کارآمدي، شايسته احترام است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2594
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹ | 645 بازدید |

کارآمدي، شايسته احترام است

محسن پيرهادي – مديرمسئول روز گذشته در خبرها آمده بود که بزرگ ترين مسجد ترکيه در استانبول توسط اردوغان افتتاح شد. مسجد جامع چامليجا در زميني به مساحت ۱۷ هزار متر مربع با گنبدها و مناره هاي کم نظير و بر اساس ترکيبي از معماري عصر عثماني و سلجوقي و فناوري روز ساخته شده و […]

کارآمدي، شايسته احترام است

محسن پيرهادي – مديرمسئول
روز گذشته در خبرها آمده بود که بزرگ ترين مسجد ترکيه در استانبول توسط اردوغان افتتاح شد. مسجد جامع چامليجا در زميني به مساحت ۱۷ هزار متر مربع با گنبدها و مناره هاي کم نظير و بر اساس ترکيبي از معماري عصر عثماني و سلجوقي و فناوري روز ساخته شده و بي ترديد، غير از اين که يک خدمت بزرگ به جامعه مسلمان شهر حدودا ۱۵ ميليوني استانبول است، براي دهه هاي متمادي، يکي از بزرگ ترين جاذبه هاي گردشگري ترکيه خواهد بود.
گمان مي کنم اغلب شهروندان کشورمان، اولين چيزي که در ذهن‌شان متبادر مي شود، مصلاي تهران يا مصلاها و مساجد جامع در بسياري از شهرهاي کشور باشد. حدود ۳۰ سال است که از شروع ساخت مصلي در تپه هاي عباس آباد مي گذرد و از زمان مطرح شدن و نامه نگاري هاي اوليه آن، ۳۷ سال مي گذرد. اين در حالي است که مسجد چامليجاي استانبول، ظرف ۶ سال ساخته شده است. احتمالا نکته اي که بسياري به آن توجه مي کنند آن است که دولت ترکيه که نما و کنش بيروني اش چندان ايدئولوژيک هم نيست، با سرعت و در اوج زيبايي و هنر مسجد مي سازد و چنين عملکردي دارد، اما کشور ما که نماي ايدئولوژيک، وجه غالب نماي بيروني آن است، در کنش داخلي از تکميل يک مصلي، پس از سي سال عاجز است. اين مسجد، علاوه بر آن که نماد هنر معماران ترک باشد، نماد کارآمدي و راحت بگويم، عرضه مديريتي مسئولان ترک است. بايد به دولت ترکيه و شخص اردوغان بابت کارآمدي در اين حوزه و اصلاحات و تغييراتي که منجر به رونق اقتصادي ترکيه شده، تبريک گفت.
روز گذشته، اردوغان، مسجد جامع چامليجا را در حضور رؤساي دولت و مجلس چندين کشور و صدها مهمان خارجي و خبرنگار افتتاح کرد، مراسمي که حاکي از نمايش قدرت مديريتي و رويکرد اسلام‌گرايانه دولت اردوغان بود. خود اين نکته بسيار مهم است که در شرايطي که از بسياري از کشورهاي اسلامي و در حال توسعه، خبر جنگ و انفجار و خونريزي و بي ثباتي و تزلزل اقتصادي و اجتماعي مخابره مي شود، خبر افتتاح يکي از با شکوه ترين بناهاي معماري جهان از ترکيه به جهانيان مخابره مي شود. از سوي ديگر، غير از گردشگران سراسر جهان که از اين مسجد بازديد خواهند کرد، ده ها هزار مسلماني که در اين مسجد نماز خواهند خواند، لذت اين خدمت اسلامي و فرهنگي را خواهند چشيد.

نویسنده : محسن پيرهادي – مديرمسئول |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.