محکومیت آمریکا در ترور حاج قاسم خواست تمام ملت‌هاست | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24880
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۴۷ | 230 بازدید |
فداحسین مالکی ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

محکومیت آمریکا در ترور حاج قاسم خواست تمام ملت‌هاست

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر محکومیت آمریکا در ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در گفت‌وگو با« رسالت» بیان کرد: گزارشی که گزارشگر حقوق بشر در سازمان ملل مطرح کرد درواقع خواسته تمام ملت‌های دنیاست.
محکومیت آمریکا در ترور حاج قاسم خواست تمام ملت‌هاست

‌|حانیه مسجودی‌|
فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر محکومیت آمریکا در ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در گفت‌وگو با« رسالت» بیان کرد: گزارشی که گزارشگر حقوق بشر در سازمان ملل مطرح کرد درواقع خواسته تمام ملت‌های دنیاست. پس از شهادت مظلومانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تمام دنیا حتی داخل آمریکا نیز این حرکت را محکوم کردند  و تاکنون ندیدم که کشوری این اقدام را قانونی بداند و کمتر کشوری از این اقدام حمایت کرده است.
وی افزود: آمریکا چنین موضع‌گیری سازمان ملل را که به‌طور صریح انجام داده یک شوک عمیق تلقی می‌کند. زیرا آن‌ها قائل به رعایت حقوق بشر نیستند و خودباوری‌شان به حدی است که حاضر نیستند حتی در مجامع بین‌المللی پاسخگو باشند!
وی ادامه داد: ازطرفی شتاب‌زدگی در موضع‌گیری امروز پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییت و صحبت‌هایش به‌طور کامل مشهود و مشخص بود که انتظار نداشته است یک گزارشگر حقوق بشر در سازمان ملل، آمریکا را محکوم کند. چراکه مایک پمپئو به گزارش «اگنس کلامارد» که این ترور را مغایر منشور ملل متحد دانسته بود، واکنش نشان داد و در دفاع از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، گزارش سازمان ملل متحد را ساختگی و فریبنده توصیف کرد.
مالکی ادامه داد: نکته قابل‌توجه بعدی این است که آمریکایی‌ها به‌هیچ‌وجه در طول دو دهه اخیر قائل به رعایت حقوق بشر نبوده و نیستند. کشتاری که آمریکا در عراق انجام داد و مردم مظلوم این سرزمین را به شهادت رساند و حمله‌ای که به بهانه حادثه ۱۱ سپتامبر به افغانستان کرد، چه نوع حقوق بشری است؟ جنایاتی که در عراق سوریه، یمن و نقاط مختلف دنیا انجام می‌دهد رعایت حقوق بشر است؟ آمریکا به حقوق هیچ بشر و ملتی احترام نمی‌گذارد.
 این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: زبانی که آمریکایی‌ها می‌فهمند زبان مقاومت ملت‌ها است. مقاومت و مقابله‌ای که تاکنون در صحنه عراق و سوریه توسط سردار مقاومت رخ داد، آمریکایی‌ها را به انزوا و شکست سیاسی کشاند. با این‌ها فقط باید با زبان مقاومت صحبت کرد. زیرا هیچ‌وقت زبان دیپلماسی را نفهمیدند. سال‌هاست که ما با زبان دیپلماسی در قضیه برجام با آمریکایی‌ها اماواگرها  داشته‌ایم. اما چه نتیجه‌ای حاصل شد؟ درنهایت تمام تعهدات را زیر پا گذاشتند و قانون را نقض کردند!
گزارش خانم کلامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در شورای حقوق بشر را نیز که جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و همرزمانش را مغایر با موازین حقوق بشری و نقض صریح  منشور ملل متحد دانست به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم سازمان ملل از لاک دفاعی خارج شود و این شائبه‌ها مبنی بر اینکه همواره مطیع آمریکا بوده است را از بدنه خود خارج کند.
مالکی بیان کرد: ما باید راه سردار شهید قاسم سلیمانی و مقاومت را ادامه و بر منابع داخلی خود تکیه کنیم و در شرایط امروز جامعه باید از نیروهای انسانی و منابع خدادادی استفاده کنیم. ما با بسیاری از کشورهای دنیا مرز داریم و ارتباط قوی‌تر کشور باید با کشورهای همسایه و منطقه تقویت شود. این موقعیت‌ خاصی است که جمهوری اسلامی ایران دارد و تمام این‌ ظرفیت‌ها نشان می‌دهد کشورمان نیازی به تجارت با اروپا و آمریکا ندارد.
وی افزود: صحبت این نیست که درهای کشور را رو به دنیا ببندیم. مسئله این است که نباید به غربی‌ها تکیه کنیم. باید به همسایگان توجه داشته باشیم زیرا بهترین بازار صادرات را در عراق ،افغانستان، پاکستان و حتی ترکیه داریم، اما از آن به نحو احسن استفاده نکردیم.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این‌که آمریکا و غرب زمانی که حاج قاسم پرچم مقاومت را برافراشته نگه‌داشته بود و به‌ویژه زمانی که او را ترور کردند پذیرفتند که جمهوری اسلامی ایران قدرت منطقه است، تصریح کرد: ما باید این قدرت را حفظ کنیم. قصد لشکرکشی به‌جایی نداریم اما اجازه نمی‌دهیم که پای مزدوران آمریکایی‌ به حریم جمهوری اسلامی ایران باز شود. چه کسی به آمریکایی‌ها گفته است دو هزار کیلومتر در مرزهای شرقی ما در افغانستان مستقر شوند، چرا این کار را می‌کنند؟
مالکی در انتها افزود: این حق جمهوری اسلامی ایران است که با زبان خود آمریکایی‌ها پاسخشان را بدهد. کشور ما می‌تواند محکومیت آمریکا در ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را در مجامع بین‌المللی پیش ببرد. اما ما در این عرصه کم‌کاری کرده‌ایم. اگر در سازمان‌های بین‌المللی با زبان حقوقی حرکت می‌کردیم بسیاری از خواسته‌هایمان عمل می‌شد. درحالی‌که ۷ سال کشور را به سمت برجام بردیم، گرفتار شدیم و نتیجه‌ای حاصل نشد!

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.