راه‌حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 21620
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸ | 349 بازدید |
محمدباقر قالیباف:

راه‌حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفت: اگر می‌خواهیم معیشت و اشتغال را با یکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش‌بنیان است
راه‌حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفت: اگر می‌خواهیم معیشت و اشتغال را با یکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش‌بنیان است.به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم  در اولین نشست فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس یازدهم شورای اسلامی طی سخنانی با تأکید بر اینکه راه‌حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد، اظهار داشت:  واقعیت این است که اکو سیستمی که مربوط به اقتصاد دانش‌بنیان هست در کشور شکل گرفته، استارت آپ ها، مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها به‌خوبی شکل خود را پیدا کرده‌اند و در مسیر مشخصی در حال حرکت هستند.
*همۀ ظرفیت‌ها در خدمت کار اثربخش
وی افزود: دقت کنیم که این موضوع جغرافیا نمی‌شناسد، ما باید همه ظرفیت‌های انسانی و مکانی که وجود دارند اعم از همه عوامل انسان‌ساخت اجتماعی و کاربردی و همه شرایط طبیعی و منابعی که داریم را تبدیل به فرصتی برای کار کنیم. تغییر نگرش به موضوع کار اهمیت بالایی دارد. به‌طور مثال ما اگر الان از دولت مجدد مطالبه کنیم که شهرک‌های صنعتی، کارخانه یا کارگاه بسازیم، جاده آسفالت کنیم و مواردی از این دست، مشکلی از اشتغال و معیشت کشور را حل نمی‌کند.
*خودمان را با سرعت تغییرات، هماهنگ کنیم
قالیباف گفت: هرکدام از ما در حوزه‌های انتخابیه خودمان باید بدانیم که رابطه بین یک پلتفرم و اشتغال کجاست؟ چه در حوزه صنعت چه در حوزه خدمات. مطمئن باشید ۱۰ سال دیگر، کسانی که از دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها به بازار کار وارد می‌شوند دیگر این مشاغلی که ماها امروز به‌عنوان شغل آن‌ها را می‌شناسیم، برایشان وجود ندارد و شغل‌های جدیدی جایگزین می‌شود.
*از مرکز انباشت زباله تا ایستگاه نوآوری
منتخب تهران در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: همین مکانی که امشب شما در آن حضور دارید تا سه یا چهار سال پیش محل زباله بود و موجبات نگرانی مردم اطراف این منطقه را فراهم کرده بود. اِشل شهر تهران اِشل فرودگاه مهرآباد هست که ۱۱۰۰ هکتار دارد و پیگیری و استفاده‌ از آن مناطق برای بهره‌گیری در جهت رونق هرچه بهتر اقتصاد و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، بر عهده ما است. ما در حوزه‌های مختلفی دچار مشکل هستیم؛ در بخش کشاورزی، جاده‌ها، مصرف آب، دام‌پروری و موارد دیگری دچار مشکل هستیم و باید حتما رابطه بین پلتفرم و اشتغال، به‌طور خاص در مناطق محروم کار‌ کنیم تا این مشکلات حل شود.
*دو اولویت اقتصادی؛ معیشت و اشتغال
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولویت نخست مجلس یازدهم مسائل اقتصادی کشور است. ما در اقتصاد دو عامل مهم را مدنظر داریم: اشتغال و معیشت. ممکن است بحث معیشت را با پول نقد به‌صورت مقطعی حل کنیم که البته نشان دادیم در همان هم عاجز هستیم. شما ببینید، آن روزی که کشور ۱۱۰ میلیارد پول داشته با روزی که ۲۵ میلیارد پول داشته، در معیشت مردم تفاوتی ایجاد نشده و این موضوع حل نشده باقیمانده است.
*حل مشکل معیشت از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان
وی افزود:  اگر می‌خواهیم معیشت و اشتغال را با یکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش‌بنیان است. اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی مردم پایه است؛ نیاز به پول ندارد، مغز و نیروی انسانی می‌خواهد که شکرخدا در کشور وجود دارد و امیدوارم بتوانیم این موضوع را با استفاده از منابع انسانی کارآمد و جوان حل کنیم.
*فراکسیونی برای تغییر نگرش
قالیباف تأکید کرد:  ما به‌عنوان فراکسیونی که قرار است این موضوع را در مجلس یازدهم پیگیری کنیم، باید نگرشمان را به این مسئله تغییر بدهیم و امیدوارم که با این تغییر نگرش، به‌سرعت مشکلات حل شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.