ویترین دستاوردهای دفاع مقدس | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29883
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۴۹ | 185 بازدید |
ثمرات هشت سال جنگ تحمیلی واکاوی شد؛

ویترین دستاوردهای دفاع مقدس

دفاع مقدس تأثیرگذاری گسترده‌ای در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی داشته؛ به‌گونه‌ای که مفاهیم دفاع مقدس وارد زندگی مردم شده و منشأ تحولات گسترده در کشور محسوب می‌شود. 
ویترین دستاوردهای دفاع مقدس

سعید امینی 
دفاع مقدس تأثیرگذاری گسترده‌ای در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی داشته؛ به‌گونه‌ای که مفاهیم دفاع مقدس وارد زندگی مردم شده و منشأ تحولات گسترده در کشور محسوب می‌شود. 
همچنین دفاع مقدس را باید مقطعی مهم در تاریخ معاصر جمهوری اسلامی ایران به‌حساب آورد؛ زیرا سرمنشأ تحولات بسیار گسترده در منطقه تلقی می‌شود که فراهم آوردن مقدمات تضعیف رژیم بعث عراق و افزایش دامنه نفوذ راهبردی جمهوری اسلامی ایران، تنها بخشی از دستاوردهای دفاع مقدس به‌حساب می‌آیند. 
ماه مهر حال‌وهوای دیگری دارد، با کمی‌تأمل به دورانی می‌رویم که رنگ‌وبوی دل‌نشین دفاع مقدس را تداعی می‌کند؛ دفاعی که پراز معنا و مفهوم است؛ هرچند سال‌هاست جنگ تمام شده، اما جنگ هشت‌ساله منشأ تحولات گسترده‌ای است که همچنان ادامه دارد. 
ماهیت و نوع جنگ تحمیلی با سایر جنگ‌ها متفاوت است؛ زیرا بیشتر جنگ‌های اتفاق‌افتاده در جهان باهدف توسعه‌طلبی و سلطه‌طلبی اتفاق می‌افتد، اما در جنگ تحمیلی ما فقط دفاع کردیم، ولی دشمن بعثی به‌دنبال اشغال و سلطه بود؛ بنابراین در آن مقطع دفاع از ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسیِ برآمده از انقلاب اسلامی بالاترین هدف رزمندگان و فرماندهان بود. 
دفاع مقدس جزئی از تاریخ، زندگی و روابط اجتماعی و سیاسی جامعه ایرانی محسوب می‌شود و حتی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به یک ارزش و اصل بدل شده است. 
هشت سال دفاع مقدس با تمام فرازونشیب‌هایش ثمرات بسیاری برای انقلاب و جمهوری اسلامی دربرداشته و منشأ تحولات بسیاری در تمام بخش‌ها شده است. یکی از ثمرات دفاع مقدس، کمک به تثبیت انقلاب و استحکام پایه‌های جمهوری اسلامی بود. 
درواقع در بیشتر انقلاب‌های جهان و نظام‌های نوپا، سال‌ها طول می‌کشد آن نظام به یک ثبات نسبی دست پیدا کند، اما دفاع مقدس این روند را تسریع کرد، به‌گونه‌ای که درمدت‌زمان کوتاهی انقلاب اسلامی به یک ثبات و پایداری دائمی دست یافت.
دفاع مقدس و تثبیت جمهوری اسلامی ایران 
امیرسرتیپ محمدحسن نامی، استاد دانشگاه عالی دفاع ملی در رابطه با تأثیر دفاع مقدس بر تثبیت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار «رسالت» گفت: در دوران دفاع مقدس، توطئه‌های فراوانی برای جمهوری اسلامی تدارک دیده بودند که اگر دقت‌ها، هدایت‌ها و راهبردهای حضرت امام خمینی(ره) نبود، شاید می‌بایست فاتحه جمهوری اسلامی ایران را در همان اوایل پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی می‌خواندیم، اما رهبری امام راحل سبب شد تا مقابل دشمن بایستیم. 
