وحشت آمریکا از دوران پساکرونا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19765
  پرینتخانه » مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۴۰ | 107 بازدید |

وحشت آمریکا از دوران پساکرونا

این روزها نظرسنجی های عمومی و ایالتی در آمریکا بیانگر کاهش شدید محبوبیت دونالد ترامپ نزد شهروندان این کشور است. در ایالات خاکستری و حساسی مانند پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و ... ترامپ از جو بایدن عقب افتاده و در سطح آرای عمومی نیز اختلاف این دو به 11 درصد ( به سود بایدن )رسیده است.
وحشت آمریکا از دوران پساکرونا
| حنیف غفاری | 
این روزها نظرسنجی های عمومی و ایالتی در آمریکا بیانگر کاهش شدید محبوبیت دونالد ترامپ نزد شهروندان این کشور است. در ایالات خاکستری و حساسی مانند پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و … ترامپ از جو بایدن  عقب افتاده و در سطح آرای عمومی نیز اختلاف این دو به ۱۱ درصد ( به سود بایدن )رسیده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که استمرار وضعیت فعلی برای ترامپ و جمهوری‌خواهان طرفدار وی دهشتناک خواهد بود. عدم تخصیص امکانات اولیه به بیمارستان‌ها ،پزشکان و    پرستارانی که در مواجهه با کرونا نقش اساسی را ایفا می کنند خشم شهروندان آمریکایی را برانگیخته است. آن‌ها به خوبی می دانند که اگر ترامپ واقعا به وعده دروغین خود در انتخابات عمل می کرد و هزینه های مداخله گرایی در غرب آسیا، افغانستان و آمریکای لاتین را صرف رفاه و سلامت شهروندان آمریکایی 
می کرد، امروز ناچار نبود به ماسک دزدی از آلمان و فرانسه روی بیاورد! 
فراتر از آن، اگر ترامپ به جای لجاجت با طرح  درمان عمومی موسوم به«اوباماکر»و ابطال آن، بیمه های سلامت  را جهت رفاه شهروندان متوسط و کم در آمد راه اندازی می کرد، امروز مبتلایان به کرونا در کنار درد و رنج ناشی از این بیماری نگران هزینه های درمان خود نبودند. بدون شک ترامپ پس از نزولی شدن میزان ابتلای شهروندان آمریکایی به کرونا و کنترل نسبی این بیماری، روزهای بسیار سختی را در پیش خواهد داشت. در دوران پساکرونا، ترامپ باید به سؤالات و انتقادات گسترده ای از سوی شهروندان آمریکایی پاسخ دهد که مهم ترین آن‌ها مربوط به تمسخر کرونا در روزهای ابتدایی شیوع آن و دیگری،فقدان ساختار درمانی فراگیر در آمریکا بوده است. فراتر از آن، ترامپ در دوران اوج بحران بدهی‌های عمومی کشورش، با میلیون‌ها شغل از دست رفته در کشورش مواجه خواهد بود که احیای آن‌ها، سال‌ها به طول می انجامد.
اما سؤال اصلی اینجاست که آیا فرا رسیدن دوران پساکرونا، تنها کابوس برای رئیس جمهور آمریکاست؟پاسخ این سؤال قطعا منفی است! شیوع ویروس کرونا و رخدادهایی که در این دوران به وقوع پیوسته و خواهد پیوست، مولد منازعات فکری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پایداری در غرب و آمریکا خواهد بود. این منازعات به مانند پتکی بر ساختار رسمی و حاکم بر آمریکا فرود آمده  و بنیان‌ها و مؤلفه های اساسی قدرت در این کشور را هدف قرار خواهد داد. به عبارت بهتر، در دوران پساکرونا، ما با دیالکتیک پایداری میان «طرفداران» و « مخالفان» ساختار  و مناسبات فعلی قدرت در آمریکا مواجه خواهیم شد. در این دیالکتیک، طرفداری از ترامپ یا بایدن اساسا موضوعیتی نخواهد داشت! سطح منازعه و چالش در آمریکا، به مراتب از چالش‌های سال‌ها و دهه‌های اخیر (میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) فراتر خواهد بود. محصول و خروجی نهایی این دیالکتیک، ساختار موجود در آمریکا را هدف قرار می دهد و هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه را نیز قربانی خواهد کرد. بی دلیل نیست متفکرینی مانند نوام چامسکی معتقد به وجود
«بحران ساختاری» در آمریکا بوده و در خصوص عواقب و آثار این بحران در آینده ای نه چندان دور هشدار می دهند. 
اگرچه ممکن است ترامپ ، رئیس جمهور فعلی آمریکا نخستین قربانی این چالش مزمن در این کشور باشد، اما قربانیان بعدی این بحران لزوما متعلق به حزب جمهوری‌خواه نخواهد بود! تعداد قربانیان این منازعات پایدار ،بسیار زیاد است؛به گستردگی همه طرفداران ساختار و وضعیت فعلی در آمریکا! 
نویسنده : حنیف غفاری |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.