مرد مقاومت فلسطین، آسمانی شد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22963
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۳۵ | 389 بازدید |
باز تاب در گذشت رمضان عبدالله شلح در جبهه مقاومت ؛

مرد مقاومت فلسطین، آسمانی شد

دکتر رمضان عبدالله شلح رهبر سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین درگذشت. رمضان عبدالله رهبری بود  که سازش در برابر رژیم اشغالگر قدس را ننگ می‌دانست.
مرد مقاومت فلسطین، آسمانی شد

دکتر رمضان عبدالله شلح رهبر سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین درگذشت. رمضان عبدالله رهبری بود  که سازش در برابر رژیم اشغالگر قدس را ننگ می‌دانست. رمضان عبدالله شلح، دبیر کل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین که از دو سال قبل با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کرد، در بیمارستانی در بیروت دار فانی را وداع گفت. او دومین دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین پس از شهید فتحی شقاقی بود و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۸ به مدت ۲۳ سال در این جایگاه قرار داشت.
رمضان عبدالله که بود؟
او متولد ۱ ژانویه ۱۹۵۸ در محله «الشجاعیة» شهر غزه بود. در خانواده‌ای جهادی به دنیا آمد که ۱۱ فرزند داشتند. پس از گذراندن دوران تحصیلات متوسطه برای تحصیل در رشته اقتصاد به مصر رفت و سال ۱۹۸۱ از دانشگاه «الزقازیق» این کشور مدرک کارشناسی اقتصاد گرفت. در آنجا با شهید فتحی شقاقی آشنا شد. سال ۱۹۷۸ پیشنهاد تشکیل یک سازمان جهادی را داد. فتحی شقاقی به او گفت که گروهی به نام «طلایه‌داران اسلامی» را تأسیس کرده است و رمضان عبدالله به او پیوست. او تعداد زیادی از دانشجویان فلسطینی در مصر را به این گروه ملحق کرد. کسانی که مقدمه تشکیل جنبش جهاد اسلامی در آینده‌ای نه‌چندان دور شدندپس از آن به غزه بازگشت و در دانشگاه اسلامی شهر غزه به‌عنوان استاد اقتصاد مشغول به تدریس شد. خطبه‌های جهادی شلح در این دوره موجب غضب صهیونیست‌ها شد و وی را به اقامت اجباری در خانه محکوم کرده و از کار در دانشگاه محروم کردند.سال ۱۹۸۶ برای تحصیلات تکمیلی به لندن رفت. سال ۱۹۹۰ از دانشگاه «دورهام» انگلستان دکترای اقتصاد گرفت. پس از آن به کویت رفت و در آنجا ازدواج کرد. پس از ازدواج به انگلستان رفت و بعد به آمریکا رفت و بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ در دانشگاه فلوریدای جنوبی به‌عنوان استاد مطالعات خاورمیانه مشغول تدریس اقتصاد شد.
حضور در مسند   رهبری جهاد اسلامی 
سال ۱۹۹۵ با هدف بازگشت به فلسطین به سوریه رفت. در آنجا با دکتر فتحی شقاقی دیدار کرده و ۶ ماه با هم اقداماتی را ترتیب دادند که هدف از آن اقدامات توسعه اقدامات جهادی در فلسطین بود. اما در همین زمان دکتر فتحی شقاقی توسط موساد، دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی ترور شد. در همین زمان در نشست جنبش جهاد اسلامی به‌عنوان دبیرکل جنبش انتخاب شد.
در جریان انتفاضه دوم، صهیونیست‌ها او را به‌عنوان یکی از عاملان عملیات‌های جهادی معرفی کردند و به‌عنوان یک شخصیت نظامی در کنار نقش سیاسی‌اش تحت تعقیب قرار دادند. سال ۲۰۰۳ دولت آمریکا او را به اتهام اقدامات تروریستی تحریم کرد. سال ۲۰۰۷ دولت آمریکا در جریان اجرای برنامه «مبارزه برای عدالت» ۵ میلیون دلار برای ترور یا دستگیری او پاداش تعیین کرد.سال ۲۰۱۷ نیز پلیس فدرال آمریکا،FBI رمضان عبدالله محمد شلح را در کنار ۲۶ شخصیت دیگر، در فهرست تحت تعقیبان قرار داد. علاوه بر این اتحادیه اروپا، انگلستان، ژاپن، کانادا، استرالیا و نیوزلند نیز وی را در فهرست تحریم قرار داده بودند.در دوره دبیرکلی رمضان عبدالله، جنبش جهاد اسلامی به‌عنوان یکی از قدرت‌های مقاومت مطرح شد. اوج این نمود را در جنگ ۲۰۱۴ جنبش جهاد اسلامی به نمایش گذاشت هنگامی‌که با موشک‌های دوربرد، تل‌آویو و نتانیا در ۷۰ و ۱۲۰ کیلومتری نوار غزه را هدف قرار داد.
رهبری خردمند و مجاهدی بزرگ 
«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان  در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت رمضان عبدالله شلح دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی فلسطین اظهار کرد: با نهایت تأثر و تأسف از خبر ضایعه درگذشت رمضان عبدالله شلح دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی فلسطین بعد از عمری مجاهدت و مبارزه و تلاش مخلصانه و فداکارانه در راه آرمان مقدس فلسطین و قدس شریف اطلاع یافتم.  
وزیر امور خارجه افزود: وی با سابقه دیرینه در عرصه جهاد و مبارزه علیه رژیم صهیونیستی، شخصیتی مبارز و ملی در عرصه فلسطین بود که عمر خود را در شرایطی سخت و دشوار، شجاعانه و فداکارانه و به‌رغم همه خطرات و تهدیدها، سربلند در مسیر مجاهدت، فداکاری و پایمردی در عرصه مقاومت و رهایی فلسطین عزیز و قدس شریف از یوغ اشغالگران صهیونیست صرف کرد.  
ظریف تصریح کرد: رمضان عبدالله به‌علاوه شخصیتی متواضع، اندیشمند، متفکر، خوش‌فکر و تقریبی بود که با اشراف عمیق به روند تحولات در منطقه و جهان، دغدغه و اهتمام ویژه‌ای به تقویت وحدت در بین آحاد مردم و گروه‌های فلسطینی و جهان اسلام داشت و همواره علاقه‌مند و دلسوز اعتلاء و پیشرفت ایران اسلامی به‌عنوان پشتوانه و حامی مردم تحت ستم فلسطین بود.  
وزیر امور خارجه یادآور شد: این‌جانب این ضایعه را به آحاد ملت غیور فلسطین به‌خصوص زیاد النخاله دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی و همه همرزمان وی در گروه‌های مقاومت و نیز خانواده وی تسلیت عرض می‌کنم و یقین دارم یاد و خاطره وی در وجدان همه ملت‌های آزادیخواه جهان به‌خصوص ملت فلسطین و ایران به‌عنوان نمادی از مقاومت و مبارزه باقی خواهد ماند.
حزب‌الله لبنان  نیز با صدور بیانیه‌ای درگذشت «دکتر رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین را تسلیت گفت.در این بیانیه آمده که او همانند یک رهبر خردمند و مجاهد بزرگ بود که با عزیمتش از این دنیا شخصیتی برجسته از سران مقاومت در دوره جدید را از دست دادیم.حزب‌الله همچنین در این بیانیه به مردم فلسطین و خانواده وی و رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین و در صدر آن‌ها «زیاد النخاله» ، تسلیت گفت و افزود: النخاله پیشوا و متولی راه «دکتر رمضان عبدالله» و «شهید دکتر فتحی الشقاقی» است که ما همیشه در کنار آن‌ها خواهیم ماند؛ همانطور که همیشه در موقعیت‌های مختلف پشتیبانشان بوده‌ایم و در کنار آن‌ها راه این عزیزان را ادامه می‌دهیم.
راه  رمضان عبدالله   ادامه   دارد 
​​​​​​​اسماعیل هنیه مسئول سیاسی حماس نیز ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر رمضان عبدالله عنوان کرد:
«فلسطین و امت اسلامی در این روز با فرماندهی مجاهد از فرماندهان ملت فلسطین خداحافظی کرد. او پرچم مقاومت برافراشت و جنبشی بزرگ از جنبش‌های مقاومت و جهاد را رهبری کرد. ما امروز با برادر مجاهد دبیر کل جنبش جهاد اسلامی دکتر رمضان عبدالله شلح خداحافظی می‌کنیم. روح او پس از عمری مجاهدت و فداکاری و مقاومت به خاطر فلسطین، قدس و اقصی به‌سوی پروردگار خویش پر کشید. او برای بازگشت ملت فلسطین به سرزمین خویش تلاش‌ها کرد. دکتر رمضان شلح از رحم درد و رنج زاده شد. او از رحم مقاومت و قیام‌ها و انقلاب‌ها در سرزمین فلسطین زاده شد. او در داخل خاک فلسطین و خارج از آن همیشه پرچم مقاومت در دست داشت. او پس از شهادت فتحی شقاقی دبیر کلی جنبش جهاد اسلامی را در دست داشت. او ارزش‌های بزرگی را در مسیر فداکاری برای فلسطین تثبیت کرد.»هنیه افزود:«او ویژگی‌های بارز بسیاری داشت. اخلاق، تواضع، محبت، والامنشی و ارزش‌مداری او زبانزد بود. او با چشمانی جست وجوگر به حوادث و آنچه در پشت حوادث خوابیده بود می‌نگریست. اما در میان همه این صفات نیکی که او داشت و نمی‌توان همه آن‌ها را برشمرد من به دو ویژگی خاص و زیبای او اشاره می‌کنم. ویژگی نخست او پایمردی و ثباتش در خط جهاد و مقاومت است. با وجود تمامی فداکاری‌ها و شکنجه‌ها و با وجود ترور‌هایی که علیه مسئولان جنبش جهاد اسلامی و دیگر جنبش‌های فلسطینی صورت گرفت او همچنان ثابت‌قدم باقی ماند و بر فراز قله مقاومت قرار داشت، او سربلند و شجاع در برابر اشغالگران باقی ماند و ملت فلسطین را نیز به مقاومت تشویق می‌کرد تا آرمان فلسطین و اندیشه فلسطین زنده بماند.»
وی در پایان تأکید کرد :« دکتر رمضان بسیار کوشید تا ملت فلسطین در سنگر اصول ثابت و مقاومت یکپارچه باقی بمانند. او، چون به وحدت تمامی ملت فلسطین اعتقاد داشت بر یکپارچگی گروه‌های مقاومت به‌ویژه وحدت جنبش حماس و جهاد اسلامی نیز تأکید داشت. او ارزش‌ها و شیوه بزرگی را در زمینه تکامل، همکاری و رایزنی میان سران جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی تثبیت کرد.امروز ما فقدان این رهبر دوست‌داشتنی را به ملت فلسطین و امت اسلامی تسلیت می‌گوییم. یاد و خاطره او در ذهن نسل‌ها باقی خواهد ماند. من به سران جنبش جهاد اسلامی و در رأس آن‌ها به زیاد النخاله دبیر کل جنبش جهاد اسلامی و تمامی اعضای این جنبش و هواداران آن تسلیت می‌گویم.راه رمضان عبدالله ادامه دارد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.