مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24111
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴ | 176 بازدید |
قالیباف، رئیس مجلس در نشست با اقتصاددانان جوان:

مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است

رئیس مجلس گفت: مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است و تک‌تک نمایندگان در میدان عمل به فکر آن‌ها هستند.
مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است

رئیس مجلس گفت: مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است و تک‌تک نمایندگان در میدان عمل به فکر آن‌ها هستند.
به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف در نشست با اقتصاددانان جوان ضمن تبریک میلاد حضرت ثامن‌الحجج حضرت امام رضا (ع)، گفت: اگرچه افرادی که به مجلس آمدند بهترین‌ها نبودند اما به‌یقین پاسخگوی مردم خواهند بود و به قول خود وفادار هستیم، همچنین دوستان خوبی   که به مجلس راه نیافته‌اند، در کنار خودمان خواهیم داشت و لذا خود را مکلف می‌دانم در تمامی امور، بستر را برای استفاده از نظرات شما عزیزان فراهم کنم چراکه مجلس به‌تمامی شما نیاز دارد.
قالیباف از اقتصاددانان حاضر در جلسه خواستار ارائه یک پیشنهاد روشن در رابطه با چگونگی کمک به مجلس شد و افزود: چگونگی کمک به مجلس دو بخش دارد؛ ابتدا تحول در درون مجلس و دوم تحول در بیرون مجلس و انجام رسالت‌هایی که خانه ملت بر عهده دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت بیان حرف واحد از سوی قوه مقننه، گفت: مجلس اگر حرفی می‌زند باید پشت آن اقدام  باشد تا مردم احساس کنند خانه ملت همان‌جایی است که از تمام مسائل مادی و معنوی آن‌ها دفاع می‌کند.
وی بابیان اینکه اقدامات هر یک از ۲۹۰ نفر از نمایندگان به نام تمامی مجموعه مجلس نوشته می‌شود، تصریح کرد: مردم به‌ویژه در این شرایط سخت، مجلس را یک مجموعه واحد می‌بینند لذا تا تحول در درون مجلس اتفاق نیفتد کاری پیش نخواهد رفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس یازدهم ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، اظهار کرد: قوه مقننه قادر است در یک دوره ۵ ساله ثبات اقتصادی در کشور ایجاد کند اما تحقق آن نیازمند پیگیری چهار رویکرد است، به همین منظور باید در هر تصمیمی جایگاه شفاف‌سازی، هوشمند سازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی مشخص شود. همچنین ازآنجاکه مجلس یازدهم تلاش خود را با رویکرد مسئله محوری آغاز کرده، مدنظر قرار دادن این ۴ رویکرد برای حل هر مسئله در تصمیمات ضروری است.
وی بابیان اینکه نباید با آزمون‌وخطا جلو رفت و تجربیات گذشته را تکرار کرد، گفت: اکنون وقت عمده‌ای از مجلس صرف نطق و تذکر می‌شود که تعداد آن‌ها به چندین هزار رسیده اما سؤال این است چرا باید وقت مجلس را این‌گونه گرفت؟ آیا نمی‌شود این تذکرات را به‌وسیله هوشمند سازی در سیستم و پلتفرم مطرح کرد و مسئولان مربوطه همان روز تذکرات را ببینند و مکلف به پاسخگویی در همان سیستم شوند؟ همچنین برای اطلاع مردم حوزه انتخابیه از فعالیت‌های نمایندگان می‌توان از روش‌های دیگری استفاده کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به اقتصاددانان حاضر در این نشست هم‌اندیشی گفت: مردمی سازی اقتصاد در دستان شما است، در هر حوزه  انتخابیه فقط در مبحث اقتصادی حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر می‌توانند کنار هر نماینده قرار گیرند و به‌یقین تحولات بسیاری رخ خواهد داد لذا در نظر گرفتن یک پلتفرم ضروری است.
