پاسخ آماده به آمریکا روی میز بهارستان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29628
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۵۸ | 193 بازدید |
سیداحمد آوایی عضو کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد:

پاسخ آماده به آمریکا روی میز بهارستان

سیداحمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با «رسالت» با اشاره تهدیدات اخیر آمریکا درخصوص فعال‌سازی مکانیزم ماشه، اظهار داشت: آمریکا در تلاش بود با ایجاد یک خاورمیانه جدید در منطقه اعمال نفوذ کند ولی اوضاع آن‌گونه‌که انتظار داشت پیش نرفت.
پاسخ آماده به آمریکا روی میز بهارستان

نفیسه عبداللهی
سیداحمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با «رسالت» با اشاره تهدیدات اخیر آمریکا درخصوص فعال‌سازی مکانیزم ماشه، اظهار داشت: آمریکا در تلاش بود با ایجاد یک خاورمیانه جدید در منطقه اعمال نفوذ کند ولی اوضاع آن‌گونه‌که انتظار داشت پیش نرفت. آمریکا تلاش داشت یک خاورمیانه جدید بسازد البته این اتفاق افتاد و به‌اصطلاح خاورمیانه جدیدی را توانست با کشورهای کوچک و ضعیف عربی شکل بدهد ولی نه آن چیزی که انتظارش را داشت چراکه جمهوری اسلامی ایران، همواره به‌عنوان ابرقدرت برتر منطقه شناخته می‌شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای حاکم شدن بر دریای مدیترانه و تغییر نقشه جغرافیایی جهان، اظهارداشت: ساقط کردن حکومت سوریه و جانشینی مرتجعین منطقه در این کشور از دیگر اهداف راهبردی آمریکا در منطقه بود که همه سیاست‌ها و اهداف آن‌ها با ناکامی روبه رو شد.
وی افزود: آمریکا همچنین می‌خواست لبنان و عراق را زیر چتر رژیم صهیونیستی ببرد ولی با حضور مقتدرانه ایران و گروه‌های مقاومت مواجه شد لذا عصبانیت این کشور از ایران طبیعی است.
آوایی با اشاره به اعمال تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا بیشترین فشارها را با تصور این‌که ایران در مدت کوتاهی ازپای‌درآمده و نظام ساقط می‌شود علیه ما اعمال کرد ولی باز هم موفقیتی نصیب آن‌ها نشد.وی بابیان این‌که مقاومت مردم ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا جواب داده است، افزود: اعتقاد دارم با انسجام داخلی و اتکا بر داشته‌ها و توان داخلی در مسائل نظامی، اقتصادی و صنعتی می‌توانیم همچنان سرافراز باشیم و بر روی پای خود بایستیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: استفاده از مکانیزم ماشه یعنی نابودی برجام و برگشتن به قبل‌از برجام، که اروپایی‌ها هیچ‌گاه در این زمینه با آمریکا همراهی نکرده و آمریکا شکست دیگری را متحمل می‌شود که به ضرر خودش تمام خواهد شد.
وی تأکید کرد: امکان فعال کردن مکانیزم ماشه توسط آمریکا وجود ندارد زیرا ایالات‌متحده جایگاه حقوقی و قانونی در برجام نداشته و همراهی کشورهای دیگر و شورای امنیت را هم نخواهد داشت. بر اساس برجام، مکانیزم ماشه می‌تواند به درخواست یکی از اعضای برجام فعال شود که ایالات‌متحده نیز از برجام خارج شده است و به لحاظ حقوقی حق چنین کاری را ندارد.آوایی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مواضع متناسب و محکمی را در مقابل تصمیم ایالات‌متحده اتخاذ خواهد کرد لذا اگر فشارهای جدید از سوی آمریکا اعمال شود و مشکلات دوباره‌ای برای مردم ایران ایجاد شود، ما نیز طبق طرح سه‌فوریتی که قبلا دراین‌زمینه اعلام شده بود، تصمیمات لازم را عملیاتی می‌کنیم.

نویسنده : نفیسه عبداللهی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.