آغوش باز نتانیاهو برای ولیعهد سعودی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31340
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۴۱ | 433 بازدید |
ریاض به‌زودی روابط خود با تل‌آویو را رسمیت می‌بخشد؛

آغوش باز نتانیاهو برای ولیعهد سعودی

عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی وارد فاز تازه‌ای شده است. خیانت کشورهای عربی به آرمان فلسطین، محدود به امارات و بحرین نمی‌شود. در این معادله، ریاض در کسوت بازیگری اساسی وارد صحنه شده است. بازیگری که سعی می‌کند در راستای کمک به انتخاب مجدد ترامپ و بقای نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی و فراتر از آن ، انهدام سرزمین فلسطین، هرگونه اقدام وقیحانه و خائنانه‌ای را صورت دهد. هم‌اکنون، خیانت آل سعود به جهان اسلام وارد فاز تازه‌ای شده است. 
آغوش باز نتانیاهو برای ولیعهد سعودی
گروه بین‌الملل 
عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی وارد فاز تازه‌ای شده است. خیانت کشورهای عربی به آرمان فلسطین، محدود به امارات و بحرین نمی‌شود. در این معادله، ریاض در کسوت بازیگری اساسی وارد صحنه شده است. بازیگری که سعی می‌کند در راستای کمک به انتخاب مجدد ترامپ و بقای نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی و فراتر از آن ، انهدام سرزمین فلسطین، هرگونه اقدام وقیحانه و خائنانه‌ای را صورت دهد. هم‌اکنون، خیانت آل سعود به جهان اسلام وارد فاز تازه‌ای شده است. 
 ریاض  در مسیر عادی‌سازی روابط با تل‌آویو 
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت، پس از اعلام عادی‌سازی روابط دو کشور امارات و بحرین با اسرائیل، دور از ذهن نبود که عربستان نیز به دنبال آن‌ها دست به چنین اقدام مشابهی زند.چندی پیش دونالد ترامپ به‌عنوان واسطه در این میان بر عادی‌سازی مناسبات میان ریاض و تل‌آویو تأکید کرد اما فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی علنا این امر را بعید دانست مگر آنکه توافق صلح فراگیری موردتوافق فلسطینیان شکل گیرد اما هم‌اکنون شرایط و دیدگاه‌ها تغییر یافته و آنچه که در گذشته یک تصور به شمار می‌رفت هم‌اکنون دیگر یک تصور صرف نیست! به عبارت بهتر، سعودی‌ها حتی شروط حداقلی و ظاهری خود را نیز برای به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر قدس زیر پا گذاشته‌اند.« بل ترو»
 مقاله‌نویس ایندیپندنت اعتقاد دارد که یکی از نشانه‌های روشن شکل‌گیری چنین تغییر و تحولی مصاحبه‌ای است که شاهزاده بندر بن سلطان رئیس پیشین دستگاه اطلاعات سعودی و سفیر سابق عربستان در واشنگتن اخیرا با شبکه تلویزیونی  العربیه  انجام داد و طی آن از رهبران فلسطین به دلیل مخالفتشان با عادی‌سازی مناسبات از سوی امارات و بحرین با اسرائیل به‌شدت انتقاد کرد.
وی معتقد است که مصاحبه شاهزاده بندر اولین و تنها نشانه این تغییر و تحول به شمار نمی‌رود بلکه امام‌جمعه مسجدالحرام در شهر مکه در ماه گذشته میلادی نیز در خطبه‌های نماز جمعه که توسط تلویزیون رسمی عربستان پخش شد، خواستار عدم اتخاذ موضع علیه ملت یهود شد.مقاله‌نویس ایندیپندنت از مصاحبه و خطبه‌های یادشده به‌عنوان یک اقدام آزمایشی از سوی مقامات سعودی برای سنجیدن افکار عمومی و زمینه‌چینی برای شکل‌گیری یک اندیشه جدید در میان مردم عربستان نام برده و خاطرنشان کرد: عربستان به‌عنوان قوی‌ترین کشور عرب در حوزه خلیج‌فارس مایل نیست تا خود را دنباله‌رو امارات و بحرین نشان دهد زیرا خود را رهبر جهان اسلام می‌داند و درنتیجه در مقایسه با منامه و ابوظبی تصمیم‌گیری در این خصوص برای ریاض بسیار سخت‌تر و دشوارتر است.
