ایران، حامی روزهای سخت لبنان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26792
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۵ | 269 بازدید |
گزارش «رسالت» از آخرین پیامد های انفجار سهمگین بیروت؛

ایران، حامی روزهای سخت لبنان

غروب سه‌شنبه هفته گذشته چند انفجار بندر بیروت را لرزاند. انفجارهایی که لرزش‌ها و صدای آن در سراسر خاک لبنان احساس شد، طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان تاکنون شمار قربانیان این انفجار به ۱۵۴ نفر و حدود 6 هزارنفر نیزمجروح شده‌اند.
ایران، حامی روزهای سخت لبنان

گروه سیاسی
غروب سه‌شنبه هفته گذشته چند انفجار بندر بیروت را لرزاند. انفجارهایی که لرزش‌ها و صدای آن در سراسر خاک لبنان احساس شد، طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان تاکنون شمار قربانیان این انفجار به ۱۵۴ نفر و حدود ۶ هزارنفر نیزمجروح شده‌اند.
از سوی دیگر کشورهای مرتجع منطقه، به دنبال اختلاف‌افکنی بوده و رژیم آمریکا و سگ‌نگهبانش، رژیم‌صهیونیستی نتوانستند خوشحالی خودشان را از  این حادثه پنهان کنند اما جمهوری اسلامی ایران که حمایت از کشورهای همسایه همواره جزء سیاست‌های راهبردی اوست از همان ساعات اولیه در کنار مردم لبنان قرار گرفت و اعلام کرد از هیچ تلاشی برای کمک به آنها دریغ نخواهد کرد.
در همان ساعات اولیه، حساب رسمی رهبر معظم انقلاب اسلامی در توییتر به حادثه لبنان واکنش نشان داد و اینطور نوشت: «در فاجعه دردناک انفجار بندر بیروت که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم و خسارات شدید شده با شهروندان عزیز لبنانی همدردیم و در کنار آنان هستیم. صبر در برابر این حادثه، برگ زرینی از افتخارات لبنان خواهد بود.»
 گفت‌وگوی مهم روحانی و رئیس‌جمهور لبنان درباره انفجار بزرگ بیروت
حجت الاسلام حسن روحانی روز پنج شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با میشل عون رئیس جمهور لبنان، ضمن ابراز همدردی از سوی دولت و ملت ایران با دولت و ملت لبنان، گفت: حادثه انفجار بندر بیروت برای ایرانیان نیز بسیار غم‌انگیز و اندوه‌بار بوده و مردم ایران شریک درد ملت لبنان هستند.
روحانی اظهار داشت: وزرای امور خارجه و بهداشت و درمان ایران و همچنین رئیس سازمان هلال‌احمر موظف شده‌اند تا با همتایان خود، به شکل مستمر در تماس باشند تا بتوانیم هر گونه نیازمندی و کمک به مردم و کشور دوست و برادرمان لبنان را به سرعت پاسخ دهیم.
در این گفت‌وگو رئیس جمهور برای جان باختگان ‌حادثه انفجار در بندر بیروت رحمت و غفران الهی و برای آسیب دیدگان صبر و شفای عاجل از خداوند مسئلت کرد و به رئیس جمهور لبنان اطمینان داد که هر زمان نیاز به هر گونه کمک و پشتیبانی داشته باشید، ملت و دولت ایران در کنار شما حضور داشته و از هیچ گونه همیاری و همراهی با ملت لبنان دریغ نداشته و نخواهد داشت.
میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت ایران در حادثه انفجار بندر بیروت، گفت: ملت لبنان همواره قدردان توجه و محبت ملت و دولت ایران به خود بوده و هست.
رئیس جمهور لبنان افزود: طبیعتا بررسی همه ابعاد این حادثه و جمع بندی خسارات و کمک‌های مورد نیاز زمان‌بر است، اما تاریخ روابط و دوستی دو ملت ایران و لبنان گواه آن است که هر گاه دولت و ملت لبنان نیاز به کمک داشته، ملت و دولت ایران از هیچ یاری و کمکی دریغ نداشته‌اند و عمیقا از احساسات برادرانه و دوستانه ایرانیان نسبت به خود سپاسگزاری می‌کنیم.
جهانگیری: ایران در کنار مردم و ملت لبنان است
معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با حسن دیاب نخست وزیر لبنان با ابراز تسلیت حادثه انفجار در بندر بیروت به مردم و دولت این کشور، گفت: در شرایط سخت تحریم قرار داریم اما در همین شرایط تنگنا در کنار دولت و مردم لبنان هستیم.
همچنین اسحاق جهانگیری  در این تماس تلفنی با ابراز تسلیت حادثه انفجار مهیب در بندر بیروت به دولت و مردم لبنان، تاکید کرد: اطمینان دارم لبنان همچنان استوار و سربلند باقی خواهد ماند و از این آزمون سخت نیز همچون گذشته پیروز و سربلند بیرون خواهد آمد.