*صبر مردم به دلیل مشکلات اقتصادی به سر آمده است
قالیباف بابیان اینکه صبر مردم به دلیل مشکلات اقتصادی به سر آمده است، تصریح کرد: طبقه متوسط شهری امکان خرید مسکن را طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده برای خود متصور بود اما اکنون این انتظار صدساله شده، طبقه فقیر نیز دیگر امیدی ندارد و باوجودآنکه هرروز در حال از دست دادن دارایی خود است پاسخ روشنی مبنی بر اینکه وضع کنونی تا چه زمانی ادامه دارد دریافت نمی‌کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خود را برای شنیدن صحبت‌های تمامی جوانان حوزه اقتصاد مسئول دانست و گفت: توقع من از فعالان حوزه اقتصاد و جمع حاضر این است که هر کاری که باید انجام دهیم را به ما بگویند، همچنین جوانان دیگر در حوزه‌های انتخابیه به کمک مجلس بیایند تا کار پیش رود.
وی از اقتصاددانان حاضر در نشست خواست تا طرح واحد خود را برای برون‌رفت از مشکلات هرچه سریع‌تر به مجلس ارائه دهند.
قالیباف با اعتقاد به اینکه مردم باید احساس کنند مجلس خانه ملت است و تک‌تک نمایندگان در میدان عمل به فکر آن‌ها هستند، گفت: هیچ تحولی از بالا به پایین اتفاق رخ نمی‌دهد، باید از پایین‌ترین سطوح به سمت بالا برویم، درواقع تحول باید از پایین صورت گیرد لذا بهتر است جمع خود را گسترش دهیم و همه را پای‌کار بیاوریم مثلا  در  بحث نظارت، چه نظارتی بهتر از نظارت مردم بر مسئولان.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری ایجاد سامانه ۱۹۷ در ناجا، گفت: با ایجاد این سامانه مردم بر پلیس نظارت کردند، اکنون چرا مردم بر اجرای قانون نظارت نکنند درحالی‌که حق آن‌هاست و مجلس باید این فرصت را به مردم دهد لذا بهتر است جوانان فعال در این حوزه، پلتفرم‌های نظارت و اجرایی سازی آن را ایجاد کنند.
بنابراین گزارش در این نشست که افزون بر ۴۰ اقتصاددان، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه، احسان خاندوزی نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی و قربان‌زاده مشاور رئیس مجلس حضور داشتند، اقتصاددانان جوان مسائل موردنظر خود را با رئیس مجلس در میان گذاشتند.
از مهم‌ترین محورهای مطرح‌شده در این دیدار می‌توان به «ارائه یک مدل مشخص و دانش‌محور برای اداره کشور، راه‌حل‌های برون‌رفت از انباشت مشکلات، اصلاح نظام پولی، اصلاح ساختار بودجه کشور، اصلاح سیاست‌ها در حوزه نفت و انرژی، تعامل با کارشناسان جوان اقتصادی، حل ضعف قانون‌گذاری در حوزه اقتصاد دیجیتال، مغفول ماندن اقتصاد دیجیتال از چشم مسئولان، طرح مشکلات متعدد کسبه و بازاریان، همچون حوزه مالیات، ضرورت کنترل بازار، موردتوجه قرار دادن اقتصاد فضای مجازی فراتر از اقتصاد دیجیتال، اصلاح ساختار اقتصادی کشور و رسیدن به اقتصاد مردمی، ضرورت در نظر گرفتن بیمه بیکاری فراگیر، رسیدگی به وضعیت بازار پرالتهاب بورس، اخذ تصمیمات سریع در کوتاه‌مدت برای حوزه اقتصاد و …» اشاره کرد.
*نیازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستیم
قالیباف همچنین در نشست مجمع نمایندگان استان تهران ضمن تبریک ایام میلاد هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت، گفت: جلسات مجمع نمایندگان استان تهران باید زمان‌بندی مشخص و ثابتی داشته باشد تا از وظیفه اصلی خودمان که نمایندگی مردم شهر است، بازنمانیم. بنده هم خودم را موظف می‌دانم به‌صورت مداوم در این جلسات شرکت کنم.
وی با تأکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم هستیم، گفت: ملاقات‌های مردمی بیش از آنکه برای مردم مؤثر باشد، برای ما اثرگذار است و باعث می‌شود از فضای مردمی دور نشده و مشکلات آنان را فراموش نکنیم.
قالیباف بابیان اینکه نمایندگان استان تهران باید بر اساس مناطق تهران تقسیم و به مشکلات مردم رسیدگی کنند، گفت: بهتر است مسجدی را برای حضور نمایندگان در ساعت معین از هفته مشخص کرده و به مردم نیز اطلاع‌رسانی شود تا برای بیان مشکلات و مطالباتشان به نمایندگان حاضر مراجعه کنند.
