زانوهایتان را از گردن سیاهپوستان بردارید | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22834
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۷ | 342 بازدید |
از مراسم تشییع جورج فلوید تا ادامه اعتراضات ضد نژادپرستی؛

زانوهایتان را از گردن سیاهپوستان بردارید

اعتراضات ضد نژادپرستی سرتاسر آمریکا را فراگرفته است. در پی قتل جورج فلوید به‌دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا بسیاری از شهرها و ایالت های این کشور با تظاهرات اعتراضی مواجه شده است و بعد از گذشت دوازده روز تظاهرات‌های ضد نظام سرمایه‌داری و در محکومیت نژاد‌پرستی همچنان ادامه دارد.
زانوهایتان را از گردن سیاهپوستان بردارید

اعتراضات ضد نژادپرستی سرتاسر آمریکا را فراگرفته است. در پی قتل جورج فلوید به‌دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا بسیاری از شهرها و ایالت های این کشور با تظاهرات اعتراضی مواجه شده است و بعد از گذشت دوازده روز تظاهرات‌های ضد نظام سرمایه‌داری و در محکومیت نژاد‌پرستی همچنان ادامه دارد. این تظاهرات ها با سرکوب شدید به‌دست نیروهای امنیتی و ضد شورش مواجه شده است.به نظر می رسد تهدید ترامپ مبنی بر حضور ارتش در خیابان‌ها و سرکوب وحشیانه اعتراضات توسط پلیس و نیروهای گارد ملی نیز نتوانسته است مانع از حضور مردم خشمگین در صحنه تظاهرات ضد نژا‌دپرستی شود. شامگاه پنج‌شنبه، تعداد زیادی  از جمله شخصیت‌های نامدار آمریکایی ، در مینیاپولیس، بر گرد تابوت جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیت‌های قومی آمریکا به گوش جهانیان برسانند.
زانوهایتان را از گردن ما بردارید 
چنانچه شبکه یورو نیوز گزارش داده است، آل‌شارپتون، کشیش  مسیحی و فعال  سیاهپوست در این مراسم اعلام کرد: «ماجرای جورج فلوید، ماجرای مردم سیاهپوست است، چراکه از ۴۰۱ سال پیش تا کنون، اگر نتوانستیم آن‌چیزی باشیم که می‌خواستیم و رؤیایش را داشتیم، برای آن بوده که زانویتان را بر گردن ما گذاشتید.‌وقت آن رسیده که به نام جورج به‌پا خیزیم و بگوییم زانویتان را از روی گردن ما بردارید. وقت بهانه آوردن به‌سر آمده! وقت طفره رفتن به‌سر آمده! وقت حرف و وعده‌های پوچ به‌سر آمده! وقت نطق کردن و بستن دست عدالت به‌سر آمده!»
سخنان شارپتون، با استقبال گسترده حضار در مراسم رو به رو شد. وی  در ادامه اعلام کرد که این رویداد به جنبشی برای «تغییر کل نظام قضا» تبدیل خواهد شد.حاضران به احترام جورج فلوید ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کردند، یعنی برابر زمانی که پلیس این قربانی ۴۶ ساله را دست بسته بر زمین خوابانیده بود. همچنین تصویری از اجرای یک نقاشی دیواری در محل دستگیری و جان باختن جورج فلوید پخش شد، تصویری که بر روی آن نوشته شده بود: «حالا می‌توانم نفس بکشم.»
در این مراسم همچنین جس جکسون، کشیش  سیاهپوست نامدار، امی کلوپچار و تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از جمله ایلهان عمر، شیلا جکسون لی و آیانا پریسلی نیز حضور داشتند. همچنین شماری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری نامدارعمدتا سیاهپوست از جمله تی.آی.، لوداکریس، تایریس گیبسون، کوین هارت و تیفانی هدیش و مارسای مارتین نیز در مجلس ختم جورج فلوید حاضر بودند.
جنایت جدید نژادپرستانه پلیس آمریکا
در شرایطی که تظاهرات ضد نژادپرستانه در صدها شهر آمریکا جریان دارد، پلیس این کشور بار دیگر مرتکب جنایت دیگری شده است.  پلیس کالیفرنیای شمالی «شان مونتروسا» شهروند لاتین‌تبار ۲۲ ساله را در حالی که تسلیم شده و زانو زده بود با شلیک گلوله از پای درآورد.به نوشته روزنامه «گاردین»، به گفته مقامات در حالی که دوشنبه شب اعتراضات ضدنژادپرستی در شهر «والهو» این ایالت در جریان بود، یک مأمور پلیس از درون خودرو مونتروسا را مورد هدف قرار داد.
به گفته «شاونی ویلیامز»‌ رئیس پلیس والهو، زمانی که مونتروسا زانو زده بود و دست‌هایش را نیز بالا برده بود، مأمور پلیس ۵ گلوله به سمت او شلیک کرد زیرا چکش کوچک داخل جیب او را با سلاح گرم اشتباه گرفته بود!ویلیامز گفت: مأموران گشتی پلیس به‌خاطر رسیدگی به گزارشی از غارت یک داروخانه به محل رفته بودند که با مونتروسا در محل وقوع این سرقت مواجه شدند.تا کنون شرایط و وضعیت صحنه قتل مونتروسا مشخص نشده و هیچ تصویری نیز از آن منتشر نشده است. تنها یک ویدئو از دقایقی پس از قتل مونتروسا منتشر شده است که در آن شماری  از خودرو‌های پلیس و امداد در مقابل یک داروخانه متوقف شده‌اند.
«ملیسا نولد» فعال حقوق شهروندی و وکیل خانواده مونتروسا در این باره گفت: «مونتروسا هنگامی که با پلیس روبه‌رو شد روی زانو نشسته و تسلیم شد اما آن‌ها به او شلیک کردند. آن‌ها از داخل خودرو به او شلیک کردند. آن‌ها چه فرصتی به او دادند تا از این مهلکه جان سالم به در ببرد؟»
جهان در اعتراض به نژادپرستی آمریکا به پا خاست 
طی  چند روز اخیر ، در سراسر جهان، از پاریس تا لندن و از سیدنی تا ریودوژانیرو تظاهرکنندگانی در اعتراض به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیت‌های نژادی راهی خیابان‌ها شده‌اند و شماری از اعتراض‌ها به خشونت گراییده است. در جریان این اعتراضات در ایالات متحده تا کنون ۱۲ تن جان باخته‌‌ و حدود ۱۰ هزار تن بازداشت شده‌‌‌اند.
با تداوم اعتراضات به خشونت و نژادپرستی پلیس ایالات متحده علیه رنگین‌پوستان در شهرهای مختلف این کشور و گسترش ابعاد جهانی کشته شدن «جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی زیر زانوی یک مأمور پلیس در شهر «مینیاپولیس»، مسئولان این شهر به فکر انجام برخی اصلاحات افتادند.به نوشته خبرگزاری تاس، «جرمایاالیسون» عضو شورای شهر مینیاپولیس در صفحه توییتر خود نوشت که قرار است با انحلال اداره پلیس این شهر، اصلاحاتی در برخی وظایف و عملکردهای نهاد امنیتی مینیاپولیس انجام شود.
بر این اساس، الیسون درباره تصمیم این شورا توضیح داد: «ما اداره پلیس مینیاپولیس را منحل می‌کنیم. زمانی هم که این کار را انجام دادیم، دوباره به سادگی آن را سر هم نمی‌کنیم. ما به‌طور چشمگیری در رویکرد خود در قبال امنیت عمومی و واکنش‌های اضطراری بازنگری خواهیم کرد.»
بعد از این اظهار نظر، «لیزا بندر»  رئیس شورای شهر مینیاپولیس انحلال اداره پلیس این شهر را تأیید کرده و در توییتر خود نوشت: «آن را با مدل جدیدی از «نهاد» امنیت عمومی قابل تغییر، جایگزین می‌کنیم. در اداره امنیت عمومی جدید، برخی عملکردها و وظایف پلیس توسط مددکاران اجتماعی انجام خواهد شد.»با این حال اتخاذ این تصمیمات فوری، نمی تواند مانع از استمرار نژادپرستی نهادینه شده  و سیستماتیک در ایالات متحده آمریکا شود. پیش‌تر شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» با توجه به گزارش‌هایی که از پلیس شهر مینیاپولیس به دست آورده، گزارش داد: پلیس مینیاپولیس سابقه بیهوش کردن افراد را داشته و از پنج سال گذشته ۴۴ بار افراد مختلف را با فشار بر گردن آن‌ها بیهوش کرده است. این آمار و اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که سه پنجم از افرادی که این تاکتیک بر روی آن‌ها پیاده شده و در نتیجه به بیهوشی این افراد منجر شده، سیاهپوست بوده‌اند و تنها ۳۰ درصد سفید پوست بوده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.