همه‌چیز را از قبل آماده كرده بودند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27423
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳ | 419 بازدید |

همه‌چیز را از قبل آماده كرده بودند

انفجاری كه در بیروت رخ داد، بعد از انفجارهای اتمی هیروشیما و ناکازاکی در دنیا بی‌نظیر بود و فاجعه‌ای بزرگ را در لبنان به وجود آورد.
همه‌چیز را از قبل آماده كرده بودند

مهدی چمران
انفجاری كه در بیروت رخ داد، بعد از انفجارهای اتمی هیروشیما و ناکازاکی در دنیا بی‌نظیر بود و فاجعه‌ای بزرگ را در لبنان به وجود آورد. به نظر می‌رسد به دنبال برنامه‌های قبلی كه آمریكا اسرائیل و عربستان در لبنان پیاده كردند، حركتی جدید برای رهایی از كابوس مقاومت در لبنان باشد. همه‌چیز از قبل پیش‌بینی و آماده‌شده بود.
 خرید نیترات آمونیوم یك كشور آفریقایی در هفت سال پیش از گرجستان چرا سر از بندرگاه بیروت درمی‌آورد و بار كشتی در انبارهای گمرك بندر تخلیه و نگهداری می‌شود و چرا خلاف قوانین امنیتی، این مدت ۲۷۵۰ تن مواد خطرناك كه هرلحظه می‌تواند خطرآفرین باشد، در گمرك می‌‌ماند و هنگامی‌که هم آمریكا و هم اسرائیل در شرایط داخلی بدی هستند و نیازمند تبلیغات برای ادامه كار خود می‌باشند، این میزان مواد آتش‌زا منفجر می‌شود كه تا كیلومترها آثار انفجار حس می‌شود.
اسرائیل خرسند می‌شود، گرچه اعلام می‌كند كار او نبوده است و این برنامه همیشگی اسرائیل است كه ترور یا جنایتی انجام می‌دهد و همه می‌دانند كار اسرائیل بوده است، ولی خود رسما آن را رد می‌كند.
ترامپ می‌گوید مطابق نظر نظامیان، به خاطر یك حمله این انفجار پدیده آمده و هم‌اكنون هم كمك‌های خود را به تغییرات سیاسی در حكومت لبنان منوط کرده و از آن بهره‌برداری سیاسی می‌نماید.
ماكرون بلافاصله و باعجله یاد مستعمره قدیم خود می‌افتد و به لبنان می‌رود و همانند قیم یك ملت می‌گوید: تغییرات اساسی در نظام حكومتی به وجود آورید و اگر نكردید، خودم دو هفته بعد می‌آیم و انجام می‌دهم و جالب است كه از این سخنان قیم‌مآبانه و استعمارگرانه قرن هجدهمی خود شرم هم نمی‌كند و سران احزاب طرفدار غرب و آمریكا را به اغتشاش و ساقط كردن دولت و ریاست جمهوری لبنان ترغیب می‌کند كه با پول عربستان، چند وزارتخانه را تسخیر و اسناد خیانت‌ها و فساد همین احزاب را نابود می‌كنند.
بلافاصله حامیان سعد حریری، سمیر جعجع و ائتلاف ۱۴ مارس به خیابان‌ها می‌‌ریزند و با اغتشاش، لبنان را به‌سوی هرج‌ومرج و بی‌‌دولتی و ایجاد جنگ داخلی سوق می‌دهند.
ماكرون هم رسما می‌گوید: كمك‌های ما و آمریكا زمانی به دست لبنان می رسد كه حزب‌الله خلع سلاح شود و این قدرت مردمی لبنان نابود گردد، در غیر این صورت از كمك و پول خبری نخواهد بود.
حزب‌الله نباشد و موشك‌های حزب‌الله نباشد،‌ اسرائیل نفسی به‌راحتی خواهد كشید و سوریه را هم در ضعف نگاه خواهد داشت و بازهم دم از نیل تا فرات می‌زند و می‌تواند برای ایران اسلامی، مسئله درست کند.
با وعده‌های دروغین به مردم لبنان می‌گویند اگر می‌خواهید دوباره لبنان، گل‌وبلبل شود و بیروت، عروس خاورمیانه،‌بایستی با طرح حذف حزب‌الله موافقت كنید که قطعا با چنین طرحی، زندگی لبنانی‌ها بدتر خواهد شد، چرا که تجربه مصر هم پیش روی ماست.
به نظر می رسد آمریكای جنایتكار و اسرائیل متوحش و تروریست و عربستان گاوشیرده و فرانسه استعمارگر دست‌به‌دست هم داده‌اند كه مقاومت اسلامی را در منطقه حذف نمایند و این انفجار، بهانه كاملا مناسبی است تا هم فشار بیشتری وارد كنند و هم به‌وسیله عوامل خود در تنور اغتشاشات داخلی بدمند و بی‌دولتی را در لبنان پیاده كنند.
در چنین اوضاع پیچیده‌ای جایگاه مقاومت و به‌ویژه حزب‌الله و حفظ موقعیت خود و هدایتگری افكار عمومی لبنان بسیار مهم است و حمایت‌های همه‌جانبه دولت ایران و به‌ویژه كمك‌های مردمی با وجود همه مشكلات و فشارهای اقتصادی كمرشكن، بسیار ضروری می‌نماید.
زیبایی این همبستگی در آن است كه مردمی که خود تحت‌فشار شدید هستند، به یاری و كمك یاران هم‌سنگر خط مقدم مقاومت می‌شتابند و این بصیرت و جوانمردی ملت ما را می‌رساند.

نویسنده : مهدی چمران |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.