آمریکا در شرایطی نیست که ایران را تهدید کند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29369
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰:۵۲ | 120 بازدید |
سید محمد مرندی کارشناس امور بین‌الملل:

آمریکا در شرایطی نیست که ایران را تهدید کند

نشریه پولیتیکو به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و مقامات نزدیک به دولت آمریکا مدعی شده  که جمهوری اسلامی ایران همچنان در تلاش برای گرفتن انتقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی است. 
آمریکا در شرایطی نیست که ایران را تهدید کند

گروه سیاسی
نشریه پولیتیکو به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و مقامات نزدیک به دولت آمریکا مدعی شده  که جمهوری اسلامی ایران همچنان در تلاش برای گرفتن انتقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی است. 
این رسانه آمریکایی به نقل از منابع ناشناس مدعی شده که تهران با هدف گرفتن انتقام ترور سردار سلیمانی قصد ترور«لانامارکس» سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را داشته است.
رئیس‌جمهور آمریکا نیز که تا دیروز رسانه‌های این کشور را جاعل خطاب می‌کرد؛ حال با استناد به همین گزارش‌های جعلی، زبان به تهدید ایران گشوده و در واکنش به گزارش نشریه «پولیتیکو» که به نقل از برخی منابع اطلاعاتی واشنگتن مدعی شده بود ایران قصد ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را دارد، ایران را تهدید کرد و در حساب رسمی توییتر خود نوشت: «هرگونه حمله علیه آمریکا به هر شکل که باشد، با حمله متقابل به ایران مواجه خواهد شد که ۱۰۰۰ بار شدیدتر است.»
*ترامپ حرف‌های عجیب‌وغریب زیاد می‌زند
سید محمد مرندی، استاد دانشگاه تهران و عضو هیئت‌علمی دانشکده مطالعات جهان در خصوص اظهارات ترامپ به استناد نشریه «پولیتیکو» در مورد طرح ایران برای ترور سفیر آمریکا در «پرتوریا» آفریقای جنوبی به «رسالت» گفت: ترامپ حرف‌های عجیب‌وغریب زیاد می‌زند. در حال حاضر آمریکا به سمت بحران عظیم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بین‌المللی در حرکت است و تنش‌های داخلی  آن‌ها نیز به اوج خود نزدیک می‌شود. آمریکایی‌ها اکنون در شرایطی نیستند که بخواهند به یک کشور قدرتمندی مانند ایران حمله کنند.
وی افزود: اگر هم فرض کنیم که آمریکا بخواهد با ایران وارد جنگ شود، ماه‌ها طول می‌کشد که نیرو، تجهیزات و امکانات را به آن منطقه سرازیر کند. از طرفی با توجه به این‌که روسیه و چین درحال قدرتمند شدن هستند آمریکا توان ندارد که چنین امکاناتی را بسیج کند و این درحالی است که روسیه و چین به‌ویژه چینی‌ها درحال پیشی گرفتن از آمریکایی‌ها هستند.مرندی خاطرنشان کرد: اصل خبر سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی نیز به‌طور حتم یک دروغ مشخص است. سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی خانمی است که طراح کیف زنانه است. او کجا و شأن حاج قاسم ما کجا! از طرفی نیز آفریقای جنوبی جزء کشورهای دوست ایران است و زمانی که آمریکا از آپارتاید آفریقا و نژادپرستی در این کشور حمایت می‌کرد ما از مبارزان آن‌ها حمایت می‌کردیم. درنتیجه روشن است که این‌ شایعه‌سازی‌ها فقط خزعبلات آمریکایی‌هاست و ترامپ قادر نیست با ایران چنین برخوردی کند بنابراین نباید این اظهارات را جدی گرفت.این استاد دانشگاه همچنین به صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا با شبکه خبری فاکس نیوز اشاره کرد که از ترغیب اروپا برای همراهی با سیاست ضدایرانی واشنگتن سخن گفت و مدعی شد ظرف یک هفته مکانیسم ماشه فعال می‌شود و تحریم‌ها علیه ایران برمی‌گردد، بیان کرد: اکنون شرایط شورای امنیت دودسته‌ای شده است. آمریکا یک حرف و شورای امنیت حرفی دیگر می‌زند و این مسئله نشان‌دهنده آن است که نفوذ آمریکا در سطح بین‌المللی روبه کاهش است. به نظر می‌رسد که طبق موضعی که چین و روسیه و سایر کشورها گرفته‌اند، شرایط بین‌المللی برای آمریکا مانند سابق نیست و دیگر نمی‌تواند به دیگران دیکته کند و آن‌ها نیز از آمریکا تبعیت کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.