سانسور یک جنایت بزرگ علیه مسلمانان اروپا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27688
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۳۹ | 527 بازدید |
پرونده نسل کشی «سربرنیتسا» همچنان مفتوح است

سانسور یک جنایت بزرگ علیه مسلمانان اروپا

«سربرنیتسا» نامی است که هیچ گاه نمی توان آن را فراموش کرد! شهری که بزرگ تریننسل کشی اروپا پس از جنگ جهانی دوم در آن رخ داده و مرور  وقایع هولناک آن ماجرا، قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد.
سانسور یک جنایت بزرگ علیه مسلمانان اروپا

گروه بین الملل  
«سربرنیتسا» نامی است که هیچ گاه نمی توان آن را فراموش کرد! شهری که بزرگ تریننسل کشی اروپا پس از جنگ جهانی دوم در آن رخ داده و مرور  وقایع هولناک آن ماجرا، قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. هم اکنون ۲۵ سال از نسل کشی صرب‌ها و حامیان غربی آن‌ها در سربرنیتسا می گذرد، اما قاتلان و عوامل اجرایی این جنایت بزرگ و غیر بشری، آزادانه در خاک کشورهای اروپایی می گردند! در این میان «هلند»به عنوان کشوری که اصلی ترین نقش را در وقوع این جنایت داشته، بیشترین سهم را در جلوگیری از اجرای عدالت در خصوص قاتلان هزاران مسلمان بی گناه دارد. 
 اصل جنایت چه بود؟
خبرگزاری میزان در این خصوص گزارش داده است که مروری بر نسل کشی سربرنیتسا، نشان دهنده گستردگی ابعاد آن می باشد. این گستردگی، با وجود گذشت ۲۵ سال از نسل کشی سربرنیتسا از بین نرفته و بلکه بیشتر هم شده است. در یازدهم ژوئیه سال ۱۹۹۵ و در اوج جنگ بوسنی، ارتش جمهوری صرب بوسنی به فرماندهی راتکو ملادیچ پس از هفته‌ها محاصره شهر سربرنیتسا، وارد منطقه امن سازمان ملل متحد شد. این نیروها در برابر چشمان صلح‌بانان بین‌المللی- که اکثر آن‌ها هلندی بودند- بیش از  هشت  هزار مرد و پسر نوجوان مسلمان را با اتوبوس از محدوده تحت حفاظت سازمان ملل متحد خارج کرده و در طی۱۰ روز همگی آنان را در اطراف شهر به قتل رساندند.
سربازان صرب بعد از قتل عام، اجساد را در گورهای دسته جمعی در چندین منطقه ریختند و محل‌ها را با بولدوزر صاف کردند تا رد جنایت را از میان ببرند.با این حال دانشمندان بین المللی و بوسنیایی در عملیاتی که در ابتدا غیرممکن فرض می شد، استخوان‌های قربانیان را یافته و توانستند با آزمایش DNA آن‌ها را با اسامی مفقودان مطابقت دهند.در این پروژه که زمانی «بزرگ‌ترین پازل پزشکی قانونی در جهان» خوانده می شد، اجساد بیش از ۶ هزار نفر شناسایی شدند و با مشخصات در قبرستان یادبود پوتوگاری به خاک سپرده شدند.
 هلندی ها به جرم خود اعتراف کردند 
پس از  پایان جنگ بوسنی با قرارداد صلح دایتون، دیوان بین‌المللی ویژه رسیدگی به جرائم ارتکابی در یوگسلاوی سابق تشکیل شد و شماری از رهبران صرب از جمله اسلوبودان میلوشویچ، رادوان کاراجیچ و راتکو ملادیچ را به دلیل مشارکت در نسل‌کشی مسلمانان به حبس‌ ابد محکوم کرد.شبکه یورو نیوز در این خصوص گزارش داده است که دادگاه عالی هلند نیز، با تأیید ماهوی رأی دادگاه بدوی و تجدید نظر، مسئولیت مستقیم این کشور در قبال جان باختن ۳۵۰ مرد و پسر بوسنیایی در جریان کشتار سربرنیتسا را پذیرفت.
اما  دادگاه هلند، پس از مدتی کوتاه، حکم خود را پس گرفت! این دادگاه، اعلام کرد که نیروهای هلندی مستقر در سربرنیتسا که برای نسل کشی