*سه اولویت رفع آسیب‌های اجتماعی در تهران
رئیس قوه مقننه کشورمان در خصوص مشکلات کلان استان تهران به معضلات آب، هوا، خاک و آلودگی صوتی، گفت: تمامی مشکلات شهر تهران به این موضوعات اساسی مرتبط می‌شود. به‌عنوان‌مثال آلودگی هوا تا حد زیادی به وسایل حمل‌ونقلی و خودروها مربوط بوده و کنترل آلودگی‌ها درگرو توسعه حمل‌ونقل عمومی است.
وی بابیان اینکه بر اساس مطالعات انجام‌شده حدود ۸۱ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به وسایل نقلیه و خودروهاست، تأکید کرد: اینکه برخی منشأ آلودگی‌ها را پالایشگاه‌ها و کارخانه سیمان عنوان می‌کنند صحبتی غیر کارشناسی است. بنده معتقدم با برنامه‌ریزی مشخص و مدون می‌توانیم طی ۶ سال آلودگی هوای شهر را به حداقل ممکن برسانیم. برقراری ارتباط ریلی بین شهر تهران با مناطق اطراف ضمن کاهش آلودگی هوا، توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد و در حال حاضر سرمایه‌گذارانی برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند و می‌توانیم در اولین گام از این ظرفیت استفاده کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی آلودگی صوتی شهر تهران را ازجمله معضلات مهم پایتخت دانست و افزود: آلودگی‌های صوتی شهر همانند فَنی هستند که شبانه‌روز و بی‌وقفه در گوش شهروندان روشن است و باید برای کاهش آن برنامه‌ای داشته باشیم.
وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی شهر تهران افزود: مواد مخدر، طلاق و زنان سرپرست خانوار سه اولویتی است که باید برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به آن‌ها پرداخته شود.
قالیباف به وجود ۳ هزار هکتار بافت فرسوده در شهر تهران اشاره کرد و افزود: بافت‌های فرسوده تنها به مناطق جنوبی تهران مربوط نمی‌شود. بلکه بسیاری از مناطق شمالی شهر همچون فرحزاد با این مشکل روبه‌رو هستند. طی مصوبه مجلس مقرر شد هرسال ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده کشور اصلاح شوند تا درنهایت طی ۱۰ سال تمامی بافت‌های فرسوده کشور احیا شود، اما در طول ۷ سال تنها ۱۳ درصد از این بافت‌ها در کل کشور احیا شد درحالی‌که ۴۱ درصد بافت‌های فرسوده تهران بدون هیچ کمکی از اعتبارات ملی در این بازه زمانی اصلاح و احیا شد.
رئیس قوه مقننه کشورمان، سنددار نبودن زمین‌های شهر تهران را از مشکلات دیگر پایتخت دانست و تصریح کرد: افراد بسیار زیادی در مناطق ۴ و ۱۹ تهران زمین‌ها را به‌صورت قولنامه‌ای خریداری کرده و بیش از ۲۰ سال است که در آنجا سکونت دارند. با توجه به اینکه به دلیل قولنامه‌ای بودن و نداشتن سند رسمی، پروانه ساخت هم به آن‌ها داده نمی‌شود، به‌ناچار به‌صورت شبانه، مخفیانه و خلاف قانون اقدام با ساخت‌وساز می‌کنند.
وی ادامه داد: برای حل مشکلات سنددار نبودن زمین‌ها لایحه‌ای را به شورای شهر تهران ارائه کردیم و مصوب شد افرادی که بیش از ۳۰ سال زمین را تحت تصرف بدون معارض داشته باشند، به‌صورت رسمی متعهد شوند در صورت وجود مالک، رضایت آن را جلب کند و سپس پروانه ساخت دریافت کنند. معتقدم این موضوع باید به‌صورت طرح در مجلس هم بررسی و در صحن مجلس به قانون تبدیل شود تا تمامی مشکلات زمین‌های بی سند در کشور حل شود.
قالیباف افزود: اگر در ۴ موضوع مدرسه، محله، مسجد و منزل متمرکز شویم، بسیاری از مشکلات مربوط به شهر تهران حل خواهد شد، ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنم برای بررسی مشکلات استان تهران، مجمع نمایندگان هر ۱۵ روز یک‌بار پس از نماز مغرب و عشا جلسه‌ای داشته باشد.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.