حکایت کرونا همچنان باقی است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26880
  پرینتخانه » اجتماعی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۳۳ | 241 بازدید |
آمارها فروکش نکرده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضرورت دارد؛

حکایت کرونا همچنان باقی است

برخی این روزها چشم‌هایشان را روی‌هم گذاشته‌اند و دوست دارند تصور کنند که شیب ابتلا به کرونا نزولی شده اما این‌گونه القائات، مخابره پیام نادرست به شهروندان و ساده‌انگاری صورت‌مسئله است،
حکایت کرونا همچنان باقی است

گروه اجتماعی
برخی این روزها چشم‌هایشان را روی‌هم گذاشته‌اند و دوست دارند تصور کنند که شیب ابتلا به کرونا نزولی شده اما این‌گونه القائات، مخابره پیام نادرست به شهروندان و ساده‌انگاری صورت‌مسئله است، صورت‌مسئله‌ای که اغلب کشورهای جهان از حل آن عاجزند. بنابراین عادی پنداری شرایط ما را به عقب بازمی‌گرداند. کما این‌که در حال حاضر هم وضعیت مبتلایان و قربانیان هنوز نگران‌کننده است. اگر به نمودار آمارها نگاه کنیم، درمی‌یابیم که این ویروس، هرروز تعدادی از مردم را مبتلا یا به کام مرگ می‌کشاند و این مسئله به حدی از اهمیت برخوردار است که رهبر معظم انقلاب هم‌بارها در نشست‌های مختلف بدان اشاره داشته‌و خواستار همکاری عمیق مردم و مسئولان برای کاهش خسارات ناشی از کرونا شده‌اند. «ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه مردم و مسئولان باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا را جدی بگیرند!» این سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قضائی کشور است که در آن سران سه قوه به شکلی جدی برای مبارزه با کرونا ملزم شده‌اند، چراکه وضعیت همچنان قرمز است و به‌صرف این‌که طی چند روز گذشته آمارها کمی فروکش کرده، نباید به برچیدن بساط کرونا خوش‌بین بود. در همین زمینه ایرج حریرچی- معاون وزارت بهداشت بابیان این‌که کاهش آمار مرگ‌ومیر کرونا از اعداد بالاتر از ۲۰۰ به حدود ۱۵۰ چندان خوشحالی ندارد؛ زیرا هنوز هم آمار فوتی‌ها سه‌رقمی است، تأکید کرده: متأسفانه کاهش اندک در آمار مرگ‌ومیر، بساط جاده چالوس و جوجه و… را راه انداخته است؛ درحالی‌که در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا اکنون عدد مرگ‌ومیر کرونا به صفر یا اعداد تک‌رقمی رسیده است.
حریرچی عنوان کرده، هیچ پیش‌بینی در ایران وجود ندارد که در آینده نزدیک به زیر ۱۰۰ عدد مرگ در روز برویم، معتبرترین پیش‌بینی‌ها حتی تا ۹۰۰ را هم اعلام کرده‌اند. البته نمی‌گوییم دقیقا درست است، اما باید بدانیم چنین پیش‌بینی‌هایی وجود دارد. در اسفند تعداد بستری روزانه به بالای چهار هزار نفر رسید که این یعنی به‌اندازه ۴ بیمارستان امام خمینی؛ و این روند تا اوایل خرداد کاهش پیدا کرد و بعد که ما ترسمان فروریخت دوباره در اواخر تیر به نزدیک چهار هزار بستری در روز رسیدیم و اکنون نیز روند بستری نزولی است، اما توجه کنید از هرکسی که در بیمارستان بستری می‌شود ۵تا ۱۰ درصد فوت می‌کند. 
 همچنان ضریب اشغال تخت‌ها بالاست
یکی از اعضای کادر درمان شاغل در بیمارستان با تأکید بر روند افزایشی مبتلایان و قربانیان، می‌گوید: «کاهش اندک آمارها نباید ما را فریب بدهد، زیرا همچنان ضریب اشغال تخت‌ها خیلی بالاست، گاهی پیش می‌آید که اصلاتخت خالی نداریم، ظرفیت اورژانس تنفسی هم پرشده و بیماران مبتلابه کرونا را به اورژانس بزرگ‌سال می‌بریم. بخش جراحی زنان و مردان به بیماران کرونا اختصاص داده‌شده و بازهم پاسخگوی حجم بیمار نیست، و تقریبادر تمام ساعات روز پر است. زمانی که بیماری مرخص شود هم به‌سرعت بیمار بعدی جایگزین او می‌شود، در مواقعی هم مجبور به ادغام بخش‌ها هستیم تا تخت‌های خالی بیشتری برای بیماران مبتلابه کوید۱۹ فراهم شود. متأسفانه روزانه شاهد بدحال شدن و فوت بیماران کرونایی هستیم. اعلام کد احیا، درد کشیدن بیماران و در آخر جان دادنشان خیلی تلخ و عذاب‌آور است.» 
