کره‌ای‌ها قصد باج خواهی دارند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25880
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۰ | 174 بازدید |
هانی‌زاده در گفت‌وگو با« رسالت»:

کره‌ای‌ها قصد باج خواهی دارند

یک تحلیلگر مسائل بین‌المللی ضمن اشاره به راهکارهای دیپلماتیک به‌منظور بازپس‌گیری اموال بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بابیان این‌که باید دارایی‌های کره جنوبی در ایران مصادره شود، تأکید کرد که ایران باید متقابلا عکس‌العمل شدیدی اتخاذ و شکایت خود را در دادگاه بین‌المللی لاهه مطرح کند.
کره‌ای‌ها قصد باج خواهی دارند

یک تحلیلگر مسائل بین‌المللی ضمن اشاره به راهکارهای دیپلماتیک به‌منظور بازپس‌گیری اموال بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بابیان این‌که باید دارایی‌های کره جنوبی در ایران مصادره شود، تأکید کرد که ایران باید متقابلا عکس‌العمل شدیدی اتخاذ و شکایت خود را در دادگاه بین‌المللی لاهه مطرح کند.
حسن هانی زاده، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌و‌‌گو با« رسالت» در تشریح اقدامات لازم برای بازپس‌گیری اموال بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی و راهکارهای دیپلماتیک بیان کرد: کره‌جنوبی یکی از کشورهای بلوک آمریکا است و سیاست‌های آن‌ها به‌صورت مستقیم باسیاست‌های آمریکا مرتبط است. بنابراین کره‌جنوبی تحت‌فشار آمریکا پس‌از گسترش مناسبات ایران و چین و پس‌ازاین‌که متوجه شد ایران قصد دارد یک سند راهبردی همکاری ۲۵ ساله با چین را امضا  کند، پول‌های ایران را به‌ناحق بلوکه کرده و قصد نوعی باج‌خواهی و فشار بر ایران را دارد.
وی افزود: به نظر می‌رسد بلوکه شدن اموال ایران توسط بانک‌های کره‌جنوبی بادستور دولت به دلیل فشار آمریکا بوده است که این اقدام با موازین بین‌المللی به‌طورکامل مغایرت دارد. زیرا توافقاتی که بین ایران و کره‌جنوبی در حوزه‌های مختلف نفتی و تبادلات بازرگانی وجود دارد به‌ضرورت پرداخت طلب ایران از کره جنوبی تأکید کرده است.
هانی زاده ادامه می‌دهد: باوجود تأکید موازین حقوقی و قانونی به پرداخت طلب ایران اما کر‌ه‌جنوبی با پشتوانه آمریکا و فقط برای تحت‌فشار قراردادن ایران این پول‌ها را بلوکه کرده است. درنتیجه ایران باید متقابلا عکس‌العمل شدیدی اتخاذ و دارایی‌هایی که کره جنوبی در ایران دارد مصادره شود.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل همچنین تأکید کرد: باوجود تمام این اقدامات متقابلانه، ایران باید مسئله را در دادگاه بین‌المللی لاهه تحت تعقیب و مسئله را مطرح کند و کره جنوبی نیز به قوانین بین‌المللی پایبند باشد. اما به‌هرحال این امر با فشار آمریکا صورت گرفته  و با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و تمام قوانین و حقوق بین‌المللی پشتیبان ایران است. درنتیجه مسئولان باید دراین‌خصوص از تمام ابزارهای لازم استفاده کنند.وی خاطرنشان کرد: ایران درگذشته باید چنین روزی را پیش‌بینی می‌کرد و این مبالغ نباید به‌صورت متراکم در کره‌جنوبی باقی می‌ماند. پول ایران باید همزمان به خزانه واریز می‌شد تا کره جنوبی فرصت انجام اقدامات آمریکا را نداشته باشد.
  لزوم رایزنی با چین و روسیه
هانی‌زاده ضمن تأکید بر استیفاء حق کشورمان از طریق قوانین بین‌المللی، می‌گوید: هرچند که بخشی از نهادهای بین‌المللی اکنون زیر سلطه آمریکا قرار دارند اما به‌هرحال ایران باید از تمام امکانات دیپلماتیک از شرایط موجود بهره بگیرد.
این کارشناس در واکنش به این‌که اکثریت مجامع بین‌المللی حامی آمریکا هستند و بااین‌وجود چه ضمانتی وجود دارد که جمهوری اسلامی بتواند حق خود را بازپس‌گیرد، عنوان کرد: قوانین دادگاه بین‌المللی لاهه ضمانت اجرایی دارد و ایران نیز باید از این ظرفیت استفاده و شرایطی فراهم کند که این دادگاه به نفع ایران رأی دهد. چراکه این حق ایران است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.