالله بوده هم جزئی از این توافق بوده است.
وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید؛ مقام‌های آمریکایی اطلاعات محدودی درباره این سه آمریکایی در اختیار این رسانه قرار داده‌ اما گفته‌اند آن‌ها خواستار انجام فوری این توافق بوده‌اند، زیرا وضعیت سلامتی «لولی» مناسب نبوده است.رسانه آمریکایی نوشته در این توافق با ارائه کمک‌های پزشکی به یمن موافقت شده است.
 وحشت سعودی‌ها از پیروزی اخیر انصارالله 
بنا بر نوشته منابع غربی و منطقه ای، مقامات  سعودی از این توافق راضی نیستند. به اعتقاد آن‌ها، این توافق ده‌ها نفر از نظامیان آموزش‌دیده در زمینه پهپاد و موشک‌های پیشرفته را به میدان نبرد باز می‌گرداند.
ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.آمریکا از زمان آغاز این جنگ در یمن از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حمایت کرده و بارها از سوی فعالان مستقل حقوق بشری به دلیل مشارکت در جنایت‌های جنگی ائتلاف سعودی مورد انتقادهای گسترده قرار گرفته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته مصوبه فراحزبی کنگره این کشور که خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن بود را وتو کرد.انصارالله یمن چند ماه قبل خواستار آزادی ۱۰۰ نفر از اعضای خود شده بود، اما مقام‌های سعودی می‌گویند: آن‌ها در هفته‌های گذشته مطالباتشان را افزایش داده‌اند.
افرادی که با توافق اخیر  امضا می‌شوند چند سال پیش با موافقت عربستان سعودی برای دریافت مراقبت‌های پزشکی به عمان انتقال داده شدند، اما ریاض جلوی بازگشت آن‌ها به یمن را گرفت.«مارتین گریفیتس»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن از دو سال پیش تلاش‌‌هایی را برای پایان دادن به جنگ ۵ ساله در یمن آغاز کرده، اما این تلاش‌ها چندین بار با کارشکنی‌های سعودی‌ها به بن‌بست رسیده است.
وال‌استریت‌ژورنال نوشته توافق اخیر، جزء بزرگ‌ترین توافق‌هایی است که به مخالفان مسلح ایالات متحده اجازه می‌دهد به منطقه‌ای که نبرد هنوز در آن جاری است برگردند.دونالد ترامپ قبل از ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا از باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق این کشور بابت آزاد کردن ۵ نفر از اعضای طالبان در ازای آزادی یک آمریکایی انتقاد کرده بود.
 هشدار صریح انصارالله به تروریست‌های سعودی
رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد: چه بسا از اقدامات غافلگیرکننده کارآمدی به ویژه در زمینه دفاع قانونی از اراضی و مردممان پرده برداریم، اما تمامی این امور بی شک در گرو منافع ملی و ماهیت شرایط و تغییرات احتمالی است.
مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی به مناسبت پنجاه و هفتمین سالگرد انقلاب ۱۴ اکتبر، مردم یمن را به ادامه پایداری، صبر و احیای همکاری‌ها فراخواند و گام‌های مثبت و رو به جلو جهت امضای اجرای مرحله نخست از توافق آزادی اسیران را تبریک گفت.وی تأکید کرد که باید اقدامات باقی مانده جهت آزادی عملی این بخش از اسیران و انتقال بدون تعلل به مراحل بعد از آن اتخاذ شود.المشاط از طرف‌های مسئول خواست تا   توجه به اسیران و بهبود اوضاع آن‌ها و اجرای توافقات تا زمان آزادی تمامی اسیران ادامه دهند.
وی دستاوردهای دفتر فرستاده و دفتر طرح‌های سازمان ملل و تیم ملی فنی جهت تفاهمات و گام‌های رو به جلو در زمینه موضوع کشتی «صافر» ستود.المشاط خواهان محکوم کردن ادامه حضور عناصر القاعده و داعش در مأرب و آوردن مزدوران خارجی جدید برای تشدید تنش‌های آشکار شد.وی خواهان محکوم کردن ادامه اقدام طرف‌های ائتلاف متجاوز در توقیف کشتی‌های سوخت و در دست گرفتن ثروت‌های مردم شد.این مقام یمنی به تمایل و اهتمام بسیار و همیشگی برای صلح عادلانه و روی باز نشان دادن به تمامی تلاش‌ها جهت پایان دادن به جنگ خصمانه و برداشتن کامل محاصره اشاره کرد.
 تشدید اختلافات عربستان و امارات در یمن 
موضوع دیگر، به تشدید اختلافات عربستان و امارات در یمن باز می گردد. منابع محلی اعلام کرده اند ، نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن از اطراف بندر «بلحاف» در استان «شبوه» در شرق یمن عقب‌نشینی کردند.
بر اساس گزارش «المشهد الیمنی»، این عقب‌نشینی پس از آن صورت می‌گیرد که نیروهای وابسته به امارات به عنوان طرفی که کنترل بندر بلحاف را در دست گرفته تهدید به هدف گرفتن نیروهای وابسته به دولت مستعفی کرده است.دوشنبه گذشته جنگنده‌های اماراتی اطراف اردوگاه «اعتصام» در شهر «مرخه» شبوه و در نزدیکی پادگان «العلم» را بمباران کردند؛ نیروهای اماراتی از پادگان العلم به عنوان مقری برای خود استفاده می‌کنند. منابع آگاه اعلام کردند، نیروهای اماراتی، نیروهای دولت مستعفی را تهدید کرده هرگونه اقدام برای پیشروی به سمت بندر بلحاف را هدف خواهد گرفت.چند روز پیش حاکم شبوه «محمد بن عدیو» از حکومت خواست برای تخلیه نیروهای اماراتی از تأسیسات بلحاف تلاش کند تا این بندر به روال عادی خود به عنوان بندر ویژه صادرات گاز و یک پروژه راهبرد ملی بازگردد.بلحاف از بنادر بسیار مهم نفتی و گازی در یمن است که بیشتر از آن برای صادرات گاز مایع استفاده می‌شود.امارات سال‌هاست بر منطقه ساحلی بلحاف دست‌اندازی کرده، جایی که بزرگ‌ترین تأسیسات یمن ویژه صادرات گاز مایع از طریق خط لوله کشیده شده از استان مأرب تا ساحل دریای مکران در آن قرار دارد و از سال ۲۰۱۵ این صادرات متوقف شده است.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.