امحای حقوق‌بشر در قاره سبز | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 30901
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۲۹ | 446 بازدید |
دروغ تازه اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان؛

امحای حقوق‌بشر در قاره سبز

طی روزهای اخیر، برخی رسانه‌های غربی  مانور زیادی در خصوص طرح جدید اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان داده‌اند. بر این اساس، اتحادیه اروپا قصد دارد طرح تازه‌ای را به تصویب برساند که به‌موجب آن کشورهای عضو در قبال دریافت مبلغ مشخص موظف می‌شوند پناهجویان سرگردان را در کشور خود بپذیرند.
امحای حقوق‌بشر در قاره سبز

گروه بین‌الملل  
طی روزهای اخیر، برخی رسانه‌های غربی  مانور زیادی در خصوص طرح جدید اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان داده‌اند. بر این اساس، اتحادیه اروپا قصد دارد طرح تازه‌ای را به تصویب برساند که به‌موجب آن کشورهای عضو در قبال دریافت مبلغ مشخص موظف می‌شوند پناهجویان سرگردان را در کشور خود بپذیرند.مقامات اتحادیه اروپا مدعی هستند این طرح الزام‌آور، به بحران کمپ‌های شلوغ پناهجویان در یونان خاتمه خواهد داد.طرح جدید که «سازوکار همبستگی اجباری» نام دارد کشورهای عضو را موظف می‌کند با دریافت ۱۰ هزار یورو به ازای هر فرد بالغ پناهجو و ۱۲ هزار یورو برای کودک پناهجوی بدون سرپرست، آنان را در کشور خود بپذیرند.
 چرا این طرح اجرایی نمی‌شود؟!
به گزارش شبکه یورونیوز، معاهده جدید، که از حمایت گسترده آلمان و صدراعظم آن آنگلا مرکل برخوردار است، پس‌ازآن به‌طور علنی به بحث گذاشته می‌شود که آتش‌سوزی در یک کمپ پناهجویان در یونان هزاران مهاجر را بی‌خانمان کرد. کمپ موریا گنجایش تنها
 ۳ هزار نفر را داشت، ولی ۱۲ هزار نفر در آن ساکن بودند.در پی این حادثه مقامات یونان از اتحادیه اروپا خواستند مسئولیت بیشتری درزمینهٔ پذیرش مهاجران بر عهده بگیرد.اورسولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، طرح جدید را دارای «تعادل منطقی» دانسته و گفته است تمامی کشورهای عضو اتحادیه باید در «مزایا» و «فشار»های مسئله پناهجویی سهیم شوند.اما یورونیوز و دیگر شبکه‌های اروپایی نیز در گزارش‌های خود به موانع سختی که در مسیر اجرایی شدن این طرح وجود دارد اشاره کرده‌اند. برخی کشورهای اروپای شرقی و مرکزی، اساسا با پذیرش پناهجویان مخالف هستند و اصرار دارند بار مالی ناشی از پذیرش این افراد را بر دوش دیگر بازیگران اروپایی بیندازند. برخی سیاستمداران مانند ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان بارها تصریح کرده‌اند که از مواضع خود در این خصوص عقب‌نشینی نمی‌کنند. 
 نمایشی برای انکار نقض حقوق بشر در اروپا
چنانچه خبرگزاری میزان گزارش داده است،  پناهجویان در وضعیت بسیار بدی در اکثر کمپ‌های اروپایی نگهداری می‌شوند. به‌عنوان مثال، در همان کمپ«موریا» که در یونان دچار آتش‌سوزی شد، حدود ۱۲ هزار نفر در فضایی نگهداری می‌شدند که در بهترین حالت ممکن، می‌توانست میزبان ۳ هزار نفر باشد. از سوی دیگر، اخباری تکان‌دهنده در خصوص سرکوب شدید و وحشیانه پناهجویان در مرز برخی کشورهای اروپایی مانند رومانی منتشر و البته با سکوت نهادهای مدعی حقوق بشری مواجه شده است! نکته جالب‌توجه اینکه اتحادیه اروپا نیز نظارت خاصی بر این روند ( جابه‌جایی پناهجویان و ورود آن‌ها به کشورهای مختلف اروپایی) صورت نمی‌دهد و مسئولیت مقابله و سرکوب مهاجرین را نیز عملا بر عهده دولت‌های اروپایی گذاشته‌اند. در چنین شرایطی پلیس کشورهای مختلف اروپایی، کمترین مانعی پیش روی خود برای استمرار این جنایات
 ضد حقوق بشری نمی‌بینند. 
 آدرس غلطی که داده می‌شود 
یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در آستانه نشست سران اتحادیه  در این خصوص گفته است :«من فکر می‌کنم کمپ موریا، نه به‌طورکلی اما تا حدی، حاصل فقدان سیاست مشترک پناهجویی و مهاجرت اروپا است.همه این را می‌دانند که رسیدن به یک سیاست مشترک کار سختی است. صادقانه بگویم که گمان نمی‌کنم وقتی طرح پیشنهادی ارائه می‌شود بسیاری هورا بکشند، اما فکر می‌کنم موافقت و احترام اعضا را جلب خواهد کرد.»اوروسولا فن در لایدن، رئیس کمیسیون اروپا، هفته گذشته گفته بود طرح جدید جایگزین قانون قدیمی این اتحادیه موسوم به «دوبلین» خواهد شد که مقرر می‌کرد پناهجو به هر کشوری اول رسید، باید همان کشور پرونده مهاجرت او را بررسی کند.
اگرچه کمترین شبهه‌ای در خصوص ناکارآمدی مدیریت سران کشورهای اروپایی در قبال بحران پناهجویان وجود ندارد، اما مسئله مهمی که در این میان نادیده انگاشته شده، به نقض حقوق بشر توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا بازمی‌گردد. واقعیت امر این است که حتی با تخصیص منابع مالی لازم برای نگهداری پناهجویان، تا زمانی که مواجهه ضد حقوق بشری اعضای اروپای واحد با پناهجویان اصلاح نشود، نمی‌توان نسبت به بهبود وضعیت حداقلی مهاجرین امیدوار بود. از سوی دیگر، دستگاه‌های امنیتی و دولتی در اروپا نیز با آزاد گذاشتن گروه‌های ملی‌گرای افراطی در نقاط مختلف اتحادیه اروپا و تقویت مؤلفه‌های نژادپرستانه، منجر به حملات گسترده افراطیون ملی‌گرای اروپایی به پناهجویان ( چه کمپ‌های پناهجویی و چه مهاجرین ) شده‌اند. 
 مخالفت‌هایی که با طرح جدید اروپا وجود دارد 
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که سیاست منسجم اروپائیان در قبال پناهجویان، تنها یکی از شروط لازم برای بهبود وضعیت این افراد آسیب‌دیده می‌باشد و دربردارنده شروط کافی نیست. بر اساس گزارش یورونیوز، مارگاریتیس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اروپا نیز بسته پیشنهادی فعلی را «سیاست مهاجرتی واحد، درست و منسجم» خواند.به گفته او طرح جدید، طرح قدیمی «دوبلین» را مرخص خواهد کرد و باعث اتخاذ رویکردی هوشمندانه‌تر خواهد شد به‌نحوی‌که جمع شدن کودکان و خانواده‌ها با یکدیگر سریع‌تر خواهد شد.بنابراین طرح، پناهجویان حاضر در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا پیش از ورود بررسی خواهند شد و گارد ساحلی و مرزی اتحادیه به این منظور از سال ۲۰۲۱ در این کشورهای مرزی خارجی (نظیر ایتالیا و یونان) مستقر می‌شود.
گفته می‌شود در طرح جدید مشخص شده است که کشورهای اروپایی هرکدام به چه نحو سهم خود در پذیرش مهاجران رسیده به سواحل اروپایی را به عهده خواهند گرفت.انتظار می‌رود این پیشنهاد، همچون پیشنهادات سال‌های گذشته در همین خصوص، واکنش منفی شماری از دولت‌ها را برانگیزد.از زمان آغاز موج پناهندگان به اروپا در سال ۲۰۱۵، ۲۷ کشور اتحادیه اروپا بر سر پذیرش آنان به داخل مرزهای خود اختلاف داشته‌اند.ایتالیا و یونان که در خط مقدم مواجهه با بحران پناهجویی قرار دارند به نقش کم کشورهای شمالی اتحادیه در پذیرش پناهجویان اعتراض دارند. این در حالی است که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی همچون لهستان و مجارستان نیز مخالف پذیرفتن سهمیه پناهجو هستند.مقامات اتحادیه همچنین اجرایی شدن طرح جدید را مستلزم آن خوانده‌اند که پناهجویان رد شده در پروسه پذیرش به کشور مبدأ خود بازگردانده شوند.شمار پناهجویان غیرقانونی ورودی به اروپا در سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر بوده است که در مقایسه با یک‌میلیون و هشتصد هزار نفر پناهجوی غیرقانونی در سال ۲۰۱۵ (زمان شروع بحران مهاجرت) کاهشی چشمگیر نشان می‌دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.