تبرئه ترامپ یا حبس انسانیت؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16773
  پرینتخانه » سرمقاله, سیاسی, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰ | 139 بازدید |

تبرئه ترامپ یا حبس انسانیت؟

سرانجام همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد، سلسله جلسات بي‌روح و مهندسي‌شده  استيضاح  دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور ايالات‌متحده آمريکا با تبرئه وي از اتهامات صريح مندرج در پرونده «اوکراين گيت» به پايان رسيد!
تبرئه ترامپ یا حبس انسانیت؟
|حنيف غفاري| 
سرانجام همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد، سلسله جلسات بي‌روح و مهندسي‌شده  استيضاح  دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور ايالات‌متحده آمريکا با تبرئه وي از اتهامات صريح مندرج در پرونده «اوکراين گيت» به پايان رسيد! جلسه پاياني استيضاح ترامپ، به آوردگاه و محلي براي زورآزمايي دو حزب سنتي آمريکا در کنگره تبديل شد. در ابتدا درخصوص اتهام سوءاستفاده از قدرت در پرونده اوکراين گيت رأي‌گيري شد. در اين رأي‌گيري ۵۲ نفر از سناتورهاي  جمهوري‌خواه ، ترامپ را باوجود شواهد و مستندات غيرقابل‌انکار در پرونده «اوکراين گيت»، بي‌گناه تشخيص دادند  و تنها ۴۸ نفر به گناهکار بودن او رأي دادند. براي رأي آوردن استيضاح، ۶۷ سناتور بايد ترامپ را مقصر و مستوجب برکناري از قدرت مي‌دانستند! در ميان سناتورهاي حزب جمهوري‌خواه، تنها «ميت رامني» بود که ترامپ را در اين ماجرا مقصر دانست. 
متعاقبا درخصوص بند «ممانعت از اجراي عدالت»  در پرونده رسيدگي به اتهامات ترامپ، در مجلس سنا رأي‌گيري شد.  در خصوص اين بند نيز ۵۳ سناتور ترامپ را گناهکار ندانستند و ۴۷ سناتور دموکرات نيز  به گناهکار بودن او رأي دادند. به‌اين‌ترتيب پرونده سومين جلسه استيضاح در طول تاريخ ايالات‌متحده آمريکا نيز به سود رئيس‌جمهور مختومه شد! «اندرو جانسون» و «بيل کلينتون» دو رئيس‌جمهور ديگر آمريکا بودند که جلسه استيضاح آن‌ها توسط کنگره برگزار شد و درنهايت، از اتهامات وارده تبرئه شدند! چهارمين رئيس‌جمهور آمريکا که قرار بود جلسه استيضاح وي متعاقب افشاي ماجراي «واترگيت» برگزار شود نيکسون بود که درنهايت ترجيح داد از سمت خود ( بدون برگزاري جلسه استيضاح) استعفا بدهد. 
وجه مشترک هر سه پرونده استيضاح رؤساي جمهور در آمريکا که در کنگره به جريان افتاده است، وجود شواهد و مستندات يرقابل‌انکار درخصوص جرائم و اتهامات آن‌هاست. در پرونده اخير دونالد ترامپ نيز اسناد نهادهاي امنيتي آمريکا، اظهارات جان بولتون مشاور امنيت ملي سابق و سفراي سابق آمريکا در اوکراين و اتحاديه اروپا و فراتر از آن، گزارش مفصل کميته‌هاي اطلاعاتي و قضائي مجلس نمايندگان حکايت از جرم مطلق و غيرقابل‌انکاري بود که ترامپ مرتکب شده است. بااين‌حال، سناتورهاي آمريکايي که در ابتداي ارسال پرونده استيضاح ترامپ به سنا مطابق قانون اساسي آمريکا و با اعلام دادستان کل اين کشور قسم‌خورده بودند تا در اين جلسه، جز «عدالت» و «حقيقت» را بر زبان نياورده و جاري نکنند، در يک زد و بند حزبي آشکار، چشمان خود را بر روي اتهامات رئيس‌جمهور آمريکا بسته و رأي به بي‌گناهي وي دادند!  بدون شک پرونده «اوکراين گيت» نيز به‌مانند ديگر پرونده‌هاي فساد سياسي،  امنيتي، اخلاقي و اقتصادي رؤساي جمهور آمريکا قرباني پنهان‌کاري و لابي‌گري‌هاي پشت پرده ميان سياستمداران اين کشور شده است. بااين‌حال به نظر مي‌رسد طي هفته‌ها و ماه‌هاي آينده، برخي دموکرات‌ها و رسانه‌هاي وابسته به آن‌ها، باهدف تأثيرگذاري بر فضاي انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰( بدون آنکه نيتي واقعي درخصوص کشف ابعاد ماجراي زد و بند ترامپ و زلانسکي رئيس‌جمهور اوکراين داشته باشند)، افشاگري‌هايي را در خصوص اين پرونده صورت دهند. فارغ از هر ماجرايي که در قبال پرونده اوکراين گيت و اتهامات ترامپ رخ دهد، رخدادهاي  اخير در مجلس سنا، در حقيقت رأي به «تبرئه ترامپ» و «حبس انسانيت» در آمريکا بود. پرونده‌اي که در آن متهمان اصلي پرونده اجازه داشتند از حضور شهود اصلي ماجرا جلوگيري کرده و حتي اطلاعات افشاشده از ماجراي اوکراين گيت را به‌صورت طبقه‌بندي‌شده و ناقص به افکار عمومي ارائه دهند!
نویسنده : حنيف غفاري |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.