جنایت خاموش غرب | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28119
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۰ | 529 بازدید |
نقض حقوق مهاجرین به بهانه شیوع کرونا؛

جنایت خاموش غرب

مقامات غربی، به بهانه شیوع کرونا در کشورهای خود، بدرفتاری علیه مهاجرین و پناهجویان را شدت داده اند. نهادهای حقوق بشری نیز با سکوت و همراهی خود، این روند را تشدید کرده اند.
جنایت خاموش غرب

 گروه  بین الملل
مقامات غربی، به بهانه شیوع کرونا در کشورهای خود، بدرفتاری علیه مهاجرین و پناهجویان را شدت داده اند. نهادهای حقوق بشری نیز با سکوت و همراهی خود، این روند را تشدید کرده اند. قرنطینه سخت پناهجویان در کشورهای مختلف اروپایی از جمله یونان، اسپانیا، ایتالیا و آلمان در شرایطی صورت می گیرد که این کشورها  محدودیت های رفت و آمد را برای شهروندان خود  لغو کرده اند. با این حال به نظر می رسد ماجرا به مراتب بدتر از یک «بدرفتاری ساده »با پناهجویان در اروپا باشد! شواهد موجود نشان می دهد که کشورهای اروپایی به بهانه هایی مانند شیوع کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن، قصد دارند اخراج پناهجویان یا اعمال محدودیت های بسیار سخت علیه آنها را در دستور کار قرار دهند.
پناهجویانی که بی دلیل اخراج می شوند 
خبرگزاری ترکیه ای «آناتولی»  در گزارشی اختصاصی، از اخراج گسترده صدها مهاجر و پناهجو از یونان طی هفته های اخیر پرده برداشته است. در بخشی از این گزارش آمده است :
«پلیس یونان با سوءاستفاده از بهانه همه گیری کووید۱۹ پناهجویان را به طور غیرقانونی و بالاجبار به سوی ترکیه می‌فرستد.بر اساس موارد ثبت شده توسط شبکه خشونت مرزی، بیش از۲۵۰ پناهجو تحت همین شرایط از پایان ماه مارس تاکنون اخراج شده‌اند.سیمون کمپل، مسئول هماهنگی این نهاد که بیشتر موارد خشونت مرزی اروپا را ثبت می‌کند، اعلام کرده است که به احتمال زیاد این شمار فراتر از ۲۵۰ نفر باشد، چرا که امکان گفت‌وگو با تمامی پناهجویان اخراج شده میسر نشده است.»
همچنین گزارش ها می گوید که پلیس یونان به افرادی که هنوز درخواست پناهجویی نکرده اند
 با خشونت رفتار می‌کند.حتی پلیس یونان  علاوه بر پناهجویان موجود در کمپ‌های عادی، پناهجویان تحت نظارت پلیس را نیز با وعده آزادی بالاجبار عازم مرز ترکیه می‌کنند.
در دیگر کشورهای اروپایی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. طی ماه ها و هفته های اخیر و در فضای غیر قابل کنترل شیوع کرونا ، اخراج پناهجویان وارد مرحله جدی تری شده است. در این میان، نهادهای نظارتی نیز قدرت محاسبه و کنترل عملکرد دولت های اروپایی در قبال پناهجویان را از دست داده اند. 
 تشدید حس مهاجرستیزی در غرب 
طی روزهای اخیر، مقامات اروپایی دور تازه ای از حملات به پناهجویان را آغاز کرده اند. بسیاری از تحلیلگران حوزه اجتماعی در غرب هشدار داده اند
 که این حملات، می تواند زمینه ساز افزایش حس ملی گرایی افراطی و کاذب در کشورهای اروپایی و متعاقبا افزایش دوباره حملات علیه مهاجرین شود.  نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان در مصاحبه ای با تلویزیون یونانی «اسکای» مدعی شده است : «ما دچار توهم نیستیم!  پناهجویان تلاش خواهند کرد که از آن طریق خود را به جزایر یونانی خیوس، ساموس و لیسبوس رسانده و به این ترتیب وارد اتحادیه اروپا شوند.ما با همه نیروهای دریایی و امنیتی  خود، مانع از حضور غیر قانونی پناهجویان در کشورمان خواهیم شد. »
برخی رسانه های یونانی مانند روزنامه « کاتیمیرینی» نیز از تصمیم دولت یونان برای ایجاد «دیوارهای شناور» در دریای اژه ( برای مقابله با پناهجویان) خبر داده اند. این نشریات جزئیات جدیدی از این موضوع منتشر نکرده اند .
 دولت یونان نیز در عین تایید کلیت خبر، هنوز به صورت رسمی چیزی در این خصوص اعلام نکرده است. 
 بازی تبلیغاتی علیه پناهجویان  با چاشنی کرونا 
مقامات یونانی، کشور  ترکیه را متهم کرده اند که قصد دارد از طریق مهاجرین آلوده به کرونا، این ویروس را به اتحادیه اروپا منتقل کند! همین مسئله سبب شده است تا شهروندان بسیاری از کشورهای اروپایی( که از دروغین بودن این ادعا خبر ندارند) ، خشم خود را متوجه پناهجویان و مهاجرین کرده و از دولت های خود بخواهند تا سخت ترین برخورد ممکن را با آنها صورت دهد.  شبکه آلمانی «دویچه وله» در یکی از گزارش های خود، به همین مسئله اشاره می کند.
  «یورگوس کاتروگالوس»سخنگوی امور خارجی اپوزیسیون چپ در پارلمان یونان در این خصوص می گوید:
«حکومت آتن ترس از مهاجران را در میان مردم یونان ( و اروپا) دامن می زند و پناهجویان را به عنوان یک قربانی نه، بلکه به عنوان یک خطر برای سلامت جامعه معرفی می کند. »
 هشدارهایی که عامدانه نادیده گرفته می شود 
از ابتدای شیوع کرونا، بسیاری از موسسات تحقیقاتی به سران کشورهای اروپایی هشدار داده بودند که به دلیل وضعیت بهداشتی بد و امکانات نامناسبی که در بسیاری از کمپ های پناهجویی در اروپا وجود دارد، و از همه مهم تر به علت استفاده مشترک پناهجویان از سرویس های بهداشتی و عمومی ، امکان شیوع کرونا در این اردوگاه ها بسیار بالاست. با این حال مقامات اروپایی در عمل اقدامی به جز قرنطینه اردوگاه ها ( آن هم برای جلوگیری از انتقال کرونا از اردوگاه های پناهجویی به جامعه) صورت ندادند. همین مسئله سبب ابتلای صدها و بلکه هزاران پناهجوی اروپایی به ویروس کرونا شده است.  «پرو ازول» سازمان حامی پناهجویان و شوراهای پناهجویان در آلمان، مدت هاست که در خصوص شیوع گسترده کرونا در اردوگاه های پناهجویی هشدار داده است. اخیراً ، ۱۶۵ مورد آلودگی به ویروس کرونا در یک اقامتگاه مرکزی پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن مشاهده شده است. 
 تست کرونا در کمپ‌های پناهندگی انجام نمی‌شود 
عدم انجام تست کرونا در کمپن های پناهجویان در اروپا سبب شده است تا آمار مربوط به میزان دقیق ابتلای ساکنان آنها به کرونا مخفی باقی بماند. هورست بکر، یکی از نمایندگان حزب  سبزها در ایالت نوردراین وستفالن در گفت‌وگو با روزنامه «کلنر اشتات انتسایگر» اعلام کرده است که این حزب بارها از مسئولان آلمان درخواست کرده تا اقدام به انجام تست کرونا در اقامتگاه‌های پناهجویان بکنند.
شبک دویچه وله در این خصوص گزارش داده است : «این نخستین باری نیست که بیماری کووید ۱۹ در یکی از کمپ‌های پناهندگی شیوع می‌یابد. در ایالت نوردراین وستفالن، دو مورد دیگر شیوع کرونا در کمپ‌های پناهندگی گزارش شده است.در شهرهای اویس‌کیرشن و متمان نیز موارد ابتلا به کرونا در بین پناهجویان مشاهده شده است. در کمپ پناهندگی اویس‌کیرشن، ۵۰ پناهجو به بیماری کووید ۱۹  مبتلا شده‌اند. در شهر متمان، واقع در نزدیکی شهر دوسلدورف آلمان نیز تست کرونای ۳۰ پناهجو مثبت بوده است.»
در هلند، یونان و دیگر کشورهای اروپایی نیز پناهجویان وضعیت خوبی در دوران شیوع کرونا ندارند.  اخیرا ابتلای ده ها تن  از پناهجویان ساکن کمپ اسنیک (Sneek) در هلند  به کووید۱۹ در این کشور خبرساز شد. این کمپ به مدت سه روز در قرنطینه کامل قرار گرفت و ورود و خروج پناهجویان ممنوع شده است. یونان نیز دو کمپ بزرگ «ریتسونا» و« ماسالا» را به دلیل شیوع  گسترده کرونا  میان اعضای آنها در قرنطینه کامل قرار داده است. 

|
برچسب ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.