بر اساس این گزارش، شاهزاده بندر در مصاحبه خود با العربیه مدعی شد که شرایط و اوضاع تغییر کرده   و بر همین اساس ممکن است عربستان در آینده نزدیک چنین اقدامی اتخاذ کند.
بازی مستقیم سعودی‌ها در زمین صهیونیست‌ها
محمد بن سلمان و دیگر مقامات سعودی، اکنون حکم مهره بازی صهیونیست‌ها در منطقه را پیدا کرده‌اند. خبرگزاری ایرنا در این خصوص گزارش داده   که  رژیم آل سعود برای برقراری رابطه مستقیم و سازش با رژیم صهیونیستی به دنبال زمینه‌سازی است و در این مسیر از طریق رسانه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی سعی در موجه نشان دادن خود با ارائه دروغ‌ها و اتهامات فراوان به فلسطینیان و دیگر کشورها دارد، به‌طوری‌که بعد از حملات تند بندر بن سلطان به فلسطینی‌ها، حالا یک نویسنده سعودی به‌صراحت می‌گوید:«فلسطینی‌ها دشمنان سعودی هستند .»
از زمان انعقاد قرارداد سازش میان امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی که در حضور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور  آمریکا در شامگاه سه‌شنبه (۲۵ شهریور ۱۳۹۹) به‌صورت رسمی امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج‌فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست‌ها آشکار و رسمی کردند، رژیم سعودی نیز دست به‌کار شده و برای رسیدن به آرزوی خود که همانا سازش علنی با رژیم صهیونیستی می‌باشد، یک پروژه تبلیغاتی – رسانه‌ای را در دستور کار قرار داده است.ازجمله اقدامات آل سعود و توجیه این رژیم برای برقراری رابطه و سازش با رژیم صهیونیستی، زدن اتهام به فلسطینیان و برخی کشورهای اسلامی است.
توهین روزنامه‌نگاران سعودی به ملت فلسطین 
«محمد الساعد» نویسنده سعودی نیز در مطلبی که در روزنامه عکاظ منتشر شده به‌شدت به ملت فلسطین حمله و اهانت کرده و مدعی شده که این ملت، دشمنان سعودی هستند.این نویسنده سعودی نیز به پیروی از شاهزاده بندر مدعی شده که مردم فلسطین، «عروسک‌هایی در دست دوحه، آنکارا و تهران» هستند!
این نویسنده سعودی، پا را فراتر گذاشته و ادعا کرده که «مردم فلسطین، علیه بیشتر کشورهای عربی از تروریسم سازمان‌یافته استفاده کرده و تفنگ‌ها و بمب‌های خود را علیه ملت‌های عرب به کار گرفتند».
الساعه همچنین با وارونه کردن تاریخ معاصر مدعی شده که «مردم فلسطین طی ۶ دهه گذشته، علیه ارتش‌ها و سرویس‌های امنیتی عربی جنگیدند و بیش از آنکه با اسرائیل و سرویس امنیتی آن، مقابله کنند، با عرب‌ها مقابله کردند».
 ترغیب فلسطینیان به سازش با دشمن صهیونیستی 
وی در ادامه ضمن تمسخر مقاومت ضدصهیونیستی مردم فلسطین، نبرد آن‌ها را «مقاومت مفلسانه و مبارزه شوم» خوانده و مدعی شده که «نباید عملیات تروریستی آنان علیه کنسولگری‌ها، سفارتخانه‌ها و عملیات‌های ترور شخصیت‌های سعودی را از یاد برد.» 
این نویسنده سعودی همچون سران عربستان که تلاش دارند القا کنند« سازش با رژیم صهیونیستی به نفع ملت فلسطین است»، مدعی شده که «سعودی فقط قصد دارد، به آزار و اذیت آنان (ملت فلسطین) پایان بدهد و فلسطینی‌ها نیز باید بدانند که افکار عمومی سعودی دیگر   قادر به تحمل این آزار و اذیت‌ها و توهین‌ها نیست».
به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران مسائل منطقه، مقامات و نویسندگان سعودی با تحرکات رسانه‌ای اخیر خود  قصد دارند جاده عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را برای تحرکات سیاسی سران سعودی به‌ویژه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور هموار کنند، اقدامی که پیش‌بینی می‌شود، به‌زودی انجام خواهد شد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.