دغدغه اصلی شهید بهشتی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 23766
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سرمقاله تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰:۰۷ | 228 بازدید |

دغدغه اصلی شهید بهشتی

این روزها سالگرد بزرگداشت شهید آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران باوفای امام‌(ره) است. بهشتی را باید بدون شك یكی از بزرگترین پایه‌گذاران اساس و مبانی جمهوری اسلامی دانست.
دغدغه اصلی شهید بهشتی

محمدكاظم انبارلویی

این روزها سالگرد بزرگداشت شهید آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفای امام‌(ره) است. بهشتی را باید بدون شك یكی از بزرگترین پایه‌گذاران اساس و مبانی جمهوری اسلامی دانست. تلاش او در بنیانگذاری دستگاه قضائی نوین جمهوری اسلامی و نیز به سامان رساندن نشست‌های پرچالش مجلس خبرگان قانون اساسی ماندنی و قابل ستایش است. او قانون اساسی جمهوری اسلامی را با خون خود نوشت و به همین دلیل منافقین و لیبرال‌ها كمر به قتل او بستند.
او افشاگر شرارت و خیانت‌های منافقین و لیبرال‌ها و خنثی‌كننده توطئه‌های آن‌ها در به وجود آوردن انحراف در جمهوری اسلامی بود. شهادت او و یاران باوفایش نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی است. این خون‌ها آن‌هم در اوج شرارت استكبار جهانی در تحمیل یك جنگ خانمانسوز و حمله نظامی خارجی، جان و روح تازه‌ای به ملت ایران بخشید و كشور را  از افتادن به دره انحراف لیبرالیسم نجات داد.نزدیك به ۴۰ سال است از شهادت مظلومانه سیدالشهدای انقلاب كه امام فرمود؛ «شهید بهشتی مظلوم بود و مظلوم زیست و خار چشم دشمنان بود» می‌گذرد.
​​​​​​​در این ۴۰ سال در مورد خدمات و زحمات شهید بهشتی و مبانی فكری و عملی او سخن بسیار گفته شده است. او كمر نفاق و لیبرالیسم را با تحلیل‌های هوشمندانه و هشداردهنده خود شكست، به همین دلیل آن‌ها حرفی برای دفاع فكری نداشتند و دست به سلاح بردند و بعد هم رفتند، در كنار صدام و دشمن اشغالگر علیه ملت جنگیدند.
یكی از مهمترین و جدی‌ترین دغدغه های  شهید بهشتی، معیشت مردم، فاصله فقیر و غنی و شكاف طبقاتی در جامعه ما بود.
او می‌فرمود: «صریح می‌گویم انقلاب اسلامی ما با روند و مناسبات اقتصادی موجود در جامعه  در معرض خطر و آسیب جدی است. در جامعه ما سیرها و خیلی سیرها با گرسنه‌ها و خیلی‌گرسنه‌ها با هم دیده می‌شوند تا وقتی چنین است، جامعه ما اسلامی نیست. باید حركت و اقدامی سریع و قاطع آغاز كنیم و هرچه زودتر به این فاصله جهنمی سبك زندگی در جامعه پایان دهیم.»
فاصله طبقاتی او را به شدت رنج می‌داد و شنیدم دو روز مانده به شهادت در تدارك انتقال وسایل خانه خود از شمال شهر به منزلی در مركز و جنوب شهر بود كه شهادت او باعث شد برای رفتن به سوی جاودانگی در جنوبی‌ترین نقطه شهر منزل ابدی خود را تدارك ببیند.
او از شدت كینه و خشم دشمنان اسلام به‌ویژه آمریكای جهانخوار علیه خود مطلع بود و اواخر عمر خود به این سخن تفوه می‌فرمود كه؛ «هر لحظه انتظار دارم دیوار یا سقفی بر سرم فرود آید یا گلوله‌ای بر قلبم نشیند.»
اكنون ۴۰ سال از آن ماجرای خونین و آن پیام‌ها و دغدغه‌های پاك الهی می‌گذرد. آیا دولت و مجلس و دستگاه قضائی حاضرند با بررسی دغدغه‌های معیشتی شهید بهشتی و یارانش پاسخی درخور دهند.
