یک‌شنبه خاص روز ولایت و مجلس | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25370
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱ | 493 بازدید |
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی

یک‌شنبه خاص روز ولایت و مجلس

همه همکاران عزیز، وکلای ملت شریف، دین‌باور و انقلابی ایران در مجلس شورای اسلامی ، شاهد و مخاطب بیانات و رهنمون‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی  در جلسه به‌اصطلاح مجازی که درواقع  کاملا حقیقی و زنده و پویا برگزار شد، بودید و از منویات معظم له بهره‌مند شدیم.
یک‌شنبه خاص روز ولایت و مجلس

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی
همه همکاران عزیز، وکلای ملت شریف، دین‌باور و انقلابی ایران در مجلس شورای اسلامی ، شاهد و مخاطب بیانات و رهنمون‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی  در جلسه به‌اصطلاح مجازی که درواقع  کاملا حقیقی و زنده و پویا برگزار شد، بودید و از منویات معظم له بهره‌مند شدیم.
بنده قصد ندارم فرمایشات و توصیه‌های ایشان را به اهم و مهم دسته‌بندی نمایم، چون  تمام فرمایشات معظم له برای داخل و خارج از کشور و انقلاب و نظام همواره مهم و حکیمانه و تأثیرگذار بوده و ازنظر این‌جانب که بیش از ۱۲ سال در مجلس شورای اسلامی با سازوکارهای قانون‌گذاری و نظارت و نیازها و اولویت‌های کشور آشنا هستم، تمام توصیه‌ها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب به نمایندگان محترم مجلس یازدهم ، مهم، راهگشا، تخصصی و بعضا تقنینی بود.
توصیه به تقوی سیاسی از سوی ایشان در  آن روز مهم که روزی بسیار پرخیر و باارزش برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به شمار می‌رفت بسیار ارزشمند و نشان‌دهنده عمق بینش ایشان در راهبری مجلس دارد.

مجلس یازدهم، مجلسی خاص و در شرایط حساس جابه‌جایی قدرت‌های جهانی که با افول آمریکا و اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران و نیز نمایش قدرت تولید و اقتصاد چین همراه شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مقام معظم رهبری در آن روز از جایگاه ولی‌فقیه با نمایندگان مردم سخن گفتند و در بیاناتشان جایگاه ولی‌فقیه را برای نمایندگان مؤمن و انقلابی و کارآمد ، بسیار روشن و واضح بیان فرمودند و رسالت و تعهد نمایندگان انقلابی و مؤمن در مجلس یازدهم را  به‌عنوان خادمان ملت و پیروان ولایت دوصدچندان کردند، چراکه قاطبه نمایندگان محترم در مجلس یازدهم  ، شخصیت‌های مؤمن و انقلابی و جهادی و کارآمد و سیاستمدارانی دین‌باور هستند که در سخت‌ترین و حساس‌ترین زمان،  هم به‌لحاظ حجم مشکلات اقتصادی و شرایط سیاسی و هم به‌لحاظ شرایط خاص شروع ویروس کووید ۱۹  بارأی انسان‌های دین‌باور و انقلابی و فهیم و بابصیرت به مجلس راه یافتند. این مردم فهیم همان‌هایی هستند که از ابتدای انقلاب و دفاع مقدس پای انقلاب اسلامی و تمامیت کشور ایستادند و همه تحریم‌ها و سختی‌های چهار دهه گذشته را به جهت حفظ انقلاب و کشور تحمل نمودند و یا از نسل همان‌ها هستند که در هیچ شرایطی طی دهه‌های گذشته صحنه را خالی نکرده‌اند و لذا انتخابات سوم اسفند ۱۳۹۸  یکی از باکیفیت‌ترین انتخابات در جمهوری اسلامی بود، هم از جهت انتخاب‌کنندگان  و هم از جهت انتخاب شوندگان. انتخاب‌کنندگان که مؤمن و انقلابی ، منتخبین هم  عموماانقلابی و سیاستمدار باتقوا ، نه سیاسی‌کار چون بین این دو تفاوت است. سیاسی‌کار مانند برخی از نمایندگان ادوار گذشته، چراکه یک شخصیت سیاستمدار دین‌باور ، دارای شاخصه‌های مثبت و پایدار است و با یک فرد سیاسی‌کار منفعت‌طلب و حامی فتنه و فتنه‌گری هیچ‌وجه مشترکی  ندارد. سیاستمدار مؤمن و انقلابی در نظام اسلامی تلاش می‌کند در مدیریت‌های حکومتی و تصمیم‌گیری کلان نظام اسلامی برای مدیریت جامعه اسلامی بدون مقاصد و منافع فردی و حزبی خدمت نماید و معتقد است فعلش،تلاشش و سیاستمداری‌اش تکلیف و عبادت است و اجر ‌اخروی دارد ، لکن یک  فرد سیاسی‌کار هیچ شاخصه ، هدف و شخصیت مثبتی ندارد چون مسائل غیرسیاسی را قربانی اهداف شخصی و  منافع حزبی می‌کند و با هزینه عمومی  مقاصد سیاسی خود یعنی دست‌یابی به پست و مقام بالاتر را دنبال می‌کند، لذا کلام و بیان و نوشته‌اش همه جنبه  تبلیغاتی و خودنمایی دارد، درنتیجه اینجانب از باب «فَذَکِر اِنَّ الذِکری تنفَُع المومنین»دو نکته را به محضر شریفتان عرض می‌کنم. نکته اول، همان‌طورکه رهبر معظم انقلاب فرمودند:  سؤال و تفحص حق مجلس است؛ توهین و دشنام جایز نیست، لذا اگر وزیری برخلاف منافع ملی و بی‌توجه به تذکرات مکرر رهبر حکیم انقلاب در عدم اعتماد به آمریکا و غرب و حمایت‌هایی که در طول مذاکرات از جایگاه و مسند وزارت خارجه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کاری انجام داده و قراردادی را بر «فرض اشتباه» در اعتماد  به دشمن امضاء کرده، و به همگان هم ثابت شده که برجام غیر از خسارت هیچ نفعی برای کشور نداشته ،لکن بازهم  بر تحمیل  اشتباه خود به ملت پافشاری کنند و در مجلس انقلابی و هوشمند یازدهم ، نبض جسد برجام را بگیرد و اظهار کند برجام از افتخارات کشور است،  تحمل شنیدن این سخنان برای این مجلس کارآمد و جهادی  سخت است،لکن  راهکارش سؤال و تفحص وفق قانون است، که رهبر معظم انقلاب فرمودند:
 * نقشه کلی تعامل قوا، از جانب دستگاه اجرایی و قوه قضائیه به این‌گونه است که آن‌ها باید مصوبات مجلس را به‌صورت دقیق و کامل اجرا کنند و هیچ‌گونه تعللی در این زمینه جایز نیست.
* این تعامل از جانب مجلس نیز باید به این‌گونه باشد که در مصوبات، ظرفیت‌ها و واقعیت‌های کشور در نظر گرفته شود.
* روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به‌عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبت بدون علم به دولتمردان به‌هیچ‌وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
*حتی در خصوص رئیس‌جمهور محترم  که به‌احتمال‌زیاد در روزهای آتی  به صحن مجلس تشریف می‌آورند،تا زمانی که در حصن تأیید و تنفیذ حکم ولایت‌فقیه قرار دارند، ضمن لحاظ نمودن ارشادات اخلاقی و فقهی رهبر معظم انقلاب که فرمودند. دستگاه اجرایی باید مصوبات مجلس را به‌صورت دقیق و کامل اجرا کنند و هیچ‌گونه تعللی در این زمینه جایز نیست، رابطه مجلس با ایشان ، مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص ،با اهرم  قدرت مجلس که به‌فرموده امام راحل  مجلس  در رأس امور است ، باشد و لذا با تکیه‌بر قدرت مجلس باید اولا از رئیس‌جمهور محترم به‌عنوان رئیس قوه‌مجریه با جدیت خواست پاسخگوی وضعیت حاد معیشتی مردم در خصوص بی‌ثباتی  بازار ارز، خودرو ، طلا و مسکن  که به وجود آورده باشد و در ثانی ،مصوبات  مجلس را به‌صورت دقیق و کامل اجرا نماید.
در آخر ضمن شکرگزاری به درگاه الهی به‌خاطر نعمت ولایت و تشکر از همکاران محترم در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین انقلابی و مؤمن در سایر ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی و تشکر از صبوری و مقاومت مردم شریف کشور به جهت تحمل سختی‌های این ایام که حتما  بعون الله تعالی و با تمهیدات انقلابی و عالمانه نمایندگان مورد اعتمادشان  در مجلس شورای اسلامی ، از آن عبور خواهیم کرد ، پیشنهاد می‌نمایم، روز ملاقات نمایندگان مجلس یازدهم  با مقام معظم رهبری را روز ولایت‌ومجلس نام‌گذاری نمایند. 

نویسنده : سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.