زیر پوست کرونا در غرب | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19762
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۵۱ | 262 بازدید |
سیاه‌پوستان آمریکا بیشتر از سفیدپوستان قربانی کرونا می‌شوند؛

زیر پوست کرونا در غرب

آمار و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که اختلافات طبقاتی در آمریکا، سیاه‌پوستان و افراد فقیر و کم‌درآمد در این کشور را به‌شدت در معرض خطر قرار داده است. شبکه آلمانی دویچه وله به نقل از منابع آمریکایی گزارش داده است که تعداد قابل‌توجهی از جان‌باختگان بیماری کووید۱۹ در ایالات‌متحده را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند.
زیر پوست کرونا در غرب

‌|  گروه بين‌الملل‌|  
آمار و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که اختلافات طبقاتی در آمریکا، سیاه‌پوستان و افراد فقیر و کم‌درآمد در این کشور را به‌شدت در معرض خطر قرار داده است. شبکه آلمانی دویچه وله به نقل از منابع آمریکایی گزارش داده است که تعداد قابل‌توجهی از جان‌باختگان بیماری کووید۱۹ در ایالات‌متحده را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند. در شهر شیکاگو، سیاه‌پوستان هفت برابر بیشتر از جمعیت سفیدپوست این شهر در معرض ابتلا به ویروس کرونا و یا خطر مرگ قرار دارند.
    ویروس کرونا باعث شده که اختلافات طبقاتی در جامعه به نحو روشن‌تری آشکار شود. 
لوری لایت فوت، شهردار شیکاگو از آمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این شهر وحشت کرده است. او می‌گوید: «تعداد سیاه‌پوستان مبتلا به این ویروس هفت برابر بیشتر از هر گروه دیگری در جمعیت شهر است.»
تاکنون پژوهش سراسری در آمریکا دراین‌باره صورت نگرفته است ، اما آمار و ارقام به‌وضوح نشان می‌دهند که در چندین شهر ایالات‌متحده شمار قربانیان آمریکایی- آفریقایی‌تبار بیماری کووید۱۹ به‌مراتب از جمعیت سفیدپوست این کشور بیشتر است.شهردار شیکاگو  می‌افزاید که «این ارقام سبب نگرانی در خصوص شیوع ویروس کرونا و نابرابری در بین اقشار جامعه می‌شود.» 
برای نمونه در شهر نیواورلئان در لوئیزیانا حدود ۲۹ درصد از جمعیت، سیاه‌پوست هستند. اما در میان کسانی که در این شهر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، حدود ۷۰ درصد را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند. لیندا ری موری، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه ایلینویز دراین‌باره می‌گوید که این موضوع هیچ ارتباطی با کرونا ندارد بلکه کرونا آنچه را که از مدت‌ها پیش در جامعه  وجود دارد آشکارتر کرده است. ری موری خاطرنشان می‌کند: «در میان آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، ما شمار بیشتری بیمار مبتلا به دیابت، فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی داریم و این موضوع باعث آسیب‌پذیرتر بودن بیشتر این افراد می‌شود.»
آمار نشان‌دهنده آن است که احتمال ابتلا به ویروس کرونا به عوامل گوناگونی از جمله سطح فرهنگ و آموزش، تعداد جمعیت ساکن در منطقه مسکونی، توانایی پرداخت هزینه درمان و یا مراجعه به پزشک و امکان دسترسی سریع به یک بیمارستان مجهز در محله نیز بستگی دارد. در تمام این موارد امکانات زندگی سفیدپوستان به‌طور متوسط از سیاه‌پوستان بیشتر است.  این وضعیت همچنین بدان معنی است که بیشتر سفیدپوستان در خانه کار می‌کنند، درحالی‌که احتمال تماس سیاه‌پوستان با افراد  دیگر بیشتر است. 
یکی از شهروندان آلمان دراین‌باره به خبرنگار شبکه اول تلویزیون آلمان می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم که سفیدپوستان مسن و ضعیف از کووید۱۹ می‌میرند. این تصویری بود که از اخبار نقاط گوناگون جهان به دست می‌آمد.» شهردار شیکاگو هم این موضوع را شنیده بود و فکر می‌کرد که «سیاه‌پوستان در برابر کرونا مصون هستند» اما اولین قربانی در این شهر یک زن آفریقایی‌تبار آمریکایی بود. 
پاتریک هریس ، رئیس انجمن پزشکی آمریکا خاطرنشان می‌کند: «باید مددکاران اجتماعی، نمایندگان  پارلمان، اتحادیه‌ها و حتی باشگاه‌ها، همه و همه در جهت متوقف کردن گسترش ویروس کرونا کمک کنند و امکان انجام آزمایش کرونا نیز در این مناطق بیشتر شود.»