وی با اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های مورد نیاز به لبنان تاکید کرد: ثبات و امنیت لبنان برای همه کشورهای منطقه مهم است و مطمئن هستیم دولت لبنان این حادثه تلخ را ریشه یابی کرده و با مقصرین آن برخورد خواهد کرد.
معاون اول رئیس جمهوری با آرزوی ثبات، سربلندی و استقرار برای لبنان و موفقیت برای دولت این کشور، خاطر نشان کرد: ما در شرایط سخت تحریم قرار داریم اما در همین شرایط تنگنا در کنار دولت و مردم لبنان هستیم.
جهانگیری هر اقدام تحریمی علیه لبنان در این شرایط را ظالمانه و ضد حقوق بشری برشمرد و افزود: نخستین محموله کمک‌های ایران امروز از سوی هلال احمر جمهوری اسلامی به لبنان ارسال شده است و در این دوران سخت در کنار لبنان هستیم.
نخست وزیر لبنان نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از حمایت‌های همیشگی ایران از لبنان و همچنین کمک و ابراز همدردی مقام‌های جمهوری اسلامی با دولت و مردم لبنان، تاکید کرد: با وضعیت فاجعه آمیزی در لبنان مواجه هستیم اما بی‌تردید بیروت و لبنان به زانو نخواهند نشست و دوباره خواهند ایستاد.
وعده مهم فرمانده کل سپاه به مردم لبنان و حزب‌الله بعد از انفجار بزرگ بیروت
همچنین سردار سرلشکر پاسدارحسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، هفته گذشته در حاشیه نخستین جلسه هیئت امنای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جمع خبرنگاران با تسلیت حادثه بندر بیروت به ملت ، دولت و حزب‌الله لبنان، گفت: ملت لبنان ستاره‌های بزرگ مقاومت در دنیای اسلام هستند و همیشه با صبر و استقامت با این حوادث برخورد کرده‌اند.
وی با اشاره فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه صبر ملت، دولت و حزب‌الله لبنان، نسخه اصلی عبور این کشور از شرایط فعلی است، گفت: اعلام می‌کنیم که تمام ظرفیت‌های ما برای امداد و کمک به ملت لبنان بسیج شده است.
فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه ملت لبنان را در شرایط سخت هرگز تنها نمی‌گذاریم و تا انتها در کنارشان هستیم، افزود: سعی می‌کنیم با کمک‌های‌ انسان دوستانه ملت ایران، شرایطی برای کمک به ملت لبنان فراهم شود تا مصیبت‌های ناشی از این حادثه را پشت سر بگذارند.
سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه ملت لبنان باید در مقابل این حوادث ایستادگی کند، خاطرنشان کرد: تاریخ در مورد صبر ملت لبنان قضاوت می‌کند.
  اعلام آمادگی ارتش ایران برای ارائه هرنوع کمک‌ رسانی به مردم لبنان
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران طی پیامی، حادثه غمبار انفجار مهیب بندر بیروت را تسلیت گفت و اعلام کرد: آماده هرنوع کمک رسانی به ملت و دولت لبنان هستیم.
سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران طی پیامی، حادثه غمبار انفجار مهیب بندر بیروت را تسلیت گفت و اعلام کرد، آماده هرنوع کمک رسانی به ملت و دولت لبنان هستیم.
وی تاکید کرد: اینجانب از سوی آحاد کارکنان و خانواده بزرگ ارتش، ضمن همدردی با مصیبت دیدگان و مردم شریف لبنان،‌ دولت محترم‌ و رهبر مقاومت اسلامی و دبیرکل‌ حزب ‌الله لبنان و آرزوی شفای مجروحان،‌ اعلام می‌دارم در کنار مردم شریف لبنان بوده و برای کاستن آلام آنها، آمادگی هرنوع‌ امداد رسانی و کمک‌های انسان دوستانه، از جمله اعزام کادر درمانی، بیمارستان سیّار، تجهیزات پزشکی و دیگر نیازهای مردم عزیز آسیب دیده این حادثه غمبار هستیم.
ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که در کنار مردم لبنان بوده و از هیچ تلاش و کوششی برای حمایت از مردم این کشور دریغ نخواهد کرد، به هر صورت حمایت کشورمان از لبنان که جزئی از راهبرد تقویت روابط با کشورهای همسایه است، صرفاً در شعار باقی نماند و روز پنج شنبه هفته گذشته،  ۴۵ تن محموله کمک‌های بشر دوستانه جمعیت هلال احمر شامل دارو و وسایل بهداشتی با هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ نیروی هوایی ارتش به بیروت ارسال شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز  برای اعزام و ارسال کادر درمانی، بیمارستان سیّار، تجهیزات پزشکی و دیگر نیازها برای کمک به مردم اعلام آمادگی کرده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.