وقتی یک «متقلب» رئیس‌جمهور آمریکا ‌می‌شود! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25632
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱:۳۲ | 379 بازدید |
پرده برداری برادرزاده ترامپ از ساختار سیاسی فاسد نظام سرمایه‌داری؛

وقتی یک «متقلب» رئیس‌جمهور آمریکا ‌می‌شود!

نتشار کتاب جدید «مری ترامپ» برادرزاده رئیس‌جمهور آمریکا و افشاگری‌های وی در خصوص تربیت خانوادگی دونالد ترامپ و رفتارهای غیرمتعارف او، به‌شدت مورد استقبال شهروندان آمریکایی قرارگرفته است.
وقتی یک «متقلب» رئیس‌جمهور آمریکا ‌می‌شود!

انتشار کتاب جدید «مری ترامپ» برادرزاده رئیس‌جمهور آمریکا و افشاگری‌های وی در خصوص تربیت خانوادگی دونالد ترامپ و رفتارهای غیرمتعارف او، به‌شدت مورد استقبال شهروندان آمریکایی قرارگرفته است. فروش حدودیک میلیون نسخه از کتاب در روز نخست انتشار، به‌خوبی نشان می‌دهد که شهروندان حتی این کتاب را مؤثرتر و جذاب‌تر از کتاب جنجالی اخیر «جان بولتون»می‌دانند. نگارش کتاب «مری ترامپ»به زبانی ساده و غیرسیاسی، نقش به‌سزایی در استقبال افکار عمومی آمریکا از این اثر داشته است. در مقابل ، کسانی که تحولات سیاسی و امنیتی آمریکا را رصد می‌کردند ، مخاطبان اصلی کتاب «جان‌بولتون »بودند.درهرحال، خشم و عصبانیت ترامپ نسبت به انتشار کتاب مری ترامپ قابل‌درک است! این کتاب، تحت عنوان «بسیار زیاد و همیشه کافی نیست: خانواده من چگونه خطرناک‌ترین مرد جهان را ایجاد کرد» منتشر و در بازار عرضه شده و به‌وضوح نشان می‌دهد که چه اصول تربیتی و اخلاقی نازلی در خانواده ترامپ وجود داشته است. مری ترامپ تأکید کرده است که عمویش دونالد ترامپ زندگی‌اش را با تقلب و زورگویی  پیش برده است. بدون شک کتاب مری‌ترامپ بیش از آن‌که نشان‌دهنده فسادهای متعدد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد، مصداق عینی فساد ساختاری در آمریکاست. در ساختار فاسد نظام سرمایه‌داری، یک فرد متقلب، صرفا به دلیل داشتن ثروت زیاد و حمایت لابی‌های پشت پرده، رئیس‌جمهور آمریکا می‌شود. 
تلاش ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جنجالی 
رئیس‌جمهور آمریکا از ابتدا سعی کرد به هر نحو ممکن، جلوی انتشار کتاب برادرزاده‌اش را بگیرد. او به‌خوبی می‌دانست که با توجه به اسناد و شواهدی که «مری‌ترامپ»در این کتاب از آن‌ها استفاده کرده است، قدرت تکذیب بسیاری از ادعاهای مطرح‌شده علیه خود را نخواهد داشت. رئیس‌جمهور آمریکا که اعتقاد خاصی به«عوام‌گرایی» یا «پوپولیسم» دارد و آن را رمز پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ قلمداد می‌کرد، این بار با معادله سختی مواجه شده است. درصورتی‌که افشاگری‌های صورت گرفته در کتاب«مری ترامپ»منجر به رویگردانی بخشی از افکار عمومی نسبت به ترامپ شود، وی وضعیت انتخاباتی شکننده‌تری ( حتی نسبت به وضعیت اخیر) در ماه نوامبر خواهد داشت. 
به همین دلیل نیز ترامپ تلاش زیادی کرد تا کتاب «مری ترامپ»منتشر نشود. او به‌خوبی آگاه بود دامنه تأثیرگذاری این کتاب در بین افکار عمومی، گسترده‌تر از کتاب بولتون خواهد بود. اگرچه ترامپ و دیگر اعضای خانواده او، تلاش زیادی برای جلوگیری از انتشار این کتاب و عرضه آن در آمریکا کردند اما دادگاه فدرال انتشار کتاب خاطرات «مری ترامپ» را بلامانع دانست. انتشارات «سیمون و شوستر» که کتاب معروف اخیر جان بولتون تحت عنوان«اتاقی که در آن اتفاق افتاد» را نیز منتشر و به بازار ارائه کرده بود، کتاب «مری ترامپ»را منتشر کرده است. استقبال گسترده شهروندان آمریکایی از انتشار کتاب نوشته‌شده توسط «مری ترامپ»، منجر به خشم ترامپ و همراهانش شده است. کیلی مک‌کینی سخنگوی کاخ سفید، پیش‌ازاین اظهار داشت که کتاب «مری ترامپ» برادرزاده رئیس‌جمهور آمریکا حاوی ادعاهای مسخره‌ای است و پر از تفکرات توخالی  است.«مری ترامپ »دارای دکترای روانشناسی بالینی است. 
 افشاگری‌های برادرزاده ترامپ
«مری ترامپ»با زبانی ساده و گویا، از برخی واقعیات در پروسه تربیت خانوادگی عمویش دونالد ترامپ پرده برداشته است. او صراحتا عنوان کرده است که «فرد ترامپ» پدر ترامپ فردی بی‌عاطفه و سخت‌گیر بوده و اهمیتی برای ایجاد ارتباطات دوستانه با فرزندانش قائل نبوده است. ازاین‌رو دونالد ترامپ تربیت خشک و غیرمعمولی داشته که منجر به شکل‌گیری روحیات غیر عاطفی و غیراخلاقی در وی شده است. با خواندن کتاب مری ترامپ، کاملا مشخص می‌شود که چرا رئیس‌جمهور آمریکا صرفا به معاملات و مسائل مادی توجه می‌کند و «تجارت» برایش از هر چیز مهم‌تر است! فراتر از آن، مری ترامپ در کتاب خود ضمن افشاگری از فساد مالی برخی اعضای خانواده ترامپ ازجمله دونالد ترامپ، اذعان کرده است که  در طول مدت حضور ترامپ در قدرت،  اطلاعاتی درباره دارایی‌های شخصی ترامپ و سوابق مالیاتی وی را در اختیار نیویورک‌تایمز قرار داده است. این روزنامه در این خصوص رسما اظهارنظری نکرده است. وی در مقدمه این کتاب  که به‌صورت محدود در اختیار رسانه‌ها قرارگرفته، نوشته است : «می‌خواهم بنویسم که عمویم چگونه به مردی تبدیل شد که حالا سلامت، امنیت اقتصادی و بافت اجتماعی دنیا را تهدید  می‌کند.»
 ترامپ به‌شدت نگران است 
انتشار این کتاب ، رأی‌دهندگان مستقل ( در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) را تحت تأثیر قرار داده و منجر به رویگردانی بیشتر آن‌ها از ترامپ می‌شود، آن‌هم درحالی‌که رئیس‌جمهور آمریکا نیاز به رأی حداقل ۶۰درصد از رأی‌دهندگان مستقل ( جهت تکرار پیروزی در انتخابات) دارد. بازی برای ترامپ بسیار پیچیده شده است. رئیس‌جمهور آمریکا قدرت انکار با پاسخ‌دهی به بسیاری از ادعاهای مطرح‌شده در کتاب برادرزاده‌اش را ندارد. در مقابل، این کتاب می‌تواند محاسبات انتخاباتی ترامپ را برای همیشه بر هم زده و کابوس سختی را برای وی در ماه نوامبر رقم بزند. 
مشاوران دونالد ترامپ و اعضای کمپین انتخاباتی او نیز با نگرانی کامل مشغول رصد این کتاب هستند. حتی اگر کتاب مری ترامپ  روی تصمیم یک درصد از رأی‌دهندگان مستقل یا جمهوری‌خواه تأثیر بگذارد و آن‌ها را مجاب به عدم به گردش درآوردن آرای‌شان به سود ترامپ کند، رئیس‌جمهور آمریکا با مشکل سختی در مسیر فتح دوباره کاخ سفید مواجه خواهد شد. نباید فراموش کرد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی و در سه ایالت میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین ، با اختلاف کم‌تر از یک درصد توانست بر هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات غلبه پیدا کند و آرای الکترال این ایالات را به خود اختصاص دهد. اما این بار معادله می‌تواند نسبت به سال ۲۰۱۶ متفاوت باشد و کتاب مری ترامپ ( در کنار دیگر عوامل ) به کاتالیزوری جهت تحقق شکست رئیس‌جمهور آمریکا تبدیل شود. ترامپ هر اقدامی را برای جلوگیری از انتشار این کتاب صورت داد اما درنهایت رأی دادگاه، چیزی نبود که رئیس‌جمهور آمریکا تصور می‌کرد. ترامپ حدود سه هفته قبل از انتشار کتاب مدعی شده بود:
 «او (مری ترامپ) اجازه انتشار هیچ‌چیز را ندارد. می‌دانید، او برادری دارد که رابطه من و او خیلی خوب است و همگی باهم توافقی امضا کردیم که افشایی انجام ندهیم.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.