وی افزود: در لحظه‌به‌لحظه دفاع مقدس به‌خصوص در زمان فتح خرمشهر، دشمنان از این‌که نیروی عظیم رزمندگان اسلام درحال کسب پیروزی‌های مختلف هستند، وحشت‌زده شده و برای این‌که اجازه ندهند این پیروزی‌ها ادامه‌دار باشند؛ شوروی، آمریکا و ارتجاع منطقه دست‌به‌دست هم دادند که مانع جمهوری اسلامی ایران شوند. 
این پیشکسوت دوران دفاع مقدس بابیان این مطلب که دفاع مقدس را نباید از زمان آغاز جنگ تحمیلی دانست، بلکه مقابله با غائله کردستان هم جزء دفاع مقدس محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: این دو با یکدیگر پیوستگی کامل دارند و جمهوری‌اسلامی ایران را برای همیشه بیمه کردند. 
نامی گفت: امروزه دفاع مقدس، جمهوری اسلامی را در برابر توطئه و دسیسه‌های دشمنان؛ ازجمله توطئه‌های آمریکایی و صهیونیستی حفظ کرده است. 
 تأثیر دفاع مقدس بر حوزه فرهنگ 
این‌که فقط افزایش قدرت بازدارندگی و تثبیت جایگاه نظام را از آثار دفاع مقدس بدانیم، کار اشتباهی است؛ زیرا مهم‌ترین تأثیر دفاع مقدس در حوزه فرهنگ و ادبیات است. دفاع مقدس حوزه فرهنگ را توسعه و گسترش داد و جان دوباره‌ای به فرهنگ ایرانی اعطا کرد که انتشار هزاران جلد کتاب با مضامین دفاع مقدس در این چارچوب قابل تفسیر است. 
در دوران دفاع مقدس، شاهد شکل‌گیری پدیده ادبیات و هنر انقلاب بودیم و به همین واسطه توانستیم فرهنگمان را به دنیا معرفی کنیم و این‌رویه تا به امروز ادامه پیدا کرده است. 
سردار محمدحسین سپهر، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در تشریح تأثیرگذاری فرهنگی دفاع مقدس به خبرنگار «رسالت» گفت: دفاع مقدس دارای مبانی جهادی و دینی بود که به جهاد همه‌جانبه مردم منجر شد و این‌که ایستادگی ملت ایران در آن دوران از این مبانی نشئت گرفته است. 
وی افزود: ضمن این‌که خود دفاع مقدس موجبات پیروزی رزمندگان را فراهم کرد، موجبات توسعه دین، فرهنگ اسلامی و فرهنگ دینی را در عرصه‌ها و لایه‌های مختلف اجتماعی به همراه داشت. 
جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین بابیان این‌که شعر و ادبیات در دفاع مقدس به اوج خود می‌رسد، عنوان کرد: درآن‌زمان دانش‌آموزان و دانشجویان تحت آموزه‎های فرهنگی و دینی دفاع مقدس داوطلبانه آماده اعزام به جبهه‌ها بودند. 
سپهر افزود: فرهنگ دفاع مقدس در مدارس، حوزه‌ها و دانشگاه‌ها موجب بالندگی هرچه بیشتر آن‌ها شد که نقش امام خمینی(ره) و مراجع در توسعه فرهنگ دفاع مقدس در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بیش‌ازهمه بود؛ لذا من فکر می‌کنم تأثیر دفاع مقدس بر توسعه فرهنگ دینی یکی‌از مقاطع مهم تاریخی کشورمان را در یک‌صد‌سال اخیر تشکیل می‌دهد. 
براساس این گزارش؛ دفاع مقدس جزئی از فرهنگ، روابط اجتماعی، روابط سیاسی و حتی مبادلات اقتصادی شده است؛ هرچند عده‌ای غرب‌گرا تلاش می‌کنند فرهنگ و باورهای دفاع مقدس را از زندگی و عرصه سیاست حذف کنند، اما موفق نشده‌اند؛ زیرا تأثیرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دفاع مقدس آن‌قدر گستردگی لازم را در اختیار دارد که به این راحتی‌ها حذف‌شدنی نیست، بلکه این اقدامات نشئت‌گرفته از عدم خودباوری و وابستگی با واکنش‌های اجتماعی روبه‌رو بوده و موردپذیرش و اقبال عمومی قرار نگرفته است.

نویسنده : سعید امینی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.