او با اشاره به این‌که بسیاری از نیروهای اورژانس به خاطر کرونا خانه‌نشین شده‌اند، ادامه می‌دهد: «این مدت فشار کاری و استرس ما خیلی بیش‌تر شده، البته طبیعی است که با توجه به افزایش بیمار و همین‌طور مرگ‌ومیرها و شرایط بد جامعه ما نیز تحت تأثیر قرار بگیریم خصوصا این‌که ما مستقیما با بیماران و یا خانواده‌های آنان در ارتباط هستیم.» «روزانه مراجعه خیلی زیادی به بیمارستان داریم که درصد بالایی درگیر کرونا هستند. به دلیل حجم بالای مراجعات، گاهی اوقات ظرفیت اورژانس تکمیل می‌شود و ناگزیر به پذیرش بیمار بدون تخت می‌شویم! علاوه بر این کمبود پرستار مشکل بزرگی است، چون پرسنل از آخر سال ۹۸ تا امروز بیش از ۵ ماه است که شدیدامشغول کار هستند، با این فشار کاری و خستگی، و  افزایش موارد مثبت کرونا در میان پرسنل ازلحاظ روحی نیز شرایط مناسبی نداریم.» این‌ها را یکی از پرستاران بیمارستان سنترال کرونا عنوان کرده و از مردم تقاضا می‌کند که بیشتر مراعات کنند چراکه اگر کادر درمان از پا دربیاید بیماران نمی‌توانند به‌خوبی مورد درمان، مراقبت و حمایت قرار بگیرند و میزان مرگ‌ومیر افزایش پیدا می‌کند.»
   اوضاع بر وفق مراد نیست
در همین حال«مسعود مردانی» متخصص بیماری‌های عفونی و عضو ستادملی مقابله با کرونا  در گفت‌وگو با «رسالت» تأکید می‌کند که برخی منتظر نشسته‌اند و دل‌خوش‌اند به این‌که به فرض مثال، طی چند روز حدود ۱۰ تا ۲۰ نفر از تعداد قربانیان کاسته شده، درحالی‌که کرونا، مسئله ساده‌ای نیست و اگر این‌طور بود، قوی‌ترین کشورهای جهان با سیستم‌های درمانی مجهز خود، زودتر از این حرف‌وحدیث‌ها، ویروس را از پای درمی‌آوردند. ازاین‌رو به همه رسانه‌ها تأکید می‌کنم که در مورد کاهش آمارها ننویسند چون هنوز این کاهش قابل‌اتکا نیست و اعداد و ارقام فوتی‌ها و مبتلایان آن‌قدر پایین نیامده که به‌عنوان یک دستاورد از آن نام ببریم. اما درمجموع این‌طور به نظر می‌رسد که مردم تا حدودی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده نموده‌اند و این کاهش اندک آمارها حاصل همین مسئله است اما نباید مردم را امیدوار کرد که بله اوضاع بر وفق مراد است، چون در این صورت دوباره حکایت گذشته تکرار خواهد شد و مردم با عادی پنداری شرایط دیگر تابع پروتکل‌ها نخواهند بود و بار سفر می‌بندند، کما این‌که در تعطیلات گذشته راهی جاده چالوس شده بودند! از سوی دیگر برخی به همین کاهش محدود آمارها هم با دیده تردید می‌نگرند چون باور ندارند آن‌قدر زود استفاده از ماسک سبب کاهش آمارها شده باشد اما واقعیت امر آن است که ما در میدان هستیم و به‌طور عینی می‌بینیم که از تعداد مراجعات و فوتی‌ها کاسته شده که البته نباید تصور کنیم اوضاع تحت کنترل است، چنین چیزی نیست و همچنان باید روی این مسئله کارکرد، حتی اگر آمارها به صفر هم برسد تا واکسن و دارویی کشف نشده باید تابع مقررات بهداشتی بود.»
وی در ادامه سخنانش درباره عبور از پیک دوم می‌گوید: «درحال حاضر برخی از استان‌ها وارد پیک دوم شده‌اند و برخی در پیک دوم به شیب نزولی رسیده‌اند.»

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.