سازمانی که خاصیت چندانی ندارد! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29886
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۵۱ | 152 بازدید |

سازمانی که خاصیت چندانی ندارد!

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور  فرانسه در پیام ویدئویی به اجلاس مجازی سازمان ملل متحد به طور تلویحی از سیاست دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در قبال این سازمان انتقاد کرد.
سازمانی که خاصیت چندانی ندارد!

گروه بین الملل  
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور  فرانسه در پیام ویدئویی به اجلاس مجازی سازمان ملل متحد به طور تلویحی از سیاست دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در قبال این سازمان انتقاد کرد.
چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است،رئیس جمهوری فرانسه وضعیت کنونی سازمان ملل متحد را مانند دنیای کنونی «آشفته» توصیف کرد و گفت: «پایه های[سازمان ملل متحد] فرسوده شده و دیوارهای آن ترک برداشته است. اتفاقی که در برخی موارد ناشی از ضربه هایی است که پایه گذاران [سازمان ملل متحد] به آن وارد کرده اند.»
امانوئل ماکرون در حالی از ضربه های پایه گذاران سازمان ملل متحد به این نهاد سخن گفت که آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ از سازمان ملل متحد فاصله گرفته است. واشنگتن همچنین طی سه سال گذشته از چند نهاد وابسته به سازمان ملل متحد خارج شده است.
انتقاد از شکسته شدن قبح اقداماتی مانند الحاق بخش‌هایی از یک کشور به کشور دیگر، استفاده از سلاح های شیمیایی و بازداشت های گسترده یکی دیگر از محورهای سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه بود. وی اظهار داشت: «قبح تابوهایی که تصور می شد گزندناپذیر هستند شکسته شده است. جنگ الحاق سازی، استفاده از سلاح های شیمیایی و بازداشت های گسترده بدون هیچ مجازاتی صورت می گیرد. حقوقی که جاافتاده تصور می شد زیر پا گذاشته می شود. نظام بین المللی ما اکنون اسیر رقابت های ما با یکدیگر شده و دیگر توان مجازات این تعدی ها را ندارد.»رئیس جمهور  فرانسه در بخش دیگری از سخنانش از تغییرات آب و هوایی و همه گیری ویروس جدید کرونا به عنوان چالش هایی نام برد که همه کشورها برای مقابله با آن‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند.اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هر سال با حضور سران کشورها در نیویورک برگزار می شد امسال به دلیل شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» جای خود را به نشستی مجازی داده است.پیش از این گزارش شده بود که رئیس جمهور  آمریکا تنها رهبر یکی از کشورهای جهان خواهد بود که با حضور در مقر سازمان ملل در نشست امسال سخنرانی خواهد کرد. با این حال دولت او تنها نورمان شاله، معاون موقت سفیر آمریکا در سازمان ملل را مأمور سخنرانی برای گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این سازمان کرد.
 نقدی بر گزارش یورونیوز
برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر هر سال مولد دغدغه های ثابتی در اذهان بشری است.یکی از این دغدغه ها اصلاح و بلکه ایجاد تغییر بنیادین در ساختار سازمان ملل متحد می باشد.در این خصوص معمولاپیشنهادهای زیادی از سوی سران برخی کشورها صورت می گیرد اما قوه حاکم بر شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاد تغییر در این مجموعه را بر نمی تابد.
واقعیت امر این است که ایجاد تغییر در ساختار سازمان ملل متحد با دو مانع اساسی روبه رو است:نخستین مانع حضور جریان‌های سلطه در شورای امنیت سازمان ملل است.در این میان بازیگران غربی  که خود را وارث نظام بین الملل پس از جنگ جهانی دوم می دانند! در مقام تصمیم گیرنده و قاضی تحولات جهانی برآمده و با حق وتویی که در اختیار دارند همواره نظام بین الملل را به وجه المصالحه خود تبدیل کرده اند.در چنین شرایطی همین قدرت‌های بزرگ هرگز ایجاد تغییر در ساختار شورای امنیت و متعاقبا سازمان ملل متحد را بر نمی تابند.
در این خصوص قدرت‌های بزرگ هر آنچه حق وتوی آن‌ها را وتو کند وتو می کنند!از این حیث اصلاح ساختار سازمان ملل متحد نمی تواند مصدری درون سازمانی داشته باشد.
بدیهی است که سازمان ملل متحد فی النفسه تغییر را در خود ایجاد نمی کند و بالعکس،در صدد حفظ وضعیت موجود می باشد.بر این اساس ساختار سازمان ملل متحد به گونه ای است که خود تغییر نمی کند و در برابر تغییر نیز مقاومت می کند.
یورونیوز

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.