زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 23991
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۲۵ | 322 بازدید |
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس:

زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود

رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت ایجاد تحول در مدیریت کشور، گفت: زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود البته این به معنای آن نیست که به نیروهای باتجربه در محیطی مانند مجلس نیازی نداریم.
زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود

رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت ایجاد تحول در مدیریت کشور، گفت: زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود البته این به معنای آن نیست که به نیروهای باتجربه در محیطی مانند مجلس نیازی نداریم.
به گزارش مهر به نقل از صداوسیما، محمدباقر قالیباف با حضور در جلسه برگزاری آزمون انتخابی دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، رکن رشد و تحول در هر مجموعه را نیروی انسانی برشمرد و گفت: اگرچه در بحث توسعه همواره بر منابع مادی و انسانی اشاره می‌شود، اما منابع انسانی تنها رکن توسعه است، زیرا منابع مادی هم با توان و ظرفیت انسانی فراهم می‌شود به این معنی که افراد باتدبیر، خلاقیت و مدیریت، منابع مادی را با خود همراه می‌کنند.
رئیس مجلس در ادامه با یادآوری هفته قوه قضائیه به نقل‌قولی از شهید بهشتی پرداخت و خاطرنشان کرد: شهید بهشتی رضوان‌الله علیه وجود هر حجابی بین کارگزار و مردم، کارگزار و کارمندانش را خلاف شرع می‌دانست یعنی بر این باور بود که تحت هیچ شرایطی در نظام اسلامی نباید ارتباط بین کارگزار و مسئول با زیردستان و مردم قطع شود و در این میان واسطه‌ای حتی به بهانه امنیت و حفظ جان ایجاد شود.
قالیباف افزود: در بزرگداشت شهید بهشتی از ایشان بیاموزیم که در نظام اسلامی ارتباط بین مسئول و کارگزار با مردم و کارکنان و مجموعه خود باید چگونه باشد.
رئیس مجلس با تأکید بر اهمیت نیروی انسانی، وجود فساد، تبعیض و مؤثر بودن تحریم‌ها را ریشه در ناکارآمدی و ضعف در مدیریت دانست و گفت: مدیریت برای حل‌وفصل چنین مشکلاتی باید به نیروی انسانی توجه ویژه داشته باشد؛ اساس کار در مدیریت است به‌طوری‌که وجود مدیران به همراه منابع و ظرفیت‌های انسانی، خلاقیت‌ها، وقت گذاری‌ها و علم و دانش می‌تواند مؤثر واقع شود.
قالیباف با تأکید بر اینکه مشکل کشور امکانات و منابع نبوده بلکه مدیریت است افزود: قانون اساسی دو رکن صحن و کمیسیون برای مجلس شورای اسلامی تعریف می‌کند به‌طوری‌که تمامی پشتوانه فنی و محتوایی صحن در اختیار کمیسیون‌ها است که محتوا و کار کارشناسی دقیق و خداپسندانه را تنظیم و به صحن ارسال می‌کنند، همین‌جاست که به نقش مهم دبیران و تیم کارشناسی پی می‌بریم.
رئیس مجلس نقش تیم دبیران و کارشناسان کمیسیون‌ها را در انجام کار محتوایی پراهمیت و اساسی برشمرد و تأکید کرد: بار سنگینی بر دوش دبیران کمیسیون‌ها است، همان‌گونه که بنده در پیشگاه خداوند مسئول هستم شما دبیران نیز مسئول هستید که آیا وظایف خود را تحت نفوذ و با بده بستان انجام می‌دهید یا بر اساس قوانین، با تخصص و بر اساس انصاف و تشخیص درست عمل می‌کنید؟
قالیباف با یادآوری جایگاه مجلس، ادامه داد: مجلس باید در رأس امور باشد، اما هم‌اکنون نیست و باید در رأس امور قرار گیرد.
وی تأکید کرد: در حوزه مدیریتی به دلیل ضعف موجود به سمت شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته‌سالاری نمی‌رویم؛ واقعیت آن است که در نظام اسلامی برای حل مسئله در هر کار، ساختاری و رفتاری باید از پایین به بالا حرکت کنیم.
قالیباف با تأکید بر شایسته گزینی در انتصاب دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس، تصریح کرد: برای حرکت در مسیر شایسته پروری، باید زمینه آموزش و کارورزی را فراهم کنیم البته دبیران هم باید تلاش کنند تا این قابلیت ایجاد شود.
وی با یادآوری اختیارات رئیس مجلس در انتخاب دبیران کمیسیون‌ها مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس تأکید کرد: هرگز چنین اختیاری را قبول ندارم که باسلیقه شخصی و بدون ضابطه دست به‌گزینش بزنم و بر این باورم که باید شایسته گزینی اتفاق بیفتد، شایسته گزینی به معنی ایجاد فرصت برای شرکت ۲۰۰ نفر در آزمون به‌طوری‌که فرصت برای همه فراهم شود و این‌طور نباشد که با دایره بسته چندنفری که می‌شناسیم یا چندنفری که توصیه می‌کنند حجت بر ما تمام شود که فردی را برداریم یا بگذاریم.قالیباف با تأکید بر اینکه کارمندان اهمیتی کمتر از نمایندگان ندارند، افزود: بستر کار را شما کارمندان فراهم می‌کنید، درنتیجه رفتار و تعامل شما و نمایندگان است که در حوزه کارکرد و ساختار شاهد خروجی هستیم. تصمیم و اقدام ما مسئولان و کارگزاران نظام و شمای کارمند و کارشناس است که مردم کشور را فقیر یا ثروتمند می‌کند، آن‌ها را به سمت آسایش و آرامش می‌برد یا شرایطی ایجاد می‌کند که برخی مجبور می‌شوند پشت‌بام اجاره کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر باور جوان‌گرایی افزود: زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود البته این به معنای آن نیست که به نیروهای باتجربه در محیطی مانند مجلس نیازی نداریم یا همه جوان‌ها بی‌تجربه هستند، ولی نباید پست‌ها و مسئولیت‌ها را در اختیار کسانی قرارداد که قابلیت آن کار را ندارند.وی چرخش و تغییر را اصلی انکارناپذیر توصیف کرد و ادامه داد: باید با شایسته گزینی و اجرای قانون به سمت عادلانه بودن حرکت کنیم، به‌طور طبیعی هر آمدنی، رفتنی دارد. ممکن است تغییرات در برخی موارد سخت باشد، ولی لازمه کار است.رئیس مجلس گفت: کارهای زیادی در مجلس وجود دارد که با دست شما کارکنان باید انجام شود، ان‌شاءالله دست‌به‌دست هم دهیم و با تحول در مجلس شورای اسلامی، باعث ایجاد تحول در اداره کشور شویم و بتوانیم پیگیر مسائل مردم باشیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.