شکل گیری فرهنگ‌ مقاومت بر روی صحنه | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26112
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۳۱ | 343 بازدید |
نقش جشنواره سراسری تئاتر مقاومت بر الگوپذیری نسل آینده کشور؛

شکل گیری فرهنگ‌ مقاومت بر روی صحنه

الگوسازی برای نسل جوان و آینده کشور از مهم‌ترین کارکردهای نهادهای فرهنگی کشور به شمار می‌رود و هرچه در این عرصه فعالیت شود بازهم این فضا وجود دارد تا برای این طیف تأثیرگذار جامعه کار فرهنگی مناسب و البته با برنامه انجام شود.
شکل گیری فرهنگ‌ مقاومت بر روی صحنه

گروه فرهنگی
الگوسازی برای نسل جوان و آینده کشور از مهم‌ترین کارکردهای نهادهای فرهنگی کشور به شمار می‌رود و هرچه در این عرصه فعالیت شود بازهم این فضا وجود دارد تا برای این طیف تأثیرگذار جامعه کار فرهنگی مناسب و البته با برنامه انجام شود.
حوزه تئاتر کشور ازجمله بخش‌هایی است که از ظرفیت‌های بالا برای کار فرهنگی برخوردار بوده و با توجه به علاقه‌ای که کودکان و نوجوانان به کارهای نمایشی دارند این فرصت فراهم است تا با تولید محتوای فرهنگی و درعین‌حال جذاب، آن‌ها را با مفاهیم انقلابی و اسلامی آشنا کرد و مسیر درست و الگوی مناسب تربیتی را برای ایشان فراهم نمود.
یکی از این بسترها، جشنواره تئاتر مقاومت است که تلاش دارد تا با بهره‌گیری از الگو های مناسب، شرایطی را فراهم آورد تا آینده‌سازان انقلاب بهتر و عمیق‌تر با استفاده از عنصر نمایش با فرهنگ اسلامی و انقلابی آشنا شده تا به‌نوعی در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان ایستادگی نمایند.
در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت نیز به این موضوع مهم اشاره‌شده و در بخشی از اهداف پیش‌بینی‌شده برای آن از نقش مهم و بی‌بدیل نسل آینده کشور در دست‌یابی به عزت ملی و مقابله با استکبار جهانی سخن به میان آمده است.
هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت که به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد در بخش‌های مختلف فعالیت خواهد کرد اما در این گزارش بنا داریم تا از اهمیت توجه به حوزه فرهنگی کودکان و نوجوانان گفته و از الگوسازی در این زمینه صحبت کنیم.
 جشنواره تئاتر مقاومت، عرصه‌ای برای الگوسازی نسل جدید است 
مدیر بخش کودک و نوجوان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت، در گفت‌وگو با «رسالت» مهم‌ترین ویژگی این بخش را فرهنگ‌سازی و الگوسازی برای کودکان و نوجوانان عنوان کرد. ناصر آویژه مدیر بخش کودک و نوجوان این جشنواره گفت: تاکنون استقبال از این بخش رضایت‌بخش بوده  و قطعا میزان استقبال در آینده نیز افزایش خواهد یافت. چون در بخش‌های مختلف فراخوان این جشنواره نکاتی درج‌شده است، که برای علاقه‌مندان فعال در حوزه‌ کودک و نوجوان بسیار جذاب است. 
آویژه واردکردن مسائل و مفاهیم به‌روز را از ویژگی‌های این دوره برشمرد و گفت: به دلیل اینکه این بخش از جشنواره غیررقابتی است، ما فعلا محدودیتی ازنظر زمانی برای دریافت آثار نداریم؛ ولی سعی داریم با پایش و رصد آثار حوزه‌ کودک و نوجوان در تهران و مخصوصا شهرستان‌های کشور، آثاری را انتخاب کنیم که علاوه بر دارا بودن کیفیت استاندارد و محتوای سالم، مجددا خانواده‌ها را با تئاتر و نمایش آشتی دهد. 
این کارگردان نمایش کودک و نوجوان همچنین افزود: هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، موضوعات متنوع و مختلفی را در فراخوان لحاظ کرده است و این ویژگی، مباحث متنوع‌تر و به‌روزی را در برمی‌گیرد. مثلا در فراخوان این دوره موضوعاتی مثل نقش مدافعان سلامت در تأمین امنیت و بهداشت جامعه نیز دیده‌شده است، که موضوعاتی ازاین‌دست، جای کار بسیاری دارد. وی دوره‌ سنی کودکی و نوجوانی را دوره‌ای بسیار خاص توصیف کرد و گفت: این مقطع سنی، بیشترین الگوپذیری را  نسبت به سایر سنین و مقاطع سنی دارا هستند؛ بنابراین اگر بتوانیم حماسه‌ها و اسطوره‌های تاریخ معاصر ایران را در قالب کار هنری نمایشی برای این قشر ثبت کنیم، قطعا سرمایه‌گذاری مناسبی با لحاظ کردن ابعاد تربیتی و آموزشی برای آینده‌سازان کشورمان انجام داده‌ایم. بنده از همه‌ علاقه‌مندان حضور در این جشنواره مجددا دعوت می‌کنم، تا با ارسال آثار ارزشمند خود در این جشنواره حضوری فعال داشته باشند. 
شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌تواند در این جشنواره از آن به‌عنوان الگوسازی برای نسل آینده یادکرد اهدای جایزه ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی است.
حمید نیلی دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در گفت‌وگو با «رسالت» از اهدای جایزه ویژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مراسم اختتامیه این جشنواره خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع مقاومت و ضرورت ترویج سیره و روش چهره محبوب فرهنگ پایداری ایران و سیدالشهدای جبهه مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، در نظر داریم تا در آیین پایانی و اختتامیه جشنواره امسال، با اهدای جایزه حاج قاسم سلیمانی، از یک اثر برجسته و برگزیده تقدیر به عمل‌آوریم.
 مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود: تصمیم داریم این جایزه را برای دوره‌های بعدی جشنواره تئاتر مقاومت نیز نهادینه و تثبیت کنیم و پس‌ازاین، در پایان  هر دوره از جشنواره، این جایزه ویژه به یک اثر برگزیده تعلق گیرد، تا به‌نوعی ادای دین، تعلق‌خاطر و همبستگی جامعه متعهد و فرهیخته تئاتر کشور با این سردار آسمانی ابدی شود. نیلی استقبال از جشنواره را بیش از انتظار ارزیابی کرد و گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر هنرمندان و اهالی شریف تئاتر کشور، تصمیم گرفتیم مهلت ارسال آثار را در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و محیطی و دانشجویی تمدید کنیم.
 خوشبختانه آثار رسیده ازنظر کمّی، نویدبخش پویایی و زنده‌بودن جریان تئاتر مقاومت در سراسر کشور است و امیدواریم تا پس از ارزیابی‌های مقدماتی و اولیه، از بعد کیفی نیز به نتایج قابل قبولی دست‌یابیم.

نویسنده : گروه فرهنگی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.