من از دولت ناامید هستم. با این وزرای میلیاردی و این كارنامه ۷ساله نه‌تنها فاصله فقیر و غنی كم نشده، بلكه افزایش یافته است. با غفلت از صیانت از ارزش پول ملی، میلیاردها تومان از جیب فقرا به جیب اغنیا سرازیر شده و آن‌ها نمی‌دانند چگونه این پول‌ها را بخورند.
قصر‌ها، كاخ‌ها و ویلاها بنا شده و حد یقفی بر این زیاده‌طلبی وجود ندارد. برخی اغنیا حتی زبان به شكوه گشوده‌اند كه چرا معده آن‌ها فقط یك بشقاب از اطعمه و یك گیلاس از اشربه گنجایش دارد، شكم‌های برآمده آن‌ها دارد می‌تركد و شكم فقرا از شدت فقر به كمرشان چسبیده است.
اگر دولت هنری داشت، اقتصاد مقاومتی را اجرا می‌كرد و قدری از این اندوه جانكاه می‌كاست. اگر فكر و ایده درستی داشتند،‌ همه تخم‌‌مرغ‌های خود را در سبد آرزوهای برجامی نمی‌گذاشتند.
اما من به دولت آینده، مجلس كنونی و دستگاه قضائی امیدها دارم. امروز دستگاه قضائی با دستان پرقدرت خود گلوی حرامخواران، رشوه‌گیران و رانت‌خوری را می‌فشارند و اموال به غارت رفته بیت‌المال را برمی‌گرداند.
امروز مجلس ما اراده كرده است با شعار «نجات اقتصاد ایران» فكری برای تورم، صیانت از ارزش پول ملی، اشتغال برای جوانان و جلوگیری از اسراف و تبذیر كند.
خبرگان، نخبگان و ایدئولوگ‌های انقلاب اسلامی ۴۰ سال پیش زیر سقف مجلس خبرگان قانون اساسی با رأی ملت جمع شدند، با مدیریت شهید بهشتی در فصل چهارم ۱۳ اصل قانون اساسی به عنوان اصولی كه متضمن حقوق اقتصادی ملت است را به خوبی تبیین كردند. اگر این اصول توسط دولت‌های پس از انقلاب عملیاتی می‌شد، ما امروز شاهد این دره عمیق و وحشتناك فقر و غنا در كشور نبودیم.
حقوق اقتصادی ملت در این سال‌ها به‌شدت نقض شده است. آمریكا و دشمنان نظام با مشغول كردن رهبران جامعه ما در حوزه سیاست و امنیت با حمله نظامی، جنگ داخلی و جنگ نرم اجازه ندادند آن‌ها به «اتاق فكر برون‌رفت مشكلات اقتصادی» بروند.
بهترین استعدادهای فكری ما را در پشت جبهه و در جبهه‌های دفاع مقدس به مسلخ بردند و به شهادت رساندند.
امروز، روزی است كه نخبگان علمی و فكری جامعه ما باید قدری از وقت خود را در اتاق فكر راه‌حل‌های اقتصادی به صورت كاربردی بگذارند و آماده شوند در برابر جریان زراندوزان طمع‌ورز كه برای حرص آن‌ها جهت جمع‌آوری ثروت حد و حصری نیست، بایستند. در برابر متجاوزان به بیت‌المال بایستند، در برابر جریان نفوذ در كشور كه در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی اخلال می‌كنند، ‌بایستند.
روز هفتم تیر كه آن فاجعه دردناك تاریخی به وقوع پیوست و شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفای امام(ره) و امت را به كام مرگ كشاند، دستور اصلی جلسه مهار تورم بود. اخیار جامعه دور هم جمع شده بودند تا فكری برای غنی‌سازی سفره مردم بكنند، اما آمریكای جنایتكار و دشمنان داخلی اجازه نمی‌دهند برگزیدگان ملت به فكر معیشت آن‌ها باشند. ما باید از این توطئه عبور كنیم و بر سر سفره مردم به‌ویژه محرومان و مستضعفان بنشینیم و بفهمیم بر آن‌ها چه می‌رود. همان‌ها كه از همه چیز خود برای حفظ انقلاب گذشته‌‌اند و تا آخر در برابر توطئه‌های رنگارنگ دشمن ایستاده‌اند.

نویسنده : محمدكاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.