زانوی ترامپ بر‌گردن دانشجویان خارجی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25939
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۲ | 243 بازدید |

زانوی ترامپ بر‌گردن دانشجویان خارجی

درحالی‌که«آنتونی فائوچی»رئیس مرکز بیماری‌های عفونی در آمریکا تأکید  کرده است که شیوع کرونا در آینده‌ای نزدیک، ده‌ها هزار آمریکایی دیگر را قربانی خواهد کرد، ترامپ معتقد است که کووید19، آن‌چنان‌که القا می‌شود خطرناک نیست! ر
زانوی ترامپ بر‌گردن دانشجویان خارجی

گروه بین‌الملل 
درحالی‌که«آنتونی فائوچی»رئیس مرکز بیماری‌های عفونی در آمریکا تأکید  کرده است که شیوع کرونا در آینده‌ای نزدیک، ده‌ها هزار آمریکایی دیگر را قربانی خواهد کرد، ترامپ معتقد است که کووید۱۹، آن‌چنان‌که القا می‌شود خطرناک نیست! رئیس‌جمهور آمریکا که در مواضع قبلی خود مدعی از بین رفتن کرونا در آینده‌ای نزدیک شده بود، اکنون با هشدار نهادهای رسمی و بهداشتی کشورش مبنی بر ادامه این روند و حتی گسترش آن در آمریکا مواجه شده است. در چنین شرایطی رئیس‌جمهور آمریکا فرصت را مغتنم شمرده و انتقام‌گیری سخت خود را از مهاجرین و خصوصا دانشجویان خارجی آغاز کرده است.برخی منافع آمریکایی معتقدند که قرار است در آینده‌ای نزدیک، دانشجویان خارجی به اولین قربانیان خشم ترامپ از نتایج نظرسنجی‌ها تبدیل شوند.
   ماجرا بازهم از یک توییت آغاز شد! 
این بار نیز ماجرا بدون شباهت به دیگر تصمیمات جنجالی و ناگهانی ترامپ نبود. رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی تهدید کرد درصورتی‌که مدارس و دانشگاه‌ها در پاییز بازگشایی نشوند، بودجه بخش آموزش را پرداخت نخواهد کرد. این یعنی نوعی فشار و تهدید مستقیم علیه دانشگاه‌ها و مدارس آمریکا. ترامپ در پیام توییتری خود نوشته بود :
 «حالا که در مقیاسی بزرگ شاهد آن بوده‌ایم و به تجربه دریافتیم که آموزش مجازی در مقایسه با آموزش در مدرسه یا دانشگاه افتضاح است. حتی به آن (نوع آموزش) نزدیک هم نیست. مدرسه‌ها باید در پاییز باز شوند. اگر (مدارس) باز نشوند، چرا باید دولت فدرال بودجه بدهد؟ (بودجه) نخواهد داد!»
ترامپ قبلا نیز از فرمانداران ایالات( حتی فرمانداران دموکرات) خواسته بود تا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را در دستور کار قرار دهند. رئیس‌جمهور آمریکا در توجیه این اقدام، بازهم به دادن آدرس‌های انحرافی و نادرست روی آورده است. وی که خود نیز باانگیزه‌های سیاسی و باهدف ایجاد جوی هیجانی( به سود خود) در بین نژادپرستان و ملی‌گرایان دست به چنین اقدامی زده ،مدعی شده است :
« برخی مقامات خواستار آن هستند که مدارس بسته باقی بمانند چون آن‌ها فکر می‌کنند که این کار ازنظر سیاسی برای آن‌ها خوب خواهد بود.»
اگرچه اکنون ترامپ پس از دو هفته با تحصیل دانشجویان خارجی به‌صورت مجازی موافقت کرده است، اما دانشجویان همچنان تضمینی برای حضور و اقامت بی‌دردسر خود در آمریکا نمی‌بینند. 
این مسئله، وضعیت غیرقابل ‌پیش‌بینی و سختی را برای آن‌ها رقم زده است. 
   نقدی بر گزارش یورونیوز
ترامپ به این نتیجه رسیده است که اگر به توصیه پزشکان و متخصصین توجه کرده و محدودیت‌های قرنطینه و سایر محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا را در آمریکا اعمال نماید، وضعیت وی در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی سخت‌تر و شکننده‌تر خواهد شد. او در این مسیر، فشار بر دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. در هر دو صورت( برگزاری یا عدم برگزاری کلاس‌های حضوری در دانشگاه‌های آمریکا)، دانشجویان خارجی قربانی ماجرا خواهند بود. اگر کلاس‌ها برگزار شود  و کووید۱۹ بار دیگر در این کشور و خصوصا در مجموعه‌های آکادمیک شیوع بیشتری پیدا کند،ترامپ اصرار بر حفظ دانشجویان خارجی از سوی دانشگاه‌ها را محصول این روند می‌داند و از این طریق، دانشجویان خارجی را به‌مثابه  دشمنان سلامت دانشجویان آمریکایی معرفی می‌کند. در غیر این صورت نیز دانشجویان خارجی بدون کمترین دستاورد آموزشی، ناچار به ترک خاک آمریکا خواهند شد و هزینه‌های مادی و روحی این موضوع، گریبان‌گیر آن‌ها خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.