رئیس‌جمهور جنایتکاری که باید محاکمه شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29141
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۸ | 312 بازدید |
اقرار ترامپ به جرمی نابخشودنی؛

رئیس‌جمهور جنایتکاری که باید محاکمه شود

اگرچه آثار و ابعاد اقتصادی، سیاسی ، بهداشتی و اجتماعی کرونا به‌صورت خاص موردتوجه تحلیلگران و مخاطبان جهانی قرار گرفته است، اما در این میان  نمی‌توان بعد حقوقی ماجرا را کتمان کرد یا به‌سادگی از کنار آن گذشت!
رئیس‌جمهور جنایتکاری که باید محاکمه شود
گروه بین الملل 
اگرچه آثار و ابعاد اقتصادی، سیاسی ، بهداشتی و اجتماعی کرونا به‌صورت خاص موردتوجه تحلیلگران و مخاطبان جهانی قرار گرفته است، اما در این میان  نمی‌توان بعد حقوقی ماجرا را کتمان کرد یا به‌سادگی از کنار آن گذشت! برخی سیاستمداران در کشورهای مختلف دنیا، با  ساده‌انگاری کرونا   به‌صورت  عامدانه یا   غیر عامدانه  منجر به گسترش این ویروس و افزایش تلفات «کووید ۱۹» در کشورهایشان شده‌اند. در اینجا باید تأکید کنیم که مطابق اطلاعات و اقرارهای صریح صورت گرفته از سوی مقامات آمریکایی ، این اقدام ایالات‌متحده به صورتی کاملا  عامدانه رخ داده است!
  از قصد کرونا را دستکم گرفتم!
اگرچه ترامپ بارها مدعی شده بود که هرگونه پیشگیری و اقدام ممکن را برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا در آمریکا صورت داده است اما اکنون نکته  دیگری را اعلام می‌کند! شبکه  دویچه وله در این خصوص تأکید کرده است :
«رئیس‌جمهور  آمریکا اذعان کرده است که در ماه فوریه گذشته خطر کرونا را آگاهانه اندک جلوه داده است. مخالفان سیاسی او را به دروغگویی و حتی خیانت متهم می‌کنند. در آمریکا تا امروز بیش از ۱۹۰ هزار نفر قربانی کرونا شده‌اند.دونالد ترامپ از مصاحبه خود با  «باب وودوارد»، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی دفاع کرده است. او اذعان کرده که در فوریه گذشته از ابعاد خطرناک ویروس کرونا آگاه بوده، اما برای پرهیز از وحشت و هراس آن را بی‌اهمیت جلوه داده است. او گفته است: «ما می‌خواهیم خوش‌بین باشیم. می‌خواهیم قدرت نشان دهیم».
جو بایدن، رقیب اصلی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده به‌شدت به ترامپ حمله کرده  و گفته است که اگر ترامپ بهتر و سریع‌تر اقدام کرده بود، جان هزاران نفر نجات پیدا می‌کرد. او در پیامی توییتری از عملکرد ترامپ انتقاد کرده است.بایدن همچنین در گفت‌وگویی با کانال CNN گفت که ترامپ به مردم آمریکا دروغ گفته و عملکرد او در برخورد با پاندمی  تقریبا جنایت بوده است.
  اقدام ترامپ واقعا جنایت بوده است!
مطابق آنچه ترامپ اقرار کرده است، وی در خصوص شیوع کرونا در کشورش و سرعت پاندمی آگاه بوده است. فراتر از آن، ترامپ در خصوص آثار، عواقب و تبعات شیوع کووید ۱۹ در ایالات مختلف آمریکا نیز اطلاع و آگاهی کامل داشته و این موضوع را به مشاوران خود نیز منتقل کرده است. مقامات بهداشتی آمریکا و رؤسای مراکز تحقیقاتی ( که در حوزه بیماری‌های عفونی فعالیت می‌کردند )،بارها به ترامپ هشدار داده بودند که ساده‌انگاری وی در خصوص ویروس کرونا و شیوع آن، ثمره‌ای جز افزایش تصاعدی تعداد قربانیان این ویروس در آمریکا ندارد. بااین‌حال ترامپ کمترین توجهی در خصوص این انتقادات نکرد. رئیس‌جمهور آمریکا اکنون نمی‌تواند نقش خود را در افزایش تعداد قربانیان کرونا منکر شود. در حقیقت، رئیس‌جمهور آمریکا با عادی جلوه دادن اوضاع و ساده‌سازی ویروس کرونا، منجر به ایجاد حس اعتماد کاذب  در میان شهروندان آمریکایی شده است. بر همین اساس، آن‌ها نیز به فعالیت‌های روزمره خود ادامه داده و بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار گرفته‌اند. 
کانال خبریCNN که از انتشار کتاب تازه «وودوارد» در هفته آینده گزارش داده، پیشاپیش بخشی از نوار صدای گفت‌وگوی او با رئیس‌جمهور آمریکا را منتشر کرده است. در این بخش از گفت‌وگو که در ۱۹ مارس ضبط شده، ترامپ آشکارا می‌گوید که همیشه کرونا را بی‌اهمیت جلوه داده،«زیرا نمی‌خواستم ترس و وحشت به پا کنم .»
خبرگزاری میزان در این خصوص می‌نویسد :«نکته جالب‌توجه دیگر، به زمانی بازمی‌گردد که ترامپ در خصوص شیوع گسترده کرونا و آثار آن در آمریکا آگاه بوده است. مطابق  گفت‌وگو، ترامپ در هفتم فوریه از مرگبار بودن ویروس کرونا به‌خوبی باخبر بوده است. اما او اواخر فوریه در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید مدعی شد که کرونا خطر چندانی ندارد و به‌مانند ویروس‌های دیگر ( با تأثیری محدود) عمل می‌کند. چندی بعد کایلی مک‌انانی، سخنگوی ترامپ در توجیه موضع او گفت: «رئیس‌جمهور هرگز به مردم دروغ نگفته و تنها سعی کرده مردم را در آرامش حفظ کند.»
  ترامپ باید محاکمه شود 
به لحاظ حقوقی، اقدام رئیس‌جمهور آمریکا مصداق بارز جنایت می‌باشد! وی با خونسرد جلوه دادن خود و انکار خطرات بارزی که ویروس کرونا داشته  هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. چنانچه شبکه دویچه وله گزارش داده است،  گفت‌وگو با باب وودوارد ثابت می‌کند که رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل فوریه به‌خوبی می‌دانسته که کرونا بسیار خطرناک است .فراتر از آن، با وجود آگاهی از خطر کرونا ترامپ بارها در جمع هزاران نفر از هواداران خود ظاهر شد و به آن‌ها تلقین کرد که از کرونا هراسی نداشته باشند.
 چرا ترامپ دروغ گفت؟
پاسخ این سؤال کاملا مشخص است! رئیس‌جمهور آمریکا قصد داشت به هر قیمت ممکن در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر پیروز شود. ازاین‌رو دونالد ترامپ از ابتدای شیوع کرونا، سعی کرد با ساده‌انگاری و عادی جلوه دادن اوضاع و حتی به قیمت از دست رفتن جان ده‌ها هزار آمریکایی، مانع از تأثیرگذاری این فاکتور( شیوع کرونا) بر معادلات انتخاباتی کشورش شود. 
اما ترامپ این بازی را به‌سختی باخت! او اکنون با نارضایتی گسترده شهروندان آمریکایی در خصوص عملکرد دولت و پنهان‌کاری‌های آن در خصوص شیوع کرونا مواجه است و از سوی دیگر، محبوبیت وی نیز در نظرسنجی‌های ایالتی و ملی نیز کاهش پیدا کرده است  چنانکه اکثر نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا، خصوصا در ایالات خاکستری و مهمی مانند فلوریدا، آریزونا و میشیگان نشان می‌دهد، اصلی‌ترین عامل کاهش محبوبیت رئیس‌جمهور این کشور، نحوه مواجهه با ویروس کرونا بوده است. به عبارت بهتر، نمایش غیرانسانی و جنایتکارانه ترامپ در عادی جلوه دادن موضوع شیوع کرونا  ثمره‌ای به سود وی و کمپین حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نداشته است. درهرحال، رئیس‌جمهور آمریکا اکنون باید بابت جنایت خود نه‌تنها به بازماندگان و خانواده قربانیان، بلکه به دادگاه‌های بین‌المللی پاسخگو باشد. در اینجا باید تأکید کنیم که رئیس‌جمهور آمریکا «آگاهانه» منجر به مرگ ده‌ها هزار آمریکایی شده و میلیون‌ها نفر دیگر را نیز در معرض خطر مرگ قرار داده است. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.