مسلمانان به صرب‌ها چراغ سبز نشان داده و حفاظت از آن‌ها را رها کردند، سهم بسیار اندکی در این کشتار داشته و نباید بابت این موضوع مورد محاکمه و سرزنش قرار گیرند!
 استدلال مضحکانه دادگاه هلند 
دادگاه هلند ، سهم این کشور در نسل کشی سربرنیتسا را با یک استدلال مضحکانه و کاملا غیر حقوقی به ۱۰ درصد کاهش داد. در این حکم آمده است :
«اگر قربانیان در منطقه تحت حفاظت سازمان ملل می‌ماندند، تنها ۳۰ درصد شانس زنده ماندن داشتند و تنها ۱۰ درصد مسئولیت خروج قربانیان از منطقه و کشته شدن آن‌ها به عهده صلح بانان هلندی بوده است!»
به عبارت بهتر، دادگاه هلند مدعی شده است که اگر مسلمانان سربرنیتسا زنده هم می ماندند، بالاخره بخشی از آن‌ها( به دلیل محاصره صرب‌ها) جان می باختند! بنابراین، صلح بانان هلندی با رها کردن این منطقه و عدول از مسئولیت حفاظت از مسلمانان ساکن سربرنیتسا، صرفا این روند( مرگ مسلمانان) را تسریع کرده اند! این در حالی‌است که  دادگاه بدوی در سال ۲۰۱۴ و یک شعبه دادگاه تجدید نظرهلند در سال ۲۰۱۷، دولت این کشور را در قبال انفعال کلاه‌ آبی‌های هلندی سازمان ملل متحد در جریان کشتار سربرنیتسا به میزان ۳۰ درصد مسئول دانسته بودند! اگرچه آن حکم نیز غیر عادلانه بود و کلاه آبی های هلندی، ۱۰۰ درصد در کشتار مردم سربرنیتسا و تحقق آن فاجعه انسانی بزرگ، مقصر بوده اند، اما دادگاه عالی هلند، این میزان اندک را نیز به ۱۰ درصد تقلیل داده تا بر همگان اثبات شود که «عدالت» چگونه در دادگاه عالی هلند و دیگر کشورهای اروپایی پیاده می شود! 
 در شکایت خانواده قربانیان چه آمده بود ؟
در سند شکایت و اعلام جرم خانواده قربانیان در قبال صلح بانان هلندی، به وضوح ابعاد واقعی جنایت بزرگ آن‌ها ترسیم و تشریح شده است.
در این سند حقوقی آمده است :
« پس از پایان جنگ داخلی بوسنی، در ژوئیه ۱۹۹۵، ۴۰۰ سرباز صلح‌بان هلندی حافظ امنیت این شهر که از سوی سازمان ملل متحد منطقه حفاظت شده و امن اعلام شده بود در انجام وظایف خود کوتاهی کرده اند، زیرا مردان بوسنیایی پس از خروج از پناهگاه سازمان ملل کشته شدند.نیروهای هلندی در پناهگاه خود در  سربرنیتسا هزاران پناهجوی مسلمان بوسنیایی را تحت حمایت داشتند. پس از تکمیل ظرفیت پناهگاه از پذیرش پناهجویان جدید سر باز زدند و به نیروهای صرب اجازه تخلیه پناهجویان را دادند.در گزارش دادگاه اولیه آمده بود که صلح‌بانان هلندی می دانستند که مردان و پسران جوانی که از بقیه جدا شده و به منطقه نامعلومی برده شدند در خطر هستند.»
 وقتی قاتلان طلبکار می شوند!
اکنون صلح بانان قاتلی که  با واگذاری این منطقه به فرماندهان متوحش صرب، در کشتار تک تک مسلمانان سربرنیتسا دست داشته اند
 آزادانه در هلند و اتحادیه اروپا می گردند! حتی آن‌ها در مواردی از دولت هلند طلبکار و خواستار پرداخت غرامت از سوی دولت این کشور شده اند! در تازه ترین این موارد، بیش از ۲۰۰ سرباز صلح‌بان هلندی از دولت کشور خود بابت صدمات روحی و جسمی فرستاده شدن به جنگ داخلی بوسنی شکایت و درخواست غرامت کرده اند!وکیل مدافع این سربازان می گوید: «آن‌ها در تمام جنبه های زندگی خود در معرض آسیب هستند و معتقدند که وزارت دفاع باید مسئولیت این خسارات را بر عهده بگیرد!»
این در حالی‌است که سربازان به اصطلاح صلح بان هلندی ، بابت جنایت خود در۲۵ سال قبل، تاکنون باید به اشد مجازات ممکن رسیده باشند!

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.