دوری‌گران تمام شد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29354
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰:۴۴ | 336 بازدید |
گزارشی از دلایل گرانی لپ‌تاپ و تبلت و تأثیر آن بر دانش‌آموزان و کارمندان ؛

دوری‌گران تمام شد

شیوع کرونا با دورکاری و آموزش از راه دور در بسیاری از اداره‌ها و مدارس مصادف شد و این مسئله باعث گردید تا تقاضای کالاهای الکترونیکی بیشتر از قبل شود و موبایل، تبلت و لپ‌تاپ گل سرسبد این تقاضاها شدند.
دوری‌گران تمام شد

گروه اقتصادی    
شیوع کرونا با دورکاری و آموزش از راه دور در بسیاری از اداره‌ها و مدارس مصادف شد و این مسئله باعث گردید تا تقاضای کالاهای الکترونیکی بیشتر از قبل شود و موبایل، تبلت و لپ‌تاپ گل سرسبد این تقاضاها شدند. رونق دورکاری و آموزش از راه دور باعث افزایش ناگهانی تقاضا و کاهش موجودی این کالاها شدند و قیمت‌ها به‌یک‌باره سر به فلک زدند و به‌گونه‌ای رقم خورند که به‌عنوان نمونه لپ‌تاپی که قبل از کرونا در حدود ۸ میلیون تومان قیمت داشت، اکنون به بالای ۲۰ میلیون تومان رسیده و در این شرایط طبیعی است که بازار دست‌دوم‌ها و البته تعمیرات، داغ شده است.
بالا رفتن قیمت لپ‌تاپ و تبلت علاوه بر افزایش قیمت ارز که به‌طور مستقیم بر گرانی آن‌ها اثرگذار بوده است، تأخیر در ثبت سفارش و واردات هم از علل گرانی محسوب می‌شود. در شرایطی که نیاز به استفاده از این محصولات به‌شدت افزایش پیدا کرده است به‌طور میانگین چهار ماه برای خروج کالا از گمرک زمان صرف می‌شود و این مدتی است که نرخ‌ها را به سمت گرانی سوق می‌دهد. درحالی‌که با  وجود افزایش تقاضا، باعرضه کم روبه‌رو هستیم، قانون همیشگی عرضه‌کم و تقاضای زیاد بر گرانی سرسام‌آور لپ‌تاپ تبلت و سرفیس دامن زده است.
محمد فرجی رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران در گفت‌وگو با «رسالت» علت گرانی در لپ‌تاپ و تبلت را مرتبط به فروشندگان ندانست و گفت: کمپانی‌های اصلی لپ‌تاپ و تبلت به علت رکود در کرونا ۱۰ تا ۱۵ درصد از کالاهای خود را گران کردند. این افزایش در برندهای اصلی بود و برندهای فرعی احتمالا بیشتر از این میزان گران شدند.
وی با اشاره به بالا رفتن محصولات رایانه‌ای گفت: ما گران‌فروشی در صنفIT نداریم. تا وقتی ساختار شرکت‌هایIT دنیا به همین منوال پیش برود گران‌فروشی نخواهیم داشت. روال کار شرکت‌های مادر تولیدکننده محصولات IT به این صورت است که نماینده آن‌ها باید در مدت‌زمان مشخصی میزان تعیین‌شده‌ای از محصولات شرکت را به فروش برسانند در غیر این‌صورت نمایندگی از آن‌ها گرفته می‌شود. 
وی با بیان این‌که امکان احتکار لپ‌تاپ و تبلت بسیار کم است، گفت: احتکارکنندگان باید دارای توانایی مالی زیادی باشند درحالی‌که تاجران صنف ما همه نماینده محصولات هستند. نمایندگان با وجود تحریم در کشورهای همسایه دفاتری ایجاد کرده‌اند تا کالا خریداری و به ایران وارد کنند که بعدها بتوانند محصولات را پشتیبانی نمایند. بنابراین امکان احتکار بسیار پایین است.
فرجی اضافه کرد: از ۲۵۰۰ عضو رسمی اتحادیه، ۴۰۰ عضو شرکت و مابقی مغازه‌دار هستند. مغازه‌داران توان خرید تعداد زیاد لپ‌تاپ را ندارند تا آن را احتکار کرده و بعدا با قیمت بالاتر به فروش برساند. بنابراین ما در صنفIT چیزی به‌عنوان گران‌فروشی نداریم، هرچند نمی‌توان این موضوع که تعدادی از فروشندگان بعد از تعطیلات نوروز کالاهای قبلی خود را بعد از شیوع کرونا و تعطیلی بازارها، با قیمت بالاتر در اردیبهشت و خرداد به فروش رساندند. 
 رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران میزان استفاده از کالاهای IT را به دلیل شیوع کرونا را بالا عنوان کرد و افزود: لپ‌تاپ و تبلت به دلیل شیوع کرونا و دورکاری کارمندان و دانش آموزان و دانشجویان به یکی از اساسی‌ترین کالاهای خانوار تبدیل شده است. این کالاها افزایش درخواست زیادی داشته‌اند و مسئولان ذی‌ربط باید میزان سقف اختصاص‌یافته به نمایندگان محصولات را افزایش دهند درحالی‌که نه‌تنها این میزان بالاتر نرفته، بلکه گرفتن همان تعداد قبلی هم با مشکلاتی روبه‌روست.  
وی ادامه داد: ثبت‌نام در سایت سفارش پروسه‌ای زمان‌بر است و به‌طور معمول چهار ماه طول می‌کشد. در مدت‌زمانی هم که کالای واردشده در گمرک می‌ماند واردکننده باید اقساط وام بانکی با بهره دو تا دو و نیم درصدی که گرفته را پرداخت کند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، فروشنده دو درصد بهره بانکی را بر روی کالا لحاظ می‌کند.
فرجی با بیان این‌که کالای IT قاچاق خیز شده است درحالی‌که در گذشته این‌طور نبود، افزود: واردکنندگان باید ۵ درصد مالیات در گمرک به واردات کالای واردشده بدهند، ضمن این‌که ۹ درصد هم مالیات بر ارزش‌افزوده می‌پردازند که از دلایل بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. به‌عنوان نمونه مالیات گمرکی نوت بوک ۲۰ میلیون تومانی يک میلیون ۸۰۰ هزار تومان است، اما قاچاقچی ۶۵۰ هزار تومان می‌گیرد.
وی ادامه داد:  ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده ۲۰ میلیون تومان هم در حدود يک میلیون ۹۰۰ هزار تومان می‌شود که این رقم برای جنس قاچاق داده نمی شود. کالای قاچاق بیش از دو میلیون تومان در یک کالای ۲۰ میلیون تومانی برای واردکننده هزینه کمتری دارد. 
فرجی تصریح کرد: واردکنندگان کالای IT باید طبق مقررات وزارت صمت، بر اساس نرخ تعیین‌شده‌ کالا وارد کنند. به‌عنوان مثال سال قبل با سقف یک‌میلیون دلار برای واردات ۱۰۰ دستگاه وارد می‌شد اما امسال با افزایش ۱۵ درصدی شرکت‌های اصلی، امکان واردات ۸۵ دستگاه وجود دارد، درحالی‌که نیاز بازار ۱۵۰ دستگاه است. افزایش تقاضا و کم بودن عرضه، باعث گرانی در محصولاتIT شده و اهمال‌کاری وزارت صمت باعث ورود قاچاقچیان به این صنف شده است.
وی با اشاره به بالا رفتن نرخ ارز  و گران شدن محصولاتIT گفت: کالایIT به نرخ ارز وابسته است و گران شدن دلار بر قیمت کالاها تأثیر مستقیم می‌گذارد. واردات اکنون با ارز آزاد صورت می‌گیرد درحالی‌که در گذشته با ارز نیمایی انجام می‌گرفت و اکنون هم ارز نیمایی با ارز آزاد برابری می‌کند.  
فرجی با اشاره به رواج محصولاتIT دست‌دوم در بازار بیان کرد: نوت بوک، تبلت و لپ‌تاپ دست‌دوم در بازار از طریق قاچاق عرضه می‌شوند، زیرا تاجر امکان واردات به کشور را ندارد و این هم یکی از عوامل گرانی لپ‌تاپ و تبلت محسوب می‌شود. 
رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران داخلی سازی لپ‌تاپ و تبلت در داخل امکان‌پذیر ندانست و افزود: در گذشته شرکتی نماینده MSI در ایران بود که یک درصد نیاز بازار را جواب می‌داد درحالی‌که باید سالیانه ۳۰ درصد در بازار تولید می‌کرد، اما به علت عدم امکان تولید به میزان موردنظر به کار خود پایان داد. 
فرجی در پایان سخنانش خرید لپ‌تاپ و تبلت را به‌موازات یکدیگر عنوان کرد و افزود: به علت گران شدن لپ‌تاپ، بخشی از خانواده‌ها برای استفاده فرزندان روی به خرید تبلت آورده‌اند. در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هم میزان فروش افزایش پیدا کرده است ولی کمبود کالا در کشور وجود دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.