انتخابات در پرتو گفتمان سليمانی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16714
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷ | 105 بازدید |

انتخابات در پرتو گفتمان سليمانی

ما در فضايي تنفس مي‌کنيم که گفتمان سردار سرافراز اسلام شهيد قاسم سليماني در سرتاسر کشور و منطقه به عنوان يک گفتمان مسلط درآمده است.
انتخابات در پرتو گفتمان سليمانی

|محمدکاظم انبارلويي| 
ما در فضايي تنفس مي‌کنيم که گفتمان سردار سرافراز اسلام شهيد قاسم سليماني در سرتاسر کشور و منطقه به عنوان يک گفتمان مسلط درآمده است. دليل اول اين ادعا حضور ميليون‌ها تن در تکريم و تعظيم در تشييع جنازه وي و ياران باوفايش است. دليل دوم آن، هر جا مي‌روي سخن از مکتب، مرام و منش سليماني است.
دال مرکزي گفتمان شهيد سليماني، پاسداري از نظام اسلامي و جايگاه رفيع ولايت فقيه و انقلابي‌گري با کارکرد جهاد مقاومت است. براي ورود به اين گفتمان بايد «شهيد» بود. او مي‌گفت: «تا کسي شهيد نبود، شهيد نمي‌شود. شرط شهيد شدن، شهيد بودن است. اگر کسي را ديديد که از کلام، رفتار و اخلاق او بوي شهيد مي‌آيد، بدانيد او شهيد خواهد شد. تمام شهداي ما قبل از اين که شهيد بشوند، شهيد بودند.»
او شرط شهيد بودن در جامعه را عبور از منيت، نفسانيت و حجاب‌هاي ظلماني مي‌دانست و براي رسيدن به اين پايه از رشد و سلوک الهي، هجرت از خود، از مال و همه دلبستگي‌ها و… را ضروري مي‌دانست.
او مي‌گفت؛ تا اين هجرت صورت نگيرد، ورود به وادي جهاد في‌سبيل‌الله و ايستادگي و پايداري در آن ممکن نيست. او شهداي زنده و شهدايي که از ميان ما به ديار باقي رخت بربستند را با ذکاوت‌ترين، هوشمندترين و زرنگ‌ترين مي‌دانست. او اخلاص در عمل، فکر و بيان را شرط ورود به عرصه شهادت مي‌دانست و جامعه آرماني و فلسفه سياسي خود را در يک جمله بيان مي‌کرد و آن اين که «جامعه‌اي صالح مي‌شود که افراد صالح در آن حاکم باشند. افراد منزه و پاک، جامعه را منزه مي‌کنند و دليل منزه بودن جامعه جنگ و جبهه همين حضور افراد صالح و شهيد در آن بود.»
شهيد سليماني به عنوان يک گوهر گرانبهاي انساني روز به روز آثار وجودي خود را در فرهنگ و سياست جامعه نشان داده است. او امروز سخنگوي شهدا از عالم غيب است و با ما شب و روز سخن مي‌‌گويد و ما را به انتخاب بهترين‌ها براي حفظ اقتدار نظام هدايت مي‌کند.
***
رجال سياسي و مذهبي و احزاب جبهه انقلاب فقط با منطق شهيد سليماني مي‌توانند به عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي ورود کنند. منيت‌ها و خودشيفتگي و اصالت دادن به گروه و حزب خود حتي وقتي که ديگران را بهتر از خود مي‌دانيم، سم همگرايي و رسيدن به فهرست واحد است. آن‌ها با توسل و تمسک به منطق سليماني بايد از خود عبور کنند. هرچقدر از سهم خود از فهرست فاصله بگيريم،‌ به سهم واقعي مردم، انقلاب و نظام نزديک‌تر مي‌شويم.
اصولگرايان چندي است زير سقف گفت‌وگو براي رسيدن به فهرست واحد تلاش مي‌کنند. اين تلاش مأجوراست،‌ اما برخي، رقابت با حريف اصلي را کنار گذاشته‌اند و مي‌خواهند مثل چند انتخاب گذشته، ويروس پلوراليسم را براي رقابت، بين خود – اصولگرايان – تزريق کنند تا منجر به پيروزي غربگرايان شود.
اين‌ها دانسته و نادانسته در زمين حريف بازي مي‌کنند، اما بنده بسياري از افراد صالح و اصلح را مي‌شناسم با منطق سليماني از خود عبور کرده‌اند و به نفع فهرست واحد کنار رفته‌اند.
​​​​​​​اين رويکرد، جلوي رقابت نامزدهاي همسو را براي ايجاد مجلسي کارآمد مي‌گيرد و نشان مي‌دهد که سياست‌ورزي درست چيست و احترام به عقل جمعي، اساس همگرايي و وحدت است.مردم امروز تشنه نمايندگاني هستند که کارآمد، کاربلد و معتقد باشند، با نفي مواضع سازشکارانه با غرب تمام مشکلات کشور، راه‌حل انقلابي دارد.مردم اين روزها فرياد برآورده‌اند؛ غرب‌گرايي و غرب‌باوري بس است. ما يک ملت قوي هستيم، مي‌توانيم دست‌هاي پرقدرت خود را روي زانوي خود بگذاريم و بلند شويم و با مشکلات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم کنيم.مردم مي‌گويند؛ اشرافي‌گري «سمّ» مهلک حکمراني خوب است. با حقوق نجومي نمي‌شود مملکتي که عطر شهيدان آن همه آفاق عالم را معطر کرده، اداره کرد. اشرافيت جديد و قديم، حال ايستادن در برابر آمريکا را ندارند، مردم به دنبال يک زيست انقلابي و شرافتمندانه و عزتمندانه هستند. مي‌گويند؛ حق ماست که انتخاب‌شوندگان مخلص و صادق باشند. آن‌ها مي‌گويند با «دين‌انديشي» و «صدق» مي‌توان از مشکلات عبور کرد.مردم مي‌گويند با يک ذره «اخلاص» و «صدق» مي‌توان کوه‌ها را جابه‌جا کرد. آن‌ها براي اثبات اين ادعا، اخلاص و صدق شهيدسليماني را آدرس مي‌دهند که در سرتاسر محور مقاومت با دست خالي با دشمن جنگيد، همگرايي ايجاد کرد و دشمن را به زانو درآورد.مردم به خداوند قادر متعال ايمان دارند و مي‌دانند طي ۴۰ سال گذشته پشتيبان واقعي آن‌هاست، اما متأسف هستند چرا برخي برگزيدگان آن‌ها در خانه ملت سوگند نمايندگي را زير پا گذاشته و به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.مردم مي‌گويند؛ رقابت بايد اخلاقي باشد. نبايد عده‌اي خود را به آب و آتش بزنند و به قيمت اخلال در امنيت و اقتدار ملي و اجازه دادن به اجانب براي مداخله در امور داخلي به حساس‌ترين و عظيم‌ترين رکن نظام يعني مجلس وارد شوند. لذا مي‌گويند؛ رئيس دولت نبايد گله کند، وقتي شوراي نگهبان برخي نااهل را براساس گزارش نهادهاي نظارتي رد صلاحيت کرده است.مردم مي‌گويند؛ ادب و آداب مردم‌سالاري بايد توسط مجريان، ناظران و انتخاب‌شوندگان رعايت شود و يک فرقي بين انتخابات در کشور ما با کشورهايي که ادعاي اسلاميت ندارند، باشد.مردم از بي‌عملي، بي‌عرضگي، بي‌مايگي، کم‌کاري، بي‌برنامگي، بي‌حالي و منفي‌بافي برخي نمايندگان و مسئولان کشور دلخور هستند. حال مردم از رفيق‌بازي، باندبازي و سياسي‌کاري برخي به هم خورده است، به دنبال تحول عميق و اساسي در اداره کشور هستند. به انتخابات اميد بسته‌اند. لذا نبايد عده‌اي با اخلال در فرآيند انتخابات، اميد مردم را نااميد کنند.مجلس رکن استقلال، آزادي و نمادي از جمهوريت و اسلاميت نظام است. بايد اجازه دهيم مردم نمايندگاني در تراز «مدرس» و «سليماني» به مجلس بفرستند تا بتوانند به سوگند آن‌ها اعتماد کنند. چنين مجلسي بدون شک متضمن امنيت ملي، رفاه عمومي، پيشرفت و توسعه کشور خواهد بود.

نویسنده : محمدکاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.