دستگاه دیپلماسی باید مددکار حوزه اقتصادی باشد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24580
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۱۴ | 248 بازدید |
سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس :

دستگاه دیپلماسی باید مددکار حوزه اقتصادی باشد

سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی است لذا لازم است تا دستگاه دیپلماسی نیز مددکار حوزه اقتصادی باشد.
دستگاه دیپلماسی باید مددکار حوزه اقتصادی باشد

سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی است لذا لازم است تا دستگاه دیپلماسی نیز مددکار حوزه اقتصادی باشد.
سمیه رفیعی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «رسالت» اظهار داشت: وزیر امور خارجه در طول این سال‌ها زحمات زیادی کشیده است و کسی منکر این زحمات نیست. اما واقعیت این است؛ هدفی که ترسیم‌شده بود با واقعیت امروز تفاوت معناداری دارد لذا نمایندگان مجلس یازدهم نمی‌توانند به‌راحتی از کنار آن عبور کنند. 
وضعیت اقتصادی امروز کشور و مواضع نه‌چندان مستحکم دستگاه دیپلماسی عامل ناراحتی و نارضایتی مردم و موکلین آن‌ها در مجلس شده است و گزارشی که وزیر امور خارجه در صحن علنی دیروز ارائه کرد، بیانگر یک فضای کلی از وظیفه ذاتی دستگاه دیپلماسی بود که آن‌هم باید عملیاتی و اجرایی شود. وی افزود:  ظریف در ارائه گزارش خود مطرح کرد که همکاران ما در وزارت امور خارجه کار سیاسی و امنیتی  آموخته و  به مسائل اقتصادی واقف نیستند درصورتی‌که اولویت کشور اقتصادی بوده و دستگاه دیپلماسی باید به مسائل اقتصادی و تأمین منافع اقتصادی به نفع مردم ورود جدی کند.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اظهارات ظریف مبنی بر راه‌اندازی معاونت اقتصادی در وزارت خارجه، گفت: اولویت دستگاه دیپلماسی کشور مسائل سیاست خارجی و دفاع از اقتدار ملی است، اما مسئله اینجاست؛ تا زمانی که اولویت‌های داخلی کشور به‌درستی احیاء نشود، تأمین منافع ملی هم احیاء نمی‌شود. امروزه یکی از مهم‌ترین منافع ملی کشور دیپلماسی اقتصادی است.رفیعی ادامه داد: در شرایطی که دنیا ایران را تحریم می‌کند نیاز به ورود تخصصی و مطالبه گری از سوی وزارت خارجه وجود دارد، متأسفانه این رویکرد در دستگاه دیپلماسی قوی نبود و در حال حاضر با کشورهایی که بیشترین موافقت‌نامه‌های بین‌المللی راداریم کمترین مبادلات تجاری انجام‌شده است به‌طوری‌که با بعضی از آن‌ها هفت توافق‌نامه داریم اما کمترین مبادلات تجاری و بازرگانی را در طول این سال‌ها داشته‌ایم لذا نتوانسته‌ایم در مسائل اقتصادی، پیش برنده منافع ملی باشیم. 
 رفیعی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس به سؤالات نمایندگان پاسخ روشن و مشخصی نداد. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که دنیا باید بداند که پشت دستگاه دیپلماسی نمایندگانی از جنس مردم و دغدغه‌مندان نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دارند و پشت دیپلمات‌های خود را خالی نمی‌کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.