انجام آزمایش کرونا ضروری است تا بتوان افراد مبتلا به ویروس را از دیگران جدا کرد و به‌این‌ترتیب از گسترش بیماری جلوگیری به عمل آورد ولی مشکل اینجا ست که آزمایش کرونا باید توسط پزشک نوشته شود و کسی که امکان مراجعه به پزشک را ندارد، از امکان انجام آزمایش هم برخوردار نیست.
روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، گزارش به‌مراتب فاجعه‌بارتری را در این خصوص منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در سرمقاله خود به رفتار‌های تبعیض‌آمیز دولت ترامپ در بحبوحه شیوع کرونا اشاره کرد و نوشت: علی‌رغم آنکه کروناویروس تفاوتی بین نژاد‌های مختلف قائل نیست، اما آمریکا رفتار‌های نژادپرستانه دارد.در مقدمه این گزارش آمده است: تا جایی که می‌دانیم ویروس جدید کرونا تبعیضی بین نژاد‌ها قائل نیست، اما آمریکا رفتار‌های تبعیض‌آمیزی دارد و آمار و ارقامی که تاکنون منتشرشده نشان می‌دهد، سیاه‌پوستان به یک‌میزان نامتناسب در ایالات‌متحده آمریکا بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.
این گزارش به آمار و ارقام منتشر شده اشاره کرد و نوشت: آمار و ارقامی که در هفته‌های اخیر از شهرها، مناطق و ایالات منتشر شده، نگران کننده است.
 ۳۰ درصد از جمعیت شیکاگو سیاه‌پوست هستند، اما ۷۰ درصد از افرادی که در این شهر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند، سیاه‌پوست می‌باشند.
طبق این گزارش، اوضاع در منطقه «میلواکی» بدتر از شیکاگو است. سیاه‌پوستان، ۲۶ درصد از جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند، اما ۷۳ درصد از تلفات ناشی از ابتلا به کرونا مربوط به سیاه‌پوستان می‌شود.نسبت جمعیت سیاه‌پوستان به تعداد تلفات مبتلا به کرونا در «میشیگان» نیز ۱۴ درصد به ۴۱ درصد است و در لوئیزیانا نسبت این آمار ۳۲ به ۷۰ درصد است و در مریلند نیز علی‌رغم آنکه ۳۰ درصد از جمعیت را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند، ۴۰ درصد از آمار و ارقام مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا به سیاه‌پوستان مربوط می‌شود.
این گزارش سپس با اشاره به این موارد ادامه داد که هنوز آمار و ارقام فدرال را در این زمینه نمی‌دانیم، زیرا هیچ آمار و ارقامی در این خصوص ارائه نداده است و علی‌رغم آنکه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری فدرال معمولا باید مکان، سن و نژاد آن‌هایی که از این ویروس متضرر شده‌اند را دنبال کرده و مورد پیگیری قرار دهد، اما در حال حاضر و در برهه کنونی هیچ آماری در این خصوص ارائه نکرده است.
برخی از اعضای کنگره با ارسال نامه‌ای به «الکس آزر» وزیر خدمات درمانی و انسانی آمریکا از او خواستند که این رویه فعلی را تغییر دهد و آماری در خصوص مکان، نژاد و سن مبتلایان و قربانیان کرونا ارائه دهد، زیرا این آمار و ارقام برای فهم آنچه که در برخی از حساس‌ترین جوامع آمریکا در حال رخ دادن است، ضروری است.این گزارش ادامه داد که احتمالا شکاف نژادی در انجام آزمایشات و درمان وجود داشته باشد و حتی ممکن است نابرابری‌های موجود، تأثیر بحران کرونا در آمریکا را نابرابر جلوه داده باشد. سیاه‌پوستان به‌طورقطع از چاقی بیمارگونه، دیابت، آسم و فشارخون رنج می‌برند که تمامی این بیماری‌ها شرایط را برای مبتلایان به کرونا وخیم‌تر می‌کند.
واشنگتن‌پست سپس با اشاره به شرایط نامساعد برای سیاه‌پوستان توضیح داد که واقعیت موجود در خصوص سیاه‌پوستان آمریکا یک مسئله تصادفی نیست بلکه نتیجه شرایط اقتصادی و محیطی است که در تاریخ طولانی رفتار‌های تبعیض‌آمیز آمریکا به سیاه‌پوستان تحمیل‌شده است.
این گزارش در تحلیل شرایط نامناسب سیاه‌پوستان در آمریکا نوشت: شرایطی چون محرومیت سیاه‌پوستان از داشتن مسکن استاندارد، فقدان دسترسی آن‌ها به خدمات پزشکی و  فقدان دسترسی و نزدیکی آن‌ها به فروشگاه‌های مواد غذایی نیز موجب شده که ابتلا به بیماری کروناویروس به وضعیت کنونی که امروز با آن مواجه هستیم تبدیل شود.

نویسنده : گروه بین